Uykuda Diş Gıcırdatma – Uyurken Diş Sıkma – Bruksizm Nedir?

Uyurken diş gıcırdatma ve uykuda diş sıkma anlamına gelen bruksizm nedir? Semptomları ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Bruksizm ya da uykuda diş gıcırdatma dediğimiz şey kişinin genelde farkında olmadan alt ve üst çene  dişlerini birbirine kenetlemesi, sürtmesidir. Gündüzleri stresli bir yaşam, yoğun iş telaşı, gençlerin yorucu okul dönemleri veya herhangi bir sistemik rahatsızlık uykuda diş gıcırdatmaya neden olabilir. Kişi kendi  farketmese  bile yanında yatan kişi onun geceleri uyurken dişlerini gıcırdattığından şikayetçi olabilir.

Uykuda diş gıcırdatma çocuklarda daha yaygın görülen bir durumdur. Uykuda diş gıcırdatmanın ne gibi zararları vardır sorusuna gelirsek bu tür olgular kişinin uyku kalitesini bozar ancak bu en masum zararıdır. Güzelliğimizin vazgeçilmez bir parçası olan dişler üzerinde zararı geri dönülemez boyutlarda olur, dişlerde aşınmalara neden olarak diş kayıplarına dahi yol açabilir. Uykuda dişini gıcırdatan hastaların sağlık muayenesini  yaptığımızda dişlerin karşı çeneye bakan yüzeylerinde şiddetli aşınmalar görülür, bu aşınmaların sonucunda zamanla dişlerde hassasiyet görülür. Ayrıca diş aşınmaları sonucu dişlerin boyutunda azalmaya bağlı olarak yüz profilinde dikey yönde bir kısalma görülecektir.

Uykuda diş gıcırdatmanın diğer bir zararı ise çene kasları üzerindedir. Çene kaslarında seri sıkmalar sonucu kas spazmlarına neden olabilir. En bariz semptom ağrıdır. Özellikle yüzdeki kaslarda, eklem yerinde(temporamandibular eklem) baş ve boyun bölgesinde oluşan ağrılardır. Uykuda diş gıcırdatmanın(Bruksizm) başlattığı ağrı kas kaynaklıdır. Bu ağrı, çiğneme kaslarındaki spazmlara bağlı olarak ortaya çıkar.

Uykuda Diş Gıcırdatma Tedavisi

Uykuda diş gıcırdatmanın tedavisine gelirsek öncelikle basit tedaviler düşünülmelidir.

İlk olarak bir diş doktoruna ağız içi muayene yaptırılmalıdır. Eğer dişlerde aşırı derecede aşınmalar varsa bu bölgelerin tedavisi yapılır. Ayrıca dişlerin kapanış ilişkisi kontrol edilerek bozukluk varsa bunlar basit aşındırmalarla dengelenir ve düzeltilir. Eğer bu düzeltmeler fayda etmiyorsa basit ağız içi apereyler yapılarak sorun ortadan giderilmeye çalışılır.

Uykuda diş gıcırdatmanın çocuklarda tedavisi biraz daha kolaydır, yetişkinlerde ise gece plağı kullanılması önerilir. Hekim tarafından hastaya yaptıralacak bir gece plağı önlenemeyen vakalarda hayat kurtarıcısı olmaktadır. Düşük maliyetlerle yapılan bu plak, ağzınızın ölçüsü alınarak aynı gün içinde hastaya teslim edilmektedir. Splintler kas spazmını çözerek, diş arklarına gelen ve gelecek olan aşırı kuvvetleri minumuma indirerek tanıya yardımcı olurlar. Bunların yanı sıra alt çeneye yeni bir konum vererek sorunları olan eklem-kas sistemini rahatlatırlar. Dişsel kaynaklı diş gıcırdatma ve sıkmada hatalı dental işlemler düzeltilerek bu alışkanlık ortadan kaldırılabilir.

Ancak unutulmamalıdır ki asıl tedavi uykuda diş gıcırdatma alışkanlığının ortadan kaldırılmasıdır. Gün içinde stresli bir yaşamdan uzak durulmalıdır, beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmeli, çene kaslarına sıcak suyla masaj yapılmalıdır. Uzun süreli geçmeyen durumlarda tıbbi destek alınmalıdır. Unutmayalım ki basit gibi görünen sağlık sorunları kişinin hayat kalitesini düşürerek sistemik bir hastalığa dönüşebilir. Çok geç olmadan tedavi yolları aranmalıdır.

Siz değerli okurlarımıza uykuda diş gıcırdatmanın zararlarından maddesel olarak bahsedip yazımızı tamamlayalım:

  1. Dişlerde aşınma                                                 
  2. Kas spazmları
  3. Dişlerin dikey boyutunda kısalma                   
  4. Kalitesiz gece uykusu
  5. Eklem problemleri                                            
  6. Ağrı
Önceki İçerikHidroponik Topraksız Tarım Nedir? 10 Önemli Avantaj
Sonraki İçerikKara Veba Hastalığı Nedir? “Kara Ölüm” Salgını

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz