Yüzyıl Savaşları – Avrupa’yı 50 Yıl Geriye Götüren Savaş

Yüzyıl Savaşları'nın çıkış sebebini anlattığımız yazıda savaşların sebebi, tarafları ve sonuçlarına değindik.

Yüzyıl savaşları, 1337 yılında başlayan 116 yıl boyunca devam eden ve nihayetinde 1453 yılında sonlanan savaşlara denir. Bu savaş, mutlak Fransa galibiyeti ile son bulmuştur. Yüzyıl savaşları aslında bir Hanedanlık ve Feodalite rejimleri savaşıdır. Dönemin İngiltere Kralı aynın zamanda Akitinya düküdür yani bir derebeyidir. Akitinya halkı dük ile sorunları olduğunda şikâyetleri için Fransa Kralına başvurabiliyorlardı. Fransız baronları IV. Charles’ın ölümünden sonra İngiltere Kralı III. Edward’ı değil IV. Philippe’yi seçmeleri hanedan çatışmalarını başlatmıştır.

Fransa toprakları üzerinde olan ancak ekonomik işleyişi İngilizlerin elinde olan Arquitani ve Flandr’daki olaylar iki ülke arasındaki gerilimi iyice artırmıştır. İngiltere Kralı olan III. Edward Fransa tahtı üzerinde hak iddia etti. Bunun gerekçesi olarak annesinin dedesi tarafından soylarının Fransız hanedanlığına dayanmasıdır. Ve bu süreç sonunda Yüzyıl savaşları meydana gelmiştir.

Yüzyıl Savaşları Tarafları

Beyaz grup;

 • Fransa
 • Kastilya İskoçya
 • Cenova
 • Mayorka Krallığı
 • Bohemya
 • Aragon Hükümeti
 • Bretanya

Yüzyıl Savaşları – Kırmızı grup;

 • İngiltere
 • Burgonya
 • Portekiz
 • Navarre
 • Flanders
 • Hainaut
 • Aquitane
 • Lüksemburg
 • Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu

Savaş Çanları Çalıyor

Fransa, tarihler 1337 yılını gösterdiğinde Manş denizi sahilini yağmalamaya başlamasıyla savaş resmen başlamıştı. Savaşın başlangıcında Fransa nüfusu 17 milyon, İngiltere nüfusu ise yalnızca 4 milyon kadardı. Yüzyıl savaşları, Toplam 21 büyük savaştan oluşmaktadır. Defalarca kez barış antlaşmaları sağlansa da her seferinde bu antlaşmalar bozulmuştur.

Savaşlar sırasında Fransızlar daha çok gerilla taktiği uygulamıştır. Yüzyıl savaşları başlangıcında İngilizlerin bariz üstünlüğü göze çarpıyordu. Yapılan savaşlarda İngilizler galip geliyordu. Teçhizat ve donanım olarak daha geride olan Fransızlar gerilla taktiği uygulasa da güçlü İngiliz askerleri karşısında pek başarılı olamadı. Y

Yüzyıl savaşlarının en büyük sorunlarından biri ölü insanların cesetlerinin ortada kalmasıdır. Ortada kalan cesetler hem pis kokular hem de hastalıklar yaymaktadır. Bu dönemde veba hastalığı soğuk yüzünü Avrupa’ya yine göstermiştir. Bu süreç yaşanırken iki taraf anlaşarak savaşa bir süre ara verilmiştir. Fakat taraflar anlaşmaya bağlı kalmamış ve 1355 yılında savaş tekrar patlak vermiştir. Savaş tekrar başladı ve Fransızların mağlubiyeti devam etti. Bunun üzerine Kral II.Jean tahttan indirildi. Ardından V. Charles tahta geçti ve Fransa’yı toparlamaya çalıştı. Savaş biraz daha dengelenme sürecine girdi. Savaşlarda Fransızlar daha aktif rol oynamaya başladı.

V. Henry ordusu ve yüzyıl savaşlarından biri

Her iki devlet daha sonrasında tekrar bunalıma girdiği için savaşa 1380-1413 yıllarında ara verildi. Bu sırada Fransa’da iç karışıklıklar yaşandığı için Fransa bu barış sırasında çok iyi bir toparlanma süreci geçiremedi. Bunu değerlendirmek isteyen İngiltere Kralı V. Henry, Normandiya bölgesine saldırmış ve Fransızları bozguna uğratmıştır. İngilizler, Fransa’nın Orleans şehrine kadar girmiş her yeri kuşatmıştı. Bu noktadan sonra fazlasıyla yıpranan ve bıkan İngiliz ordularının tükenmesiyle Yüzyıl savaşlarının seyri Fransızların lehine dönmeye başlamıştır.

Küçük bir kız çocuğu olan Jeanne isimli bir çocuk İngilizlerin Paris’i işgalinden kurtarma direnişi sırasında esir düşmüş ve İngiliz orduları tarafından diri diri yakılmıştır. Buna çok sert tepki gösteren Fransa halkı adeta tarihte eşine az rastlanır biçimde tek yumruk olmuştur. Fransa Kralı VII. Charles etrafında bağlılıklarını bildiren halk son derece kararlı bir biçimde direniş başlatarak 1436 yılında Paris’i İngiliz ordularından kurtarmıştır. Bunun ardından 1441 yılında Champagne daha sonrasında 1451 yılında Normandinya kentlerinin İngiliz işgalinden kurtuluşu izledi. İngilizler aldıkları birçok yerden kendi istekleriyle ayrılmıştır. Bu savaşın yükü iki taraf içinde çok ağır olmuştur. Her iki devleti de 50 yıl geriye götürmüştür.

Önceki İçerikŞarbon Hastalığı Nedir? Şarbon Nasıl Bulaşır – Tedavisi Var mı?
Sonraki İçerikÇocuk Felci Belirtileri – Tedavisi – Güneşi patentleyebilir misiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz