Van Gogh – Dramatik Hayatı | Eserleri | Yıldızlı Gece Tablosu

Ünlü ressam Van Gogh'un acılarla dolu hayatı ve en ünlü eserleri

Hayatı büyük dramlar ile dolu olan Hollandalı ressam Vincent Van Gogh sanat dünyasına devrim niteliğinde yenilikler kazandırmıştır. 30 Mart 1853 yılında doğan ressam 37 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Fransa’da akıl hastanesi Saint Paul De Mausole’de tabancayla kendi göğsüne sıkarak intihar etmiştir. Yine de Van Gogh’un akıl hastalığı onun eşi benzeri görülmemiş eserler üretmesine engel olamadı. Van Gogh deyince akla gelen ilk tablo olan Yıldızlı Gece Tablosu(The Starry Night) da akıl hastanesinde çizilmiştir. Vincent Van Gogh, art izlenimcilik akımının en önemli ressamları arasındadır.

Kulağını kesen ressam olarak da bilinen Van Gogh en bilindik eseri olan Yıldızlı Gece resmini hayatının son yıllarında çizmiştir. Yıldızlı Gece resminin neden bu kadar büyük bir yankı uyandırdığını anlamak için ressamın nasıl bir bağlam içinde olduğunu anlamak gerekir. Bu sebeple resmi daha iyi anlayabilmek için sizlere kısaca Van Gogh’un hayatından bahsetmek isterim.

Ünlü Ressam Van Gogh’un Hayatı

Vincent 27 yaşına kadar hiç resim yapmamıştır. İlk resmini yaptığı 27 yaşından öldüğü 37 yaşına kadar kendini resim sanatına adadı. Hayatı boyunca bir ressam olarak değer görülmemesine rağmen asla vazgeçmedi. Van Gogh hayatının yaklaşık 10 yılında resim yapmış olmasına rağmen geride bıraktığı 900 tane resmi bulunmaktadır. Ayrıca tüm resimleri, çizimleri, eskizlerinin toplamı yaklaşık 2000’dir. Birçok sanatçı gibi, Van Gogh da öldükten sonra değeri anlaşılan sanatçılar arasındadır. Yaşadığı dönemde resimlerinin sanatsal değeri anlaşılmayan Van Gogh, bu sebeple yaşadığı dönemde yalnızca bir tablosunu satabilmiştir. Bu tablosu ise Kırmızı Üzüm Bağı tablosuydu.

Van Gogh 30 Mart 1853’de Hollanda’nın güneyindeki Brabant kasabasında doğmuştur. Ailesinde bankacı, ticaret ile ilgilenen zengin akrabaları bulunmasına rağmen babası sadece köy papazıydı. 12 yaşındayken komşu kasabadaki okula gönderilen Vincent, geç anlaması yüzünden eğitim ve öğrenim işini yarım bırakmış. Henüz 16 yaşındayken babasının isteği üzerine Lahey’de sonra ise Brüksel’de resim galerisine, resim satış memuru olarak yerleştirildi. Burada kiracı olarak kaldığı evin kızı Ursula Loyer’e aşık olması üzerine 1875 yılında Loyer’e evlilik teklifi etti. Bu teklifin üzerine ilk kez reddedilen Van Gogh ilk bunalımını geçirdi. Londra’dan kaçtı. Paris’deki galeriye geçti. Ancak burada da insanlar ile anlaşamıyordu. Müşteriler ile kurum yöneticileri ile anlaşmazlıklar çıkarıyordu. İşinden ayrılıp evine döndü. İşşiz güçsüz avare avare dolaşıyor, bu arada resim çiziyordu. Hayatının bu döneminde lisan öğretmenliği, rahip yardımcılığı, kitap satıcılığı, madenlerde rahiplik yaptı. Sefalet içerisinde yaşadı.

Kardeşinin yardımı ile Eden kasabasına dönen Gogh burada resim eğitimleri aldı. Kardeşi Theo onun resim kabiliyetini sezmişti ve ona maddi olarak yardım ediyordu. Ailesinin yanındayken Kate adında dul kuzenine aşık olması üzerine Kate’e evlenme teklifi etti ve gene rededildi. İlk yağlı boya resimlerini 1881-83 yılları arasında yaptı. Babası 1885 yılında ölümü üzerine kardeşi Theo’nun da etkisi ile 1886’da Paris’e kardeşinin yanına yerleşti. Hayatının bu döneminde birçok ünlü ressamlar ile tanıştı ve resim dersleri aldı. 1888 yılında arkadaşlarının tavsiyesi üzerine daima güneşli ve yazın çok sıcak olan Arles kasabasına yerleşti. Bu kasabada 200 civarı resim çizdi. Van Gogh resmi o kadar seviyordu ki bazen boyayı yemeklerinin içine katıyordu.

Çektiği Acılara Dayanamayıp Kulağını Kesen Ressam

Kulağını kesen ressam Van Gogh'un hayatı ve Yıldızlı Gece Tablosu gibi en ünlü eserleri
Kulağını kesen ressam Van Gogh’un oto-portresi

1888 yılının 23 Aralık gecesi, yakın dostu ve meslektaşı olan Gauguin’in boğazını ustura ile kesmeye çalıştı. Bu olay sonrasında hırsını alamayıp kendi kulağını kesti. Van Gogh’un Psikoz hastası olduğu bu sebeple kendi kulağını kestiği söylenir. Kulağını kesme konusunda etkili olduğu düşünülen bir diğer olay ise Van Gogh’un en yakın sırdaşı ve finansal açıdan destekçisi olan kardeşi Theo’nun evleneceği haberini almasıdır. Theo’nun kendisinden uzaklaşacağını düşünen Van Gogh, kendisi için dayanılmaz bir durum olduğunu ve bu olayın kulağını kesmesini tetiklediği düşünülür.

Van Gogh’un kimilerine göre sadece kulağının bir kısmını kimilerine göre ise tamamını kestiği söylenir. Van Gogh kulağını keserek gazeteye sarıp, Gauguin ile kavga etmelerine sebep olan genelevde çalışan Rachel adında bir kadına getirir. Daha sonra evine dönen ressam evinde baygın bir şekilde bulunmuştur. Theo bu olay üzerinde hemen kardeşinin yanına gelir ve kardeşini Arles’de hastaneye götürür. 2 hafta hastanede kalan Van Gogh kendi isteği üzerine Saint Remi’de bir akıl hastanesine yatar. Burada doktorları, tedavisinin bir parçası olarak resim yapmasına devam etmesini ister. Saint Remi Akıl Hastanesi birçok akıl hastanesinden farklı olarak çok güzel manzarası vardı ve o da bu manzaraları çizmiştir.

Yıldızlı Gece Tablosu – Van Gogh ve Muhteşem Dehası

Van Gogh'un en ünlü eserlerinden biri olan Yıldızlı Gece Tablosu
Van Gogh’un en ünlü eserlerinden biri olan Yıldızlı Gece Tablosu

Van Gogh bu akıl hastanesinin penceresinden bakarak en bilindik eseri olan Yıldızlı Gece’yi tasvir etmiştir. Saint Remi’de yaptığı resimler kendisinden sonraki sanatçılar için ilham kaynağı olmuştur. Yıldızlı Gece resminde gökyüzü eğilip bükülüyordu. Ressam gökyüzünü bir türbülans halinde resmetmiştir. Bilim adamları 2004 yılında Hubble Uzay Teleskopu ile yaptığı gözlemler sonucu ,aynı Van Gogh’un resmindeki gibi, uzay yıldızların dönen gaz ve toz bulutları ile çevrelendiği görmüş ve bunu Gogh’un yıldızlı gece resmine benzetmişlerdir. Hayatının en zor dönemlerinde Van Gogh bilimin en karmaşık konularından olan türbülansı resminde çizmiştir.

Van Gogh’un resmindeki türbülans ile ilgili bu videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Van Gogh hastaneden çıktıktan sonra kardeşini yanına gider. 29 Temmuz 1980 tarihinde Auvers’te tarlada resim yaparken göğsü ile karnı arasına kurşun sıkarak intihar etmiştir. Kardeşi Theo ise bir yıl sonra ölmüştür. Ressam bugünkü ününü Theo’nun eşi Gogh Bogner’e borçludur.

Yıldızlı gece resmi New York’da bulunan Modern Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir. New York Sanat Müzesi her cuma 4 ile 8 arası ücretsiz ziyaret edebilmeniz mümkün. Diğer günlerde müzeyi ziyaret etmek isterseniz giriş ücreti 25 Dolar’dır. Biletler internet üzerinden veya gişelerden alınabilir.

Van Gogh En Ünlü Eserleri

  • Yıldızlı Gece
  • Ayçiçekleri
  • Arles’daki Yatak Odası
  • Dr. Gachet’nin Portresi
  • Keder

Önceki İçerikMona Lisa Tablosu Nerede? Tablonun Hikayesi – 8 İlginç Detay
Sonraki İçerikNiagara Şelalesi Nerede – Niagara’nın Muhteşem Özellikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz