Sjögren Sendromu – Vücudu Kurutan Hastalık

Sjögren Sendromu hastalığının belirtileri ve tedavisi nedir?

Sjögren sendromu, ağızda ve gözde kurumaya neden olan, vücudun bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine savaş açması sonucu oluşmuş otoimmün bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi bakteri ve virüs gibi (antijen) yabancı maddelere karşı vücudu koruyan doğal sistemdir. Bazı durumlarda bağışıklık sistemi, hatalı çalışması sonucu antijenlerle savaşmak yerine kendiyle savaşır. 30 yaş üzeri kadınlarda daha sık rastlanır ama her yaş grubunda da karşımıza çıkabilir. Bu hastalıkta hastanın tükürük bezlerine karşı gelişmiş cevap söz konusudur.

İki alt tipi vardır. Primer ve seconder. Primer formu hastalığın diğer hastalıklarla ilişkili olmadığı yada nedenin saptanamadığı klinik formudur.

Seconder formunda ise sıklıkla Romatoid artrit, Sistemik Lupus Eritramatozus, Polimiyozit gibi diğer hastalıkların eşlik ettiği klinik formudur.

Sjögren sendromunda lenfosit olarak adlandırılan vücudun savunma hücreleri, gözyaşı, tükürük bezi gibi bezleri işgal eder. Bu dokulara zarar verebilir. Salgı hücrelerine üretmelerine engel olabilir. Bu sebeple ağız, göz gibi dokularda kuruluk gözlemlenir.

Bu hastalığın nedeni hakkında kesin bir bilgi yoktur. Genetik, viral ve hormonların hastalığın gelişimi ile ilgili olabildiği düşünülmektedir.

Sjögren Sendromu Bulguları

  • Ağız kuruluğu olarak adlandırılan Xerostomia, ağız yanması, ağız kokusu, dişlerde ve çevre dokularında hastalıklar ve tat alma bozuklukları izlemlenebilir.
  • Hastalar gözlerini kuru ve kumlu olarak hissedebilir. Buna gözlerde kızarıklık ve yanma eşlik edebilir. Hastaların gözleri güneşe daha hassas olabilir. Tedavi edilmemesi göz küresinin dış kısmında yaralara ve ilerisinde daha ciddi problemlere yol açabilir.
  • Şişmiş tükürük bezleri bize kabakulak benzeri görünüme yol açabilir. Bu semptom hastalığa yakalananların yarısında karşımıza çıkar.
  • Tükürük bakterilerin öldürmesi, diş yüzeylerini temizlemesi sebebiyle diş çürüklerinin önlenmesinde önemlidir. Sjögren Sendromuna yakalanan bireylerde artmış diş çürüklerine rastlanılır.
  • Solunum yolu salgılarının miktarının azalması ile kuru burun, boğaz ve akciğerler; ses kısıklığına, koku kaybına, zatüre, bronşit gibi problemlerin gelişmesine sebep olur.
  • Burun kanamaları
  • Yorgunluk
  • Sjöngren sendoromunda, iltihaplı eklemler, ağrılı eklemler, kas güçsüzlüğü, kuru deri, döküntüler, sinir sistemi etkilenmesi sonucu uyuşukluk, karıncalanma gibi semptomlara da rastlanılabilir.

Fizik muayene ve test sonuçlarına bakarak tanı koyulur. Hastalığın tedavisinde semptomların rahatlatılması amaçlanır. Tedavi, hastanın yaşam konforunu artırmak ve kuruluğun  yarattığı etkileri uzaklaştırmaya yöneliktir.

Kuru göz için yapay gözyaşları, kuru ciltler için nemlendiriler, çürükler için diş doktoru muayeneleri, kuru ağız içinse suni tükürükler veya gün boyunca su içme faydalı olabilir.

Önceki İçerikRomatoid Artrit – Kendi Kendine Saldıran Bağışıklık Sistemi
Sonraki İçerikEyfel Kulesi Ne Zaman Yapılmıştır? Eyfel Kulesi Kaç Metre?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz