Valla Kanyonu Nerede – Dünyanın En Derin 2. Kanyonu

Valla Kanyonu
Valla Kanyonu - ©Pi István Tóth, Flickr

Dünyanın en derin kanyonu, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır. Arizona Eyaleti’nde bulunan Grand Canyon 466 kilometre uzunluğu, 1600 metre derinliği ile zirvenin sahibidir. İyi kötü birçoğumuzun Grand Canyon’un en derin kanyon olduğunu daha önceden de duyduğunuzu tahmin ediyorum. Peki dünyanın en derin ikinci kanyonunun Türkiye’de olduğunu duymuş muydunuz? Kastamonu’da bulunan yer yer derinliği 1100 metreye ulaşan ve 12 kilometre uzunluktaki Valla Kanyonu dünyanın geçişi en zor kanyonları arasında gösteriliyor. Seyir terasından çevreye bakmanın keyfi ve çekilecek birbirinden güzel vadi fotoğrafları zorlu ulaşımı çekilebilir kılıyor. Peki keşfedilmeyi bekleyen Valla Kanyonu nerede, nasıl gidilir? 

Devrakani Çayı ve Kanlıçay birlikte Küre Dağlarını oluşturan kireç taşı tabakalarını aşındırması ile oluşan Valla Kanyonu, yakın bir zamana kadar bu kadar üne sahip değildi. Kanyonun keşfedilme hikayesi ise bir hayli ilginç. 1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden gezmek için gelen dört öğrencinin kaybolması, ve 14 gün sonra Kastamonu’nun başka bir ilçesi olan Cide’den çıkmaları sonucu keşfedilmiştir. Bu olaydan sonra kısa zaman içinde medyada yer bulup ünlenen kanyon dünyanın en derin ikinci, ülkemizin ise en derin kanyonu unvanına sahiptir. 

Valla Kanyonu nerede?

Kanyon görmek için Arizona’ya gitmenize gerek yok. Kastamonu’ya gelmeniz yeterli. Valla Kanyonu,  Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde bulunmaktadır. Kanyonun Pınarbaşı ilçesine uzaklığı 26 kilometredir. Muratbaşı köyünün Valla mahallesine  kadar arabayla gelmeniz mümkün. Daha sonrasında 1,5 kilometre orman içinde bol oksijenli doğayla iç içe yürüyüş yaparak ulaşabilirsiniz. Bu 1,5 kilometrelik yol yaşlılar ve çocukları zorlayabilir. Şimdilik Valla Kanyonu Seyir Terası ücretsiz. Ancak yolları zaman içinde düzeltilir ve bilinirliği artarsa eşsiz manzarayı seyir terasından izlemek ücretli olabilir. 

Valla Kanyonu’nun  Barındırdığı Riskler

Dünyanın geçişi en zor kanyonları arasında gösterilen Valla Kanyonu’na rehbersiz girmek yasak. Kanyona bir kez girdikten sonra geri dönüşün mümkün olmadığı kanyonda 5-6 kişilik bir ekip en az  2 günde geçebilir. Muratbaşı köyünün Kanlıçay mevkisinden girilen kanyona 12 kilometre ilerledikten sonra Cide ilçesine bağlı Loş Vadisinin Hamitli köyünden çıkılabiliyor.  Daha önce Kanyona gidenlerden kaybolanlar olmuştu. Hatta kanyonda bir ölüm de gerçekleşti. Seyir terasından görülebilecek bir yere anısına plaket çakılmıştır.

Valla Kanyonu , şu an için Türkiye’de ve dünya genelinde yeterince tanınmasa da popülerliği artınca ekstrem dağcıların ilgisini çekecektir. Kanyona girebilmek için ip inişleri,  su mücadelesi, işaret dili ve kanyon bilgisi eğitimlerin alınması gerekmektedir. Bilgisi olmayanlar hazır hale geldiklerinde rehber eşliğinde geçmeleri sağlanıyor. Yolculukları sırasında doğal tuzaklara yakalanılmaması ve yolculuklarını sorunsuz tamamlayabilmeleri için rehbersiz geçişlere kesinlikle izin verilmiyor .

Önceki İçerikBoğa Heykeli – Kadıköy’ün Ünlü Heykelinin Tarihçesi
Sonraki İçerikBeethoven Kimdir? – Hayatı Ölüm Sebebi ve Eserleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz