Uçak Kazaları – Tarihin En Korkunç 5 Uçak Kazası

Tarihin gördüğü en büyük 5 uçak kazası

Uçak kazaları insanoğlunun en çok korktuğu felaketlerin başında gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre 2018 yılında dünyada 37,8 milyon uçak yolculuğu gerçekleşmiştir. Bu kadar fazla sayıda yapılan yolculuklardan sadece 4 yolculukta uçak kazası gerçekleşmiş ve bu kazalarda 556 kişi ölmüştür. Bu rapor ile uçakların dünyadaki en güvenli taşıtlardan biri olduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz.

Peki, insanlar neden uçak kazalarından bu kadar korkuyor? Sorusunu kendimize sorduğumuzda bunun cevabı aslında basit; insanlar az da olsa gerçekleşen uçak kazalarındaki ölüm oranının yüksekliğinden korkuyor. Eğer bulunduğunuz uçak bir kaza yaparsa ve düşerse kurtulma ihtimaliniz %0,1 den daha az. 2018 gerçekleşen 4 uçak kazasında 556 kişinin öldüğünden bahsetmiştik. Buna ek olarak da şunu eklemek isterim ki; Bu 4 kazada kurtulan insan olmamıştır. İşte kaza yaşanırsa kurtulma ihtimalinin yok kadar az olması insanları bu denli büyük bir korkuya itmektedir.

Onlarca insanın ölümüyle sonuçlanan uçak kazaları genellikle uçaklar inişe geçtiği esnada yaşanmaktadır. Daha sonrasında kakışta motor durması yada pilotun hatalı kalkması gelmektedir. Uçağın en güvenli olduğu an ise otomatik pilot esnasında yapılan havadaki yolculuklardır.

Şimdi sizler için derlediğimiz En Korkunç Uçak Kazaları listemize geçelim:

  • Listemizin ilk sırasında kayıtlara Tenerife Havacılık Faciası olarak geçen ve dünyada en çok can alan uçak kazası yer almaktadır. 27 Mart 1977 yılında gerçekleşen bu kazada 2 tane Boeing-747 havada çarpışmıştır. Bu talihsiz kazada yaklaşık 582 insan hayatını kaybetmiştir. İki uçak Las Palmas havalimanının üzerinde çarpışmıştır. Havalimanında bomba ihbarı olması üzerine havadaki uçakların inişine izin verilmemiştir. Yoğun sisin de etkisiyle bu 2 uçak havada çarpışmış ve büyük bir patlamayla yanarak aşağıya düşmüştür.
  • Tarihler 12 Ağustos 1985 yılını gösterdiğinde Japon havalimanı şirketlerinden biri olan Japan Airlines’a ait yolcu uçağı Tokyo- Osaka arası yolculuğu sırasında düşmüştür. En çok ölümle sonuçlanan 2. Kaza olarak tarihte yerini almıştır. Bu kazada da Boeing-747 tipi uçak düşmüştür. Uçağın dağa çarparak patladığı bildirilmiştir. 524 yolcudan 520 yolcu hayatını kaybetmiştir. 4 yolcu ise mucizevi bir şekilde kazadan kurtulmuştur.
Türk Hava Yollarına ait 1974 yılındaki uçak kazası
  • Listemizin 3.sırasında maalesef bir Türk firması bulunmaktadır. Tarihler 3 Mart 1974 yılını gösterdiğinde Türk şirket olan Türk Havayolları’na ait DC-10 model yolcu uçağı düşmüştür. Uçakta bulunan 346 yolcunun tamamı hayatını kaybetmiştir. Uçak Paris şehrinin kuzeyindeki Ermenonville Ormanı’na düşmüştür.
  •  19 Ağustos 1980 yılında Tarihteki en ölümcül 4. uçak kazası yaşanmıştır. Suudi Arabistan Havayolu’na ait bu kazada 301 insan hayatını kaybetmiştir. Lockheed Tristar tipi uçağın karıştığı bu kaza uçağın kargo bölümünün yanmasıyla ortaya çıktığı rapor edilmiştir.
  • En korkunç uçak kazaları listemizdeki 5. Sıradaki kaza yine bir Japon firmasına aittir. 1 Eylül 1983 yılında yaşanan bu kazada 269 insan hayatını kaybetmiştir. Bu kaza aslında çok ilginçtir. Kazayı yapan uçak 2 defa Sovyetler sınırına izinsiz girip çıkmıştır. Bunun üzerine Sovyetler Birliği uçağı havada vurarak düşürmüştür.

Tarihte birçok uçak kazası yaşanmıştır. Bizler bunlardan en çok ölümle sonuçlanan 5 tanesini liste yapıp sizlere sunduk. Unutulmamalıdır ki uçaklar dünyanın en güvenli araçlarıdır. Gelişen teknolojiyle birlikte yıllık yaşanan kaza sayıları hızla düşmektedir.

Önceki İçerikİspanyol Gribi Salgını – Dünyanın 3’te 1’ine Bulaşan Virüs
Sonraki İçerikÇığlık Tablosu Edvard Munch – Dünyanın En Pahalı Sanat Eseri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz