Zaro Ağa ve Dünyanın En Uzun Süre Yaşayan İnsanları

Zaro Ağa ve dünyanın en uzun süre yaşayan insanlarının hayatları ve uzun süre yaşamanın sırları

Uzun ve sağlıklı yaşamın sırlarını eminim ki birçoğumuz merak ediyordur. Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenin sırları ise tam olarak bilinmemekte. Bu yüzden araştırmacılar için dünyanın en uzun yaşayan insanlarının hayat hikayeleri, beslenme alışkanlıkları ilgi odağı haline gelmiştir ve bu konu üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Bizde bu yazımızda dünyanın en yaşlı insanlarını bir araya getirdik. Ayrıca yazımızda Türkiye’de en uzun yaşayan insan olan Zaro Ağa ve sonu kötü biten hayat hikayesinden de bahsettik.

Listemizin ilk sırasının Fransız Jeanne Louise Calment yer almaktadır. Jeanne Louise Calment 122 yıl 164 gün ile bilinen yani kayıt altına alınan dünyanın en uzun yaşayan insanı olarak bilinmektedir. 21 Şubat 1875 yılında doğan Clament hayatını 4 Ağustos 1997 yılında kaybetti. Ölmeden beş sene öncesine kadar sigara kullanan Calment’in aynı zamanda dünyada en uzun sigara içen insanı da olması muhtemeldir.  Hayatının 101 yılını sigara içerek geçiren Calment’e uzun yaşamın sırrı ne diye sorulduğunda sarımsak, zeytinyağı, sigara ve çikolata olarak cevap vermiştir.

Dünyanın en yaşlı insanı listemizde ikinci sırasında ise Sarah Knauss yer almakta. Sarah Knauss 119 yıl 97 günlük ömrüyle Amerika Birleşik Devletleri’nde tam olarak belgelenebilmiş en yaşlı kişi. 24 Eylül 1980 tarihinde doğan Knauss ölüm tarihi ise 30 Aralık 1999’dur. Öldüğünde Brooklyn Köprüsün’den ve Özgürlük Anıtın’dan bile daha yaşlıydı.

Dünyanın en yaşlı insanı listesinde 3. sırayı Nabi Tajima almaktadır. 117 yaşındayken günümüz Avustralya’sından bile daha yaşlı olan Nabi Tajima 21 Nisan 2018’de vefatıyla dünyanın en yaşlı insanları listesinde 3. sırada yerini almıştır. Nabi Tajama 4 Ağustos 1900 yılında doğmuştur. Bu özelliği ile 19. Yüzyılda doğduğu bilinen son kişi olarak da tarihe geçmiştir. (19. Yüzyıl 1 Ocak 1901 yılında sona erir.)

En yaşlı insan listesinde 4. sırada ise Lucy Hannah yer almaktadır. Lucy Hannah 16 Temmuz 1875 tarihinde doğmuş ve 21 Mart 1993 yılında ölmüştür. Şu ana kadar kanıtlanabilmiş en yaşlı 4. kişidir. Aynı zamanda Hannah bilinen en eski Afrikalı ve Amerikalı kişidir.

Marie Louise Meilleur 117 yıl 230 günlük ömrü ile Kanada’da yaşamış en yaşlı insandı. 16 Nisan 1998 yılında öldüğünde dünyanın en yaşlı kişiydi. Şu an ise dünyanın en yaşlı insanları listesinde 5. sırada yer almaktadır. Marie Louise’de aynı Calment gibi hayatının son yıllarına kadar sigara içiyordu.

Uzun Yaşamın Sırrı: Olumlu Düşünmek

29 Kasım 1899 yılında doğan Emma Morono, Avrupa’nın en yaşlı insanı Jeanne Calment’ten sonra 2. sırayı almaktadır. Aynı zamanda Emma Morono 1800’lü yıllarda doğmuş olduğu kanıtlanıp en son ölen kişi olma özelliğini de taşımaktadır. 3 farklı yüzyıl gören Emma Morono, Guinness rekorlar kitabına göre 117 yıllık ömrü ile dünyanın en yaşlı insanları listesinde 7. sırada yer alabilmeyi başarmıştır. Emma Morano 15 Nisan 2017’de İtalya’da vefat etmiştir. Emma Morona’ya uzun yaşamının sırrı sorulduğunda ise hiç uyuşturucu kullanmadığını, günde üç adet çiğ yumurta yediğini, bir kadeh ev yapımı brendi içtiğini ve bazen günde bir çikolata yemeyi sevdiğini ama her şeyden önce geleceği konusunda olumlu düşündüğünü söylemiştir.

En yaşlı insanlar listemizde 9. sırada yer alan Kane Tanaka şu ana kadar bahsettiğimiz isimlerden en önemli farkı ise hala hayatta olmasıdır. 2 Ocak 1903 yılında Japonya’da doğan Kane, şu an hala yaşamakta olan en yaşlı insandır. Dünyanın en uzun yaşayan insanlarından bahsettiğimiz bu listede ilk 10’un 4’ü Japonlardan oluşmaktadır. Ayrıca ilk 10’da erkek bulunmamaktadır. En uzun yaşamış erkek Jiroemon Kimura 12 Haziran 2013’de 116 yaşındayken vefat etmiştir.

Peki Türkiye’de en uzun yaşayan insan kimdir? 

Türkiye’de en uzun yaşayan insan ise Zaro Ağa’dır. Şu ana kadar kayıt altına alınabilmiş insan 122 yaşında olsa da en uzun yaşayan Türk onlardan daha fazla yaşamıştır. 157 ile 160 yıl yaşadığı söylenilen Zaro Ağa bazı yabancı kaynaklara göre dünyanın en uzun yaşayan birkaç kişisinden birisidir. Fakat Zaro Ağa’nın bu yaşam süresi malesef Guinness rekorlar kitabında yer almamaktadır.

Zaro Ağa bazı kaynaklara göre 1774, bazılarına göre ise 1777’de Bitlis Mutki’ye bağlı Merment Köyü’nde doğdu. Hayatı boyunca 10 Osmanlı padişahı ve 1 cumhurbaşkanı gördü. Kaç kez evlendiği bilinmese de Türkiye’nin en uzun yaşayan insanının 13 çocuğu ve 29 torunu olduğu söylenir. Doğduğunda ise 1. Abdülhamit tahttaydı. Gençlik yıllarının başında İstanbul’a göçtü. İstanbul’a göç ettiğinde tahtın o zamanki sahibi ise 3. Selimdi.

Ortaköy Cami, Nusretiye Cami, Selimiye Kışlası ve Dolmabahçe Sarayı’nın inşaatlarında çalıştı. İstanbul’un simgesi niteliğinde olan birçok yapıda emeği vardır. Kırım Harbi, Rus Harbi, Plevne Savaşı, Kafkas Savaşı, Balkan Harbi, Birinci Dünya Savaşı ve İstiklal Harpleri’ni görmüş, bunlardan altı veya yedisinde savaşlara katılmıştır. Hatta vatan müdafaasında bulunurken Rus harbi sırasında bacağından yaralanmıştır.

Koca çınar İstanbul’da Tophane’de yaşıyordu. Akşam yemeklerini erkenden yerdi. Yemeği ise sadece yoğurt, ekmek ve ayrandan oluşmaktaydı. Zaro Ağa hayatı boyunca bu akşam yemeği menüsünden hiç vazgeçmedi. Hatta Zaro Ağa kendi uzun yaşamının sırrını ise yoğurt olduğunu belirtmiş ve kendine soranlara ise bol bol yoğurt yiyin demiştir. Yani Türkiye’de en uzun yaşayan insan olan Zaro Ağa’nın sırrı yoğurttu.

Şöhret Avcıları ve Zaro Ağa

İstanbul’da inşaat ameleliği dışında hamallık da yaptı. Sonrasında İstanbul’da hamallar teşkilatını kurdu. Onca deprem onca savaş görmesine rağmen yıkılmayan koca çınarın hikayesi ise buradan sonra kötü şekilde devam eder. Zaro Ağa’yı dünyaya en yaşlı insan olarak sergilemek isteyen Hermen Norden isimli Amerikalı, Zaro Ağa’yı yeni bir hayat vaadi ile kandırarak Amerika’ya gitmesi konusunda onu ikna etmiştir. Ancak Hermen’in amacı onu Amerika’da gezdirmek değildi, onun üzerinden para kazanmaktı. Amerika’ya gittiğinde Amerika Birleşik Devletleri o yıl 152, Zaro Ağa ise 153 yaşındaydı. Yani sadece aralarında 1 yaş vardı.

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı Zaro Ağa'nın Amerika'da sigara kutusuna basılan fotoğrafı
Bir sigara kutu üzerindeki Zaro Ağa fotoğrafı

Onu orada büyük bir tören ile karşıladılar. Ona sirklerde özel kıyafetler giydirerek dünyanın en yaşlı adamı diye teşhir ettiler. Onla fotoğraf çektirmek 10 dolar, öpmek ise 5 dolardı. Üstünden çok para kazanmalarına rağmen ona hak ettiği parayı vermeden Türkiye’ye geri gönderdiler. Tüm bu yaşadıklarına katlanamayan Zaro Ağa, 29 Haziran 1934 yılında Şişli Etval Hastanesi’nde öldü. Koca çınar ölüm sebebi ise ciğerlerindeki tüberküloz ve kalbindeki büyümeydi. Koca çınarın kabri İstanbul Eyüp Mezarlığı’ndadır. Onun ölümünden sonra uzun yaşamın sırlarını öğrenebilmek için beyni, ciğeri ve kalbi Amerika’ya gönderilir. Zaro Ağa’nın beyni incelendikten sonra İstanbul’daki Sağlık Müzesi’nde yıllarca sergilendikten sonra kaybolur. Türkiye’de en uzun yaşayan insan olan Zaro Ağa 160 yaşında hayata veda etmiştir.

Dünyanın en uzun süre yaşayan insanları arasında olan ve Türkiye'nin en uzun yaşamış olan insanı Zaro Ağa'nın 160 yaşındaki ölümü
Zaro Ağa’nın ölümü

Akdeniz Üniversitesi’nin 2019 yılında yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de en uzun yaşayan insanların bulunduğu ilçe Ordu’nun Gölköy ilçesidir. Bu bölgede yaşayan insanların ortalama yaşam süresi 82 olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2019 yılında yaptığı araştırma sonucu Türkiye’de yaşayan insanların ortalama yaşam süreleri 78,3 yıl olarak belirlenmiş. Ortalama yaşam süresi erkeklerde 75,6 iken kadınlarda bu süre erkeklerden daha fazla olarak belirlenmiş. Türkiye’de kadınların ortalama yaşam ömürlerinin 81 yıl olduğu açıklanmıştır.

Önceki İçerikCoco Chanel – İlk Kadın Pantolonunun Tasarımcısı Kimdir?
Sonraki İçerikDünyanın En Uzun Adamı Robert Wadlow | Sultan Kösen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz