Sokrates – Yunan Filozof Sokrates’in Hayatı | Felsefesi

Yunan filozof Sokrates'in hayatı felsefesi ve ünlü sözleri

Antik Yunan filozofu Sokrates, felsefe dediğimizde şüphesiz Platon ile birlikte akla ilk gelen isim Sokrates’tir. Bu yazımızda okurlarımız için Yunan Filozof Sokrates’in hayatını, yaşantısını ve insanlığa bıraktığı kendi felsefesinden birkaç söz yazdık. Eminiz ki okurken büyük keyif alacaksınız. İşte felsefenin babası Sokrates..

Sokrates Hayatı

Sokrates, Yunanistan’ın Atina kentinin güneyindeki ismi bilinmeyen bir kasabada dünyaya gelmiştir. Doğumunun MÖ 469 yılında olduğu bilinmektedir. Sokrates’in özel hayatına dair çok fazla bilgi yoktur. 3 çocuk babası Sokrates, çizim ustası olan Ksantippe adlı bir kadın ile evlenmiştir.

Sokrates esas olarak felsefeye 35 yaşından sonra girmiştir. Felsefe dünyasındaki tanınırlığını MÖ 432 yılında meydana gelen Peleponnes Savaşı sonrası yorumlarıyla kazanmıştır. Sokrates kendi felsefi misyonunu “Atinalıları uyandırıp, hayatın anlamını ve kendileri için gerçekten iyi olan üzerine düşünmeye sevk etmek” diye ifade etmiştir. Hayatı boyunca özellikle Atinalı gençlerle neyin gerçekte iyi olduğu, yaşamın temel amacı gibi soruları tartışarak onlara moral reformları düzenlemiştir.

Sokrates MÖ 399 yılında kendisine açılan dava ile Yunanistan’a yeni tanrılar getirmekle itham edilmiştir. Bu suçlamalar sonucu yapılan davalarda ölüme mahkûm edilmiştir. Zehir içerek kendi hayatına son vermiştir. Değeri sonradan fark edilen Yunan Filozof Sokrates adına okullar açılıp, kütüphaneler kurulmuştur. Yunan Filozof Sokrates’in günümüze gelen yazılı bir eseri yoktur. Özellikle Platon, Sokrates’in sözlerini yaşatarak günümüze ulaşmasına çok katkı sağlamıştır.

Atina devletindeki davalara davanın önemine göre yargıçlar bakardı. Bir dava ne kadar önemliyse yargıç sayısı o kadar çok olurdu. Sokrates’in davalarına yaklaşık 500-550 civarında yargıç bakmıştır. Bu davalarda ağzı laf yapanlar kolaylıkla beraat edebilirlerdi. Sokrates’in davalısı olduğu kişiler ağzı iyi laf yaptıkları için ve ağzı iyi laf yapmayanlarda yetenekli kişilere savunma yazdırdıkları için hep haklı bulundular. Sokrates ise suçsuz olduğunu ispatlamaya çalışmazdı. Suçunu ya da atılan iftiraları reddetmek ve karşı savunma yapmak yerine düşündüğü fikri anlatırdı. Kendisine idam cezası verildiğinde dahi bu cezaya karşı çıkmamış, yargıçlardan af dilememiştir. O en iyi bildiği şeyi yani diyalektiği sorgulama yöntemini kullandı. Yani savunma yapıp af dilemek yerine hep kendi görüşlerini aktardı.

Sonunda Yunan Filozof Sokrates idam cezasına çarptırıldı. İdamı Atina’nın kutsal gününe denk geldiği için bir süre ertelendi ve zindana atıldı. Zindanda Yunan Filozof Sokrates’e hiçbir koruma sağlanmadı. Orada öğrencileriyle birlikte sohbet edip felsefesini devam ettirdi. Kendisine kaçma teklifinde bulunuldu. Sokrates bu teklifi geri çevirdi çünkü kaçsaydı suçunu kabul etmiş olacaktı ve hain ilan edilecekti. Kaçmak yerine bitki zehri içerek hayatına son verdi. Aslında zehri kendi isteği ile mi içti yoksa zorla mı içirildi tam olarak bilinmemektedir.

Sokrates'in ölümünü betimleyen bir çizim
Sokrates’in ölümünü betimleyen bir çizim

Kendisi öldükten sonra Atinalılar yaptıkları hatanın farkına vardılar. Sokrates’i dava edenler teker teker yakalanarak idam edildiler. Yunan Filozof  Sokrates’in davalarını izleyen öğrencisi Platon bu davaları Sokrates’in Savunması adlı kitapta birleştirdi ve günümüze kadar ulaşmasını sağladı.

En Ünlü Sokrates Sözleri

Kötü insanlar yemek ve içmek için yaşar, iyi insanlar ise yaşamak için yer ve içerler.

Ben bilmediğimi bildiğim için diğer insanlardan farklıyım.

Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.

Galip asker, hiçbir zaman mağlup askerin üzerine eğildiği zamanki kadar yüksekte değildir.

Kimse bile bile kötü değildir, her kötülük bilgi sanılan bilgisizlikten gelir.

Tokgözlülük doğal zenginliktir, lüks ise yapay zenginlik.

Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsanız, cehaletin bedelini hesaplayın.

Önceki İçerikÇığlık Tablosu Edvard Munch – Dünyanın En Pahalı Sanat Eseri
Sonraki İçerikGut Hastalığı – Belirtileri | Tedavisi | 4 Evresi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz