Sedef Hastalığı Belirtileri – Çeşitleri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı
Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı nedir sorusuna cevap arıyor iseniz doğru yerdesiniz. Sedef bir tür cilt hastalığıdır. Deri yüzeyinde beyaz pulluk göze çarpar. Vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. Genellikle kafa derisinde, bileklerde ve sırtta görülmektedir. İleri düzey vakalarda tüm vücudu kaplamaktadır. Sedef hastalığının ülkemizde görülme sıklığı oldukça düşüktür. Bu oran her 100 kişide 2 kişidir. Genellikle 30’lu yaşlardan sonra görülen bu hastalıkta ölümcül bir tablo karşımıza çıkmamaktadır. Ancak ciltteki beyaz lekelenmeler dış görünüşü olumsuz yönde etkilemektedir. Sedef hastalığının Kadınlarda ve erkeklerde görülme oranları hemen hemen aynıdır.

Sedef Hastalığı Neden Olur?

Bu soruya henüz net bir cevap bulunamamıştır. Bakteri ya da virüs yoluyla gerçekleşmediğinden bulaşıcı bir hastalık değildir. Hastalığın ortaya çıkışında en önemli sebebin genetik faktörler olduğu düşünülmektedir. Cilt oluşumu deri tabakasının en aşağısından başlar deri yüzeyine doru hücrelerde göç dalgası olur. Yüzeye gelen hücreler artık cansızdır ve vücuttan dökülür. Sedef hastalığı görülen hastalarda bu olay çok hızlı gerçekleşir. Oluşum hızı dökülme hızından çok daha fazladır. Normal kişilerde 1 ayda çoğalan bu hücreler sedef hastalığında 3-5 günde oluşmaktadır ve deri yüzeyinde birikmektedir.

Sedef Hastalığı Çeşitleri

Bu hastalığın çeşitleri arasında en yaygın görülen adı ile de özdeşleşmiş olan Psoriasis türüdür. Bu tür vücudun her yerinde ortaya çıkabilir. Diğer bir türü ise Guttat Psoriasis türüdür. Bu tür en çok 15 yaş altı kişilerde ortaya çıkmaktadır. Sedef hastalığı çeşitleri arasında başka bir türde Eritrodermik Psoriasistir. Bu türde 2-3 bölge halindeki sedef adacıklarının genişleyerek birleşmesi sonucu oluşur. Diğer türlere nazaran daha kırmızıdır. Ayırt etmesi en kolay türdür. Son olarak hastalığın çeşitleri arasında gösterilen ise Püstüler Psoriasis türüdür. Bununda kendi içinde iki türü vardır. Birincisi az zararlıdır ve sarı iltihaplanmalar gösterir. Daha çok avuç içinde görülür. Diğer çeşidi ise kırmızı olup daha ciddidir.

Hastalık bulaşıcı mıdır? Sorusuna cevap arayan bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucu bu hastalığın bulaşıcı olmadığını keşfetmişlerdir. Bunun nedeni hastalığın bakteri ya da virüs yoluyla yayılım göstermemesidir. Sedef hastalığının daha çok genetik faktörler yoluyla ortaya çıktığı görüşü hâkimdir. Anne ya da babada gözükmese bile 2.nesi akrabalardan gelen genlerle çocukta görülebilir.

Hastalığın Başlangıcı

Sedef hastalığı başlangıcı yaşanıyor ise hasta ilk olarak cildiye doktoruna gitmelidir. Deriden alınan parçalarla hastalığın başlangıç evresi anlaşılabilir. Günlük yaşamdaki stres, sigara ve sağlıksız beslenme sedef hastalığının en büyük dostudur. Hastanın başlangıçta vücudunda kaşınmalar oluşmaktadır. Bu zamanla kızarıklara ve deride soyulmalara neden olur.

Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef hastalığı ruhsal etki bakımında hastalıklar sıralamasında üçüncü sıradadır. Fiziksel etkiler sıralamasında ise kalp yetmezliğinden sonra ikinci sıradadır. Bu liste bile sedef hastalığının tedavisinin önemini ortaya çıkarmaktadır. Sedef hastalığının üç farklı tedavisi vardır. Bunlar sırasıyla;

  • Fototerapi
  • Topikal tedavi
  • Sistemik tedaviler

Bu üç yöntemde sedef hastalığı tedavisi gören bireylerde kalıcı çözüm sağlamamaktadır. Geçici tedavilerdir. Hastalığın ilerleme aşamalarını yavaşlatmaktadır. Sedef hastalığının bitkisel bir tedavisi yoktur. Bu hastalığı geçiren bireyler şampuan ve sabunlarını doktor tavsiyesi ile almalıdırlar. Yanlış sabun ve şampuan kullanımı hastalığın evrelerini daha ileri boyutlara taşımaktadır.

Sedef Hastalığı Belirtileri

Dirsek, bilek, tırnak ve baş bölgesindeki pullanmalar sedef hastalığı belirtileri arasındadır. Vücut derisinde dökülmeler ve kabuklanmalar görülür. Tırnaklarda kırılma, pürüzleşme ve çukurcuklar oluşabilir. Ciltte daha kolay kanamalar ortaya çıkar. Ayrıca ciltte kuruluk ve soyulmalar vardır. Sedef hastalığının belli olduğu kısımda yanma hisside belirtiler arasındadır. Bilek ve diz eklemlerinde şişlik ve ağrıda diğer belirtiler arasındadır.

Önceki İçerikEbru Sanatı | Sanatların En Naifi Ebru Sanatı
Sonraki İçerikKrubera Mağarası – Dünyanın En Derin Mağarasına İnildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz