Siyah Sarımsak – Beyaz Sarımsaktan Daha Faydalı – Kokusuz

Siyah sarımsak yemenin faydaları nelerdir? Siyah sarımsak saç çıkartır mı?

Doğal antibiyotik olan sarımsak yemeklere lezzet katmasının yanı sıra sağlık için de son derece faydalı bir besindir. Ne yazık ki saymakla bitmeyen faydaları olmasına rağmen ağızda bıraktığı kokusu, tadının acı olması gibi nedenlerden dolayı sıklıkla tüketilememektedir. İşte tam da burada herkesin bildiği beyaz sarımsağın keskin kokusunun olmadığı ve mideyi de yakmayan bir alternatifi olan siyah sarımsak son dönemde kullanımı gittikçe yaygınlaşan popüler besinler arasında. Sarımsağın kokmasının sebebi dış kabuğu soyulduktan sonra herhangi bir fiziksel zarar görmesine bağlı alisin maddesinin salınmasıyla ilişkilidir.

Beyaz sarımsağın en az 60 en fazla ise 90 derece sıcaklıkta 60 gün fermantasyon ile siyah sarımsak elde edilir. Bu sarımsağı özel yapan şey ise yapısında s-alisistein maddesini içermesidir. S-alisistein fermantasyon esnasında alisinden farklılaşarak oluşur. S-alisistein’in öne çıkan özelliği ise kanser önleyici ve hücre yenileyici olmasıdır. Uzak doğu mutfağının vazgeçilmez bir besini olan siyah sarımsak, ülkemizde de Kastamonu Taşköprü de üretilmektedir. Hem çiğ olarak hem de yemeklerde tüketilebilen bu sarımsağın besin değeri beyaz sarımsaktan daha güçlüdür. Ayrıca kokusuzdur. Uygun şartlarda saklandığında 8 ay gibi süre besin değerini kaybetmeden saklanabilir. Bu sarımsak yerken kurutulmuş erik tadı verir. Ancak tüketilmeden önce 60 gün fermantasyon süresinin tamamlanması önemlidir. Fermantasyon işlemi tamamlanmadan tüketildiğinde uykusuzluğa neden olabilir.

Siyah Sarımsak Yemenin Faydaları

  • İçeriğindeki zengin B ve C vitaminleri sayesinde sinir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Cilt dokularının destek maddesi olan kollagen’i dokularda artırır.
  • Bakteriyal ve viral enfeksiyonlara karşı bağışıklık sitemini güçlendirir.
  • Vucuda zararlı toksik maddelerin vücuttan atılımını kolaylaştırır.Bu özelliği ile karaciğer fonksiyonlarına yardımcı olur.
  • Diyabetin semptomlarını azaltır.
  • Kronik yorgunluk halinin ve bitkinliğin giderilmesine yardımcı olur.
  • Antioksidan etkisi ile kanseri önlemede etkilidir.
  • Kalp hatalıklarını önler.
  • Vucutta tansiyonun düzenlemesinde etkilidir.
  • Vucuttaki kollestrolü dengeler.

Ayrıca siyah sarımsağın içinde bulunan besinler sayesinde saç çıkarma tedavisinde kullanıldığı da bilinmektedir. Özellikle saçkıran hastalığının tedavisinde işe yaradığı bilinmektedir. Bu konuda daha önce yazdığımız sarımsağın saça faydaları yazımızı okumayı unutmayın. Bu sarımsak türü, hali hazırda birçok bitkisel şampuanın içerisinde karşımıza çıkmaktadır. Düzenli olarak saçlarda siyah sarımsak yağı kullanmanın saçlarda canlılık oluşturduğu, seyrek ve ince yapılı olan saçların güçlendirerek dökülmesine engel olduğu bilinmektedir.

Siyah sarımsak fermantasyonla üretilen bir olması sebebiyle aşırı tüketilmesi vücutta uykusuzluk, tansiyon düşüklüğü ve kalp çarpıntısı gibi yan etkileri doğurabilir. Bu sebeple aşırı tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Eğer birey hamilelik döneminde yada tansiyon ilacı kullanıyorsa siyah sarımsak tüketmesi önerilmemektedir.

Önceki İçerikÖzgürlük Anıtı Heykeli – Ne zaman, kim tarafından yaptırıldı?
Sonraki İçerikKahvenin Tarihi – Türk İçkisi Nedir? Dünyanın En Pahalı Kahvesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz