Siyam İkizleri | Aynı Bedende Geçen Hayatlar

Siyam İkizleri
Görsel: Cabinet de Fumisterie Appliquée (Flickr)

Siyam ikizleri nedir? Yaygın olarak görülür mü? Tıp terminolojisinde siyam ikizleri olarak tanımlanan hastalığın Türkçe karşılığı yapışık ikizler durumudur. Sıra dışı bir olaydır. Dünyada görülme sıklığı coğrafyadan coğrafyaya göre değişse de soğuk bölgelerde daha çok görüldüğü tespit edilmiştir. Kuzey ülkelerde her 70.000 doğumun 1 tanesi siyam olarak gerçekleşmektedir. Daha aşağıdaki Güney ülkelerde bu oran 150.000 doğumdan 1 tanesine kadar düşmektedir. Her 100 siyam ikizinin 70 tanesi doğduktan 1 saat sonra ölmektedir. Doğan siyam ikizlerinin büyük bir kısmı 2 farklı kafa tek bir gövde olarak doğmaktadır.

Siyam ikizleri anne rahiminde tek yumurta ikizi olarak hayata başlar. Peki, sağlıklı tek yumurta ikizleri ile siyam ikizlerinin farklılığı nerede başlar?

Uzun yıllar bu sorunun cevabını arayan bilim insanları, yaptıkları araştırmalar sonucunda siyam ikizleri hastalığının zigottaki bölünme hatası sonucu oluştuğunu fark ettiler. Sağlıklı tek yumurta ikizlerinde zigot ikiye bölünür. Bunun sonucunda 2 tane sağlıklı bebek oluşumu başlar. Ancak siyam ikizlerinde bölünme hatalı gerçekleşerek ayrılamaz. Bu şekilde hızla zigot büyümesini devam ettirir.

Siyam ikizleri çok değişik şekillerde görülebilir. Genellikle 2 ayrı kafa 2 ayrı kalp 1 ortak karaciğer şeklinde görülmektedir. Doktorlar vakaların çok az bir kısmında 2 bebeği de sağlıklı şekilde ayırabilmektedir. Siyam ikizi vakalarında her iki bireyde kanunen ayrı ayrı bireyler olarak değerlendirilmektedir. İkisinin de kendine özgü kimlikleri vardır. Günümüzde siyam ikizleri hamileliğin 3. Ayında ultrason ile rahatlıkla tespit edilip annenin gebeliğine son verilebilir.

Siyam İkizleri Nasıl Tedavi Edilir?

Siyam ikizlerinde genellikle bebeğin biri diğerinden daha güçlü olur. Doktorlar da siyam ikizlerini ayıracaklarında çoğu zaman zayıf olanı feda etmek zorunda kalır. Bu tamamen ailenin isteğine bağlıdır. Aile isterse iki bebeği de yaşayabilir ancak yapışık şekilde yaşamaya alışmak zorundadır. Diğer seçenek ise siyam ikizlerini ayırıp zayıf olan bebeği feda etmektir. Özellikle tek bir kalbin var olduğu durumda bebeğin biri öldürülmektedir.

Tek kafa siyam ikizlerinde durum çok daha farklıdır. Tek kafa siyam ikizlerinin genellikle beyninin %40’lık kısmı ortak olarak kullanılır. 2 adet omurga olmasına rağmen tek bir sinir bağı ve dolaşım sistemi görülür. Birbirlerinin zihinlerini okuyabilirler. Birinin aklından geçeni diğeri hisseder. Birinin başladığı cümleyi diğer siyam ikizi tamamlayabilir. Tek kafa siyam ikizlerini ayırmak ise imkânsıza yakındır. Ancak günümüzde başarıyla uygulanabilmiş ameliyatlar vardır. Bu ameliyatların merkezi İngiltere’dir.

İlk siyam ikizleri bir Asya ülkesi olan Tayland’da görülmüştür. Tayland’ın eski ismi siyamdır. 1939 yılında darbe ile başa gelen komutan ülkenin ismini özgürlükler yeri anlamına gelen Tayland olarak değiştirmiştir. Ülkenin ismi değişmeden 128 sene önce ise eski ismiyle Siyam’da dünyanın ilk yapışık ikizleri doğmuştur. Siyam‘da doğması sebebiyle tıp literatürüne siyam ikizleri olarak geçirilmiştir. Doğum gerçekleştiğinde ilk defa böyle bir olayla karşılaşıldığı için çok korkulmuştur. Hatta doğumdan sonra ebeler bile lanetleniriz düşüncesiyle siyam ikizlerine dokunmayıp orayı terk etmişlerdir. Çocukların isimleri Chang ve Eng olarak koyulur.

Bu doğum öylesine yayılır ki ülkenin kralına kadar yapışık ikizler namı ulaşır. Kral kıyametin habercilerinin bu ikizler olduğunu düşünüp bu ikizler için ölüm emri verdirir. Din adamları ise bu olayın Tanrılarını daha fazla öfkelendireceğini düşünüp kralı ikna ederek ölüm emrinden vazgeçirirler. Siyam ikizlerinin anneleri yine de korkup ülkeden kaçarak ABD’ye yerleşir. Orada ilk siyam ikizleri çok farklı tepkiler alır. Özgürlükler ülkesinde senaristlerin yardımıyla şovlar ve gösteriler düzenleyerek zengin olurlar. Eng ve Chang kardeşler 63 yaşında üç saat arayla hayatlarını kaybederler.

Önceki İçerikAyasofya Hat Levhaları – Dünyanın En Büyükleri
Sonraki İçerikDijital Sanat Müzesi MORI Building’te Eşsiz Sergiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz