Sarımsağın Saça Faydaları – Saça Sarımsak Sürmek Mi?

Sarımsağın saça faydalarını anlattığımız makalede saça sarımsak sürmek ve sarımsağın faydalarını da anlatıyoruz.

Gel gelelim sarımsağın faydalarına! Sarımsağın toplum içinde (özellikle metrobüste ve toplu taşıma araçlarında) çok kötü bir üne sahip olduğunu biliyoruz. Evet, ağız kokusu bıraktığı yetmiyormuş gibi bir de insanların bizden uzaklaşmasını neden olabiliyor. Fakat bu sorunlar bizi asla sarımsak yemekten alıkoymasın ya da sarımsağı terketmemize neden olmasın diyorum. Çünkü sarımsağın saça faydaları o kadar fazla ki…

Sarımsak, yüzyıllardır insanlar tarafından en doğal antibiyotiklerden biri olarak kullanılıyor. Yaraların iyileştirilmesi için çeşitli karışımlarda kullanılırken, saçın uzaması için veya saçkıran sorunun çözümü için kullanıldığını da hepimiz duymuşuzdur.

Bu yazımda sarımsağın saça faydaları ve saç için sarımsak kullanımı hakkında bir şeyler söylemek istiyorum.

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki saç dökülmesinin bir çok nedeni olabilir. Genetik faktörlerin yanı sıra stresten, aşırı yağlanmadan, egzema gibi saç derisi hastalıklarından veya hormonal bozukluklardan dolayı da saçlarımız dökülebiliyor veya hızla seyrelebiliyor. Saç dökülmesinin sebebini bilmek çözüme odaklanmanız ve saç dökülmesine karşı önlem almanızı da kolaylaştırabilir.

Sarımsaktaki Zengin İçerik

Sarımsak; sülfür, B-6, B-1 ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin bir kaynaktır. Araştırmalara göre B-6 vitamini eklikliğinden saçlarımız koparak dökülmeye meyillenirken, C vitamini eksikliğinde ise saçlar çok çabuk kırılıp zayıflayabiliyor. Saçların düzgün bir şekilde uzamasını sağlayan kalsiyumun da sarımsakta bolca bulunduğunu biliyor muydunuz?

Bitmedi. Sarımsakta vücudumuz ve saçlarımız için o kadar zengin mineral ve vitaminler bulunuyor ki saymakla bitmez. Bunlardan bir diğeri de selenyum mineralidir. E vitamini eksikliğinde saçların kuruduğunu ve saçların matlaştığını söylemem gerekiyor. Selenyum ise vücuttaki E vitamininin etkinliğini arttırarak saçları yine dolaylı yoldan güçlendirip daha parlak bir görüntüye kavuşmalarını sağlayabilir.

Saç Dökülmelerine Karşın Çözüm Yolları

Özellikle erkekler saçlarının döküldüğünden veya seyreldiğinden çokça şikayetçi olmuştur. Çünkü erkeklerde genetik saç dökülme olasılığı kadınlara göre çok daha fazladır. Bu durumda ise doktora giden erkekler genelde tıbbi ilaçlar kullanmaya başlarken, çareyi berberinde arayanlar ise sarımsak tedavisine yöneliyorlar. Peki gerçekten de sarımsak saç çıkartır mı?

Sadece saçlarınız için değil her türlü hastalığınız için öncelikle doktora gitmeniz gerekiyor fakat bazen alternatif tıbbın da işe yaradığını söylemem gerekiyor. Benim tavsiyem öncelikle doktora gidip saç dökülmelerinizin ya da saçınızdaki seyrelmenin nedenini öğrenmek. Daha sonra eğer isterseniz doktorun tavsiyelerinin yanı sıra, yine doktorunuza da danışarak sarımsak kullanmanız yönündedir.

Sarımsağın Saça Faydaları – Saç Çıkartır mı?

Saç dökülmesine karşı sarımsak kullanmak istiyorum ya sonra? Sarımsak kullanımı için bir çok farklı yöntem var. Bunlardan bazıları yanlış yapıldığında tehlikeli olabiliyor. Saçını jiletle kanatıp kanayan kısımlara sarımsak sürmenin faydalı olduğu söylentilerini duymuşsunuzdur. Fakat bunun çok ciddi sorunlara ve yaralanmalara sebebiyet vereceğini, sizi eldeki bulgurdan da edebileceğini sakın unutmayın.

Sarımsağın boyuna doğrultuda ikiye kesilip saç köklerine ve kafa derisine sertçe sürülüp uygulanması çok daha zararsız bir yöntemdir. Üstelik saç köklerini uyarıp çok kısa sürede saçlarınızın kuvvetlenmesini ve zayıf köklerden yeniden saç çıkmasını sağlayabilir.

Sarımsak saçın sadece dökülen kısımlarında kullanılabildiği gibi saçın geneline de sürülüp kuvvetlenmesini sağlarken aynı zamanda ciddi bir doğal saç bakımı ürünü olarak da işlev görebiliyor. Benim tavsiyem saçınıza sürmek istemiyorsanız bile günde bir diş sarımsağı yutmanız yönündedir. Yuttuğunuz sarımsak ağızda çok daha az koku bırakırken aynı zamanda hem saç hem de vücut sağlığınız açısından oldukça faydalı bir doğal üründür.

Sarımsağın saça faydaları saymakla bitmez fakat saçlarınız bundan daha fazla bakımı hakediyor. Her zaman olduğu gibi saçlarınız da dahil olmak üzere tüm vücut sağlığınız için yeterli ve düzenli uyku olmazsa olmazdır.

Önceki İçerikNATO Ne Zaman – Nasıl Kuruldu? – NATO’ya Üye Ülkeler
Sonraki İçerikSon Akşam Yemeği Freski – Leonardo Da Vinci

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz