Toplum 5.0 – Endüstri 5.0 Nedir? Modern Toplumun Altın Çağı

Toplum 5.0 veya endüstri 5.0, endüstri devrimleri nedir?

Son zamanlarda big data, endüstri 4.0 ya da toplum 5.0 gibi kavramlarla çok sık karşılaşır olduk değil mi? Bana göre, modern toplumun kaderini belirleyen ve bir sonraki aşamaya geçmesini sağlayan devrimlerdir bunlar. Gelin hep beraber modern dünyamızın yapıtaşı olan endüstri devrimlerini öğrenelim.

Endüstri Devrimlerinin Kısa Tarihi

1780 yılında, endüstri 1.0 olarak bilinen buharlı makinelerin keşfiyle başlamıştır. Buharlı makineler uluslararası ticareti ve taşımacılığı o kadar geliştirdi ki, dünya ekonomisinin yavaş yavaş birbirine entegre olup globalleşmenin ana sebeplerinden biri oldu.

Endüstri 2.0 ise Henry Ford tarafından 1908 ve 1914 yılları arasında ortaya atılan bir seri üretim mantığıdır. Endüstri 2.0’da ihtiyaca yönelik bir üretim yerine stok mantığı vardır. Fordizm akımı olarak da bilinen bu sistem, insanların yaşam ve tüketim alışkanlıklarının da yavaş yavaş değişmesine yol açacak kadar büyük bir devrimdir. Eskiden insanoğlu bir ürünü kullanılamayacak duruma gelene kadar tüketmeye devam ediyordu. Ta ki Ford’un seri üretim bantları devreye girene kadar…

Endüstri 3.0 seri üretimin bilgisayara entegre edilmesidir(CNC,PLC,CMC). Bu dönemde yazılım, makinelerden oluşan bir imalat sistemi oluşmuştur. Bu devrim bazıları tarafından internetin keşfi ile de özdeşleştirilmektedir.

Endüstri 4.0 düşüncesi ile ticarette sıfır stok amaçlanmıştır. Almanya’nın ortaya attığı ve uygulamaya geçirdiği ilk olarak 2011 yılında duyduğumuz Endüstri 4.0; Siber-fiziksel sistemler, cloud storage gibi modern bilişimler ve nesnelerin interneti gibi kavramlarla imalat sektöründe verimliliği kaliteyi artarmak için üretim sistemlerine entegre edilerek olası verimlilik durumu analiz edilerek rekabet ortamında avantaj elde etmeyi amaçlanmıştır. Bugün bütün sistemlerin, büyük şirketlerin ve mobil uygulamaların verilerinizi kaydetmek istemesinin sebebi sizce büyük veriyi yönetmek olabilir mi?

TUBİTAK verilerine göre Türkiye sanayisi hala 2.0 ile 3.0 arasındadır.

Toplum 5.0 : Modern Toplumların Altın Çağı

Günümüzde ise Endüstri 5.0 ve Toplum 5.0 kavramları ortaya çıkmıştır. İlk olarak 2016 yılında Japon hükümeti Bilim,Teknoloji ve İnovasyon Konseyinde Bakanlar kurulu tarafından Beşinci Bilim ve Teknoloji Temel Planı’nda kullanıldı. Toplum 5.0 siber alanın ve gerçek toplumun birbirine entegre olduğu SÜPER AKILLI TOPLUM olarak adlandırılıyor.

Japonya Devleti, Toplum 5.0 nesnelerin interneti, büyük veri, yapay zeka, paylaşım ekonomisi gibi yeniliklerini hem farklı endüstrilere hemde sosyal hayata entegre ederek çeşitli sosyal zorlukları çözebilen bir toplum elde etmeyi amaçlıyor. Bu sayede geleceğin toplumunda yeni değer ve hizmetlerin kesintisiz olarak gerçekleştirebilmesi ve insanların yaşamlarını daha uyumlu ve sürdürebilir hale gelmesi amaçlanıyor.

2017’de Almanya’da düzenlenen CEBİT’e Japonya Başkanı Shinzo Abe, “Teknoloji toplumlar tarafından bir tehdit olarak değil, bir yardımcı olarak algılanmalı” demişti.

Japonya’da Toplum 5.0 felsefesi ile elde edilmek istenenler şöyle açıklanıyor.;

  • Yaşlanan dünya nüfusuna karşı çözüm üretmek
  • Yapay zeka ile gerçek zekanın beraber işler hale getirmeye sağlamak
  • Çevre kirliliği ve doğal afetlerin önlenmesi
  • Nesnelerin interneti ile toplumun faydası gözetilmesi
Japonya hükumetinin paylaştığı Toplum 5.0 videosu
Önceki İçerikKara Veba Hastalığı Nedir? “Kara Ölüm” Salgını
Sonraki İçerikHollanda’nın Tarımdaki Başarısı – Tarımsal İhracatta Dünya 2.si

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz