Son Akşam Yemeği Freski – Leonardo Da Vinci

Leonardo da Vinci'nin Son Akşam Yemeği Tablosu çizimi İsa ve 12 Havarisi

Bu yemek adından da anlaşılacağı üzere, hristiyan inanışına göre İsa çarmıha gerilmeden bir gün önce 12 havarisi ile yediği son yemektir. Son akşam yemeği rönesans ressamları tarafından çok fazla önemsenmiş ve bir çok ressam bu yemeği tasvir eden resimler çizmiştir. Belki de bunlardan en bilineni ve günümüze ulaşan en önemli sanat eserlerinden biri de Leonardo Da Vinci’nin o muhteşem eseridir.

Hz. İsa’nın havarileri ile yediği son akşam yemeğini tasfir ettiği söylenen “L’ultima Cena” ya da Türkçesi ile Son Akşam Yemeği freski. Her ne kadar tablo olarak bilinse de Son Akşam Yemeği bir tablo değil duvara çizilmiş bir fresktir. Öylesine önemli bir çizimdir ki resim sanatında bir dönüm noktasıdır. Son zamanlarda popüler kültürün de ziyafet çekmesine olanak veren son akşam yemeği freskini gelin hep beraber inceleyelim.

Mona Lisa’dan ile birlikte Leonardo’nun belki de en ünlü eseri diyebiliriz bu eser için. Sırlarla dolu olan bu esere biraz daha yakından bakalım.

Leonardo’nun Son Akşam Yemeği

Resimdeki kompozisyon oldukça başarılı. Rönesansın dahi çocuğu Leonardo, ışığı ve geometriyi ne kadar da iyi kullanmış! Sanatçı, yemeğin en can alıcı noktasında durdurmuş zamanı ve almış eline tuvalini.

İsa Mesih, havarilerinden birinin ona ihanet edeceğini söylemiş yemekte. Yanındaki havarilerin hayretler içindeki yüz ifadelerine bir bakın. Havarilerin bu haberin şoku karşısında beti benzi akmış aynı zamanda her biri kendini aklamaya çalışmak için canını dişine takıyormuşcasına mücadele ediyor sanki. Tam da bu korkunç heyecanlı anı betimliyor çizim.

Leonardo da Vinci'nin Son Akşam Yemeği Freski havariler

Resimdeki bütün insani duygular açıkça okunabiliyor. Bir yanda korku, şaşkınlık, diğer yanda hüzün, çaresizlik…

Son Akşam Yemeği'ne katılan havarilerin şaşkınlığı

Resmin muhteşem bir kompozisyonu var. 4.8 x 8.8 metrelik bu devasa resimde Hz. İsa tuvalin tam ortasında, tek noktalı perspektife sahip çizimin odak noktasında bulunuyor. Tek kaçışlı perspektifte nereye bakarsak bakalım bütün noktalar muhakkak odak noktasına doğru götürür bizleri. Leonardo’nun İsa’yı bu odak noktasının hemen altına koyması hiç de tesadüf gibi görünmüyor. İsa’nın başı resmin tam ortasında. Dikkatlerimizin İsa’da toplanmasını istiyor gibi.

Leonardo da Vinci, olaya daha fazla odaklanmamız ve o “an” a dahil olabilmemiz için çok daha fazlasını düşünmüş gibi duruyor. Işık masanın ortasına doğru giderek artıyor. Mekanın nispeten basık ve yine derinlemesine uzaması da bu perspektifin gücünü arttırıyor.

Son Akşam Yemeği Leonardo Da Vinci'nin perspektif, ışık ve mimariyi kullanımı

Bir diğer gözüme çarpan detay ise kaset tavan. Tavandaki boşluklu yapı (mimari ile ilgilenenler bunun bir çeşit kaset tavan sistemine benzediğini ilk bakışta farketmiştir) içeri süzülen ışığın tavandan yansıyıp etrafı aydınlatmasının da önüne geçmiş. Böylece ışığın doğrudan aydınlattığı masa ve insanlar daha çok ön plana çıkarken, mekanda homojen ışık dağılımının önüne geçmiş Leonardo. Loş bir ortam sağlamış ve odağımızın aşırı ışık yüzünden dağılmasını önlediğini görüyoruz.

Da Vinci, resmin gerçekçiliğini arttırmak için resimdeki her biri kişi için gerçek birer model kullanmış. Böyle ince detaylar sayesinde Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği diğer ressamlarınkinden her zaman ayrılacaktır.

Eserin sayısız kopyası bulunuyor. Orjinal L’ultima Cena Freski Leonardo’nun icat ettiği bir çizim tekniği ile çizilmişti. Da Vinci bu yeni teknik ile çizimdeki renklerin çok daha canlı görünmesini istemişti. Fakat bu teknik çok da başarılı değildi ve resim günümüze dek defalarca restorasyon geçirdi. Bu restorasyonlar da ne yazıkki resmin dökülmesine, eskimesine engel olamadı.

Son Akşam Yemeği çizimi Milano Santa Maria delle Grazie Kilisesi’nde yemek salonunda bulunuyor. Gitmek isteyenlerin aylar öncesinden bilet almaları gerekiyor. Acele edin!

Önceki İçerikSarımsağın Saça Faydaları – Saça Sarımsak Sürmek Mi?
Sonraki İçerikEn İyi Köpek Mamaları | Köpeğinizin Çok Seveceği 5 Mama

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz