Şeker Hastalığı Nedir? Çocuklarda Diyabet Belirtileri

Şeker hastalığı nedir?

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı modern dünyanın en yaygın hastalıklarının başında gelmektedir. Özellikle sanayi devrimi ile karbonhidrat ağırlıklı besinlerin artması dünyada şeker hastalığını önemli ölçüde artırmıştır. Hastalığın bir diğer ismi Diyabet hastalığıdır. Latincede Diabetes Mellitus yani şekerli idrar olarak isimlendirilir.

Vücutta bulunan pankreas, vücut için insülin olarak adlandırılan kan şekerinin düşürücü hormon salgılamaktadır. Bu hormonun pankreas tarafından üretilememesi ya da üretilen insülin hormonunun vücut tarafından kullanılmaması sonucu şeker hastalı belirtileri ortaya çıkmaktadır. Yani özetle şeker hastalığı, kandaki şeker düzeyinin düşürülememesidir.

Vücut için en önemli besin kaynağı glikoz şekeridir. Vücuttaki organlar enerji ihtiyacı olduğu zaman hücreleri tarafından depolanmış glikozu enerji kaynağı olarak kullanır. Kandaki glikozun fazlası insülin hormonu sayesinde glikojene çevrilir ve hücrelerde rezerve olur. Şeker hastalığında kan şekeri düşürülemediği için depolama yapılamaz ve kanın şeker oranı yüksek kalır.

Diyabet birkaç formda görülebilir;

Tip 1 Diyabet Nedir?

Tip 1 diyabette vücudumuz insülin hormonu üretmekte yetersiz kalır. İnsülin pankreastaki beta hücreleri tarafından sentezlenir. Tip 1 diyabet hastalığında bu beta hücreleri zedelenir. Hasta kişiler hayatının geri kalan bölümünde insülin hormonu yetersizliği yaşayacağı için enjeksiyon yolu ile bu hormonu dışarıdan almak zorunda kalır.

Diyabet tedavisi için kullanılan İnsülin hormonu
İnsülin hormonu

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 diyabet genellikle 35 40 yaş üstü bireylerde görülmektedir. Orta yaş hastalığıdır. Gençlerde nadir seyretmektedir. Bu hastalıkta pankreas yine yeterli miktarda insülin hormonu salgılayamaz ya da salgılanan insülin hormonu vücutta kullanılamaz. Bu durumda kan şekeri düzeyi istenilmeyen seviyelerde seyreder. Tip 2 diyabetin görülme sıklığı Tip 1 diyabete oranla daha fazladır. Her 10 şeker hastasının 9 tanesi Tip 2 diyabet yaşamaktadır.

Çocuklarda Şeker Hastalığı

Türkiye’de yaklaşık 17-18 bin çocuğun şeker hastalığı yaşadığı bilinmektedir. Çocuklarda şeker hastalığı aslında çok yaygın bir durum değildir. Ancak son dönemlerde aşırı karbonhidrat tüketim çılgınlığı şeker hastalığı yaş ortalamasını aşağı seviyelere düşürmüştür. Çocuklarda şeker hastalığı belirtisi olarak çok sık idrara çıkma, çok fazla su içme ya da ani gelişen şeker krizleri belirti olarak sayılabilir. Tip 1 diyabet yaşayan çocuklar günde 4 kez insülin iğnesi vurması gerekmektedir. Tip 2 diyabetin tedavisi olsa da Tip 1 diyabetin henüz somut bir tedavisi yoktur.

Şeker hastalığı ve insülin hormonu

Gastasyonel Diyabet Nedir?

Gastasyonel diyabet diğer adı ile hamilelikte şeker hastalığıdır. Gebelik öncesinde yeterli düzeyde insülin salgılayabilen pankreas hücreleri gebelik sırasında bu fonksiyonu yeteri düzeyde sağlayamaz. Bu hastalık geçici bir durumdur. Endişe edilmesine gerek yoktur. Genellikle gebelik sonrasında kendiliğinden düzelmektedir. Kronik olarak ortaya çıkmaktadır.

Şeker Düşüklüğü Belirtileri

Sağlıklı bir insan kanında şeker düzeyi 70 mg/dl seviyesindedir. Bu değerin altında düşmesi şeker düşüklüğü ya da diğer adıyla hipoglisemi olarak adlandırılır. Ağır şeker düşüklüğü durumlarında bu seviye 50 mg/dl seviyesinin de altına düşer ve beyinde kalıcı hasar bırakır. Şeker düşüklüğü belirtileri olarak teleme, titreme, açlık, huzursuzluk, solukluk, çarpıntı veya göz kararması örnek verilebilir. Şeker düşüklüğü belirtileri gözlendiğinde çikolata veya meyve suyu tüketilerek hızla kan şekeri artırabilir.

Şekere İyi Gelen Bitkiler

Şekere iyi gelen bitkiler tüketilmesi kalıcı çözüm sağlayamasa da hastalığın seyrinde önemli bir yer tutmaktadır. Şekere iyi gelen bitkiler zerdeçal, zencefil, tarçın, siyah köri, aloe vera, berberin ve yaban mersini yaprakları örnek olarak verilebilir.

Önceki İçerikMozart Kimdir? | Hayatı – Besteleri ve Türk Marşı
Sonraki İçerikPiramitler Nasıl Yapıldı? Piramitleri Kim İnşa Etti?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz