Tuareg Kabilesi – Kadın Erkek İlişkilerinin Paralel Evreni

Erkeklerin peçe taktığı müslüman kabile Tuareg Kabilesi

Kuzey Afrika Berberilerinin bir kolu olan Tuareg Kabilesi, 1000 yılı aşkın süredir Burkina Faso, Cezayir, Libya, Mali ve Nijer arasındaki bölgede yaşıyor. Onları özel kılan ise kadınlara verdikleri önem ve tüm müslüman toplulukların aksine peçe takıp kapanan erkekler.

Yarı göçebe yaşayan toplumun günümüzdeki nüfusu 1,2 milyon. Müslüman ve geleneklerine sıkı bağlı olan kavim kendilerini İmuhar(Özgür Adam) olarak adlandırıyor. Arapça da ise Tuareg kelimesi tanrının terk ettiği anlamındadır. Bu şekilde ifade edilmesinin nedeni ise katı inanışlara mesafeli olmasıdır.

Bu toplumda kadınların çok ilginç bir yaşam tarzı var. Tuaregler’de ev gibi mülkler tamamen kadınlara ait ve evlerde tamamen kadınların sözü geçiyor. Anaerkil olan kavimde çocuk doğduğu zaman annenin soyadını alıyor. Soy ağacı anne üzerinden şekilleniyor. Eğer kadın boşanmak isterse, tüm mal varlığıyla beraber çocuk da kadının oluyor. Boşanma sonrasında tüm mülkü kadınlara bırakan tuareg erkekleri ayrılırken sadece develerini götürebiliyorlar. Toplumun okur yazarlık seviyesi de yüksektir. Erkeklerin okur yazar oranı yüksek olan bu toplumda, kadınlar da annelerinden öğrendikleri alfabeyi kullanıyor.

Anaerkil Tuareg Kabilesi

Tuareg kabilesi anaerkil bir toplumdur ve kadınlar istediği kadar erkek ile beraber olabilmektedir. Anneler kızlarının yaşam tarzına bazı durumlar haricinde karışmıyolar. Kızlar geceyi bir erkekle geçirdiklerinde bunu görmezden geliyorlar. Tek şart var oda sabah olduğunda erkeğin devesiyle birlikte orayı terketmiş olması gerekmekte. Kabilede evlilik ve boşanma tamamen kadının isteğine göre gerçekleşiyor.

Tuareg kabilesi erkekleri develeriyle beraber

Kadın birisiyle evlenmesi için aday olan erkeğin kendisini etkileyecek bir şiir yazması bekleniyor. Boşanan kadınlar parti düzenliyor. Bu kabilede boşanmak da sıradan ve kolay. Boşanan erkek devesiyle birlikte annesinin evine dönüyor. Kadın ise ailesinin isteğiyle boşanma partisi düzenliyor. Bu parti ile kızlarının yeniden bekar kalmasını kutlayarak tüm kabileye duyurmuş oluyorlar. Tuareg kadınları politikada çok aktif olarak görünmese de birçok siyasi kararda onların etkisi vardır.

Sahra'nın mavi adamları peçe takan Tuareg Kabilesi erkekleri

Bu kabilede erkekler peçe takarlar. Müslüman toplulukların aksine Tuareglerde kapananlar erkekler. Erkeklere göre bunun sebebi kadınların güzel olması ve bu güzelliğin saklanmaması gerektiğini düşünmesi. Peçe takan Tuareg erkekleri sahranın mavi adamları olarak adlandırılıyorlar. Tuaregler Müslüman bir toplum ve geleneklerine çok bağlı bir kabiledir. Müslüman bir kavim olmasına rağmen tüm bu özellikleri ile İslam aleminde kabul görülmüyolar.

Önceki İçerikKahvenin Tarihi – Türk İçkisi Nedir? Dünyanın En Pahalı Kahvesi
Sonraki İçerikBhutan Nerede – Bhutan İle İlgili 12 İlginç Bilgi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz