Sanal Müze Gezintisi | Türkiye’deki Sanal Müzeler

Troya Müzesi Sanal Gezinti
Troya Müzesi - Fotoğraf: Dick Osseman, Wikimedia

Covid-19 salgını bütün dünyayı eve hapsederken sanat tutkunları ve sanatçılar bu dönem içinde yeni arayışlara girip sanatı online ortama daha fazla adapte etmenin yollarını aramaktalar. Böyle bir dönemde sanatseverlerin gezip görmek istedikleri yerler ya kapalı ya da insanlar virüsten dolayı dışarı çıkmaktan çekiniyorlar. Bu sorunu ise teknoloji çözmüş görünüyor. Artık müze, sergi salonları gibi sanat eserlerine ev sahipliği yapan mekanları evinizden dışarı çıkmadan gezmek mümkün. Sanal müze gezintisi gerçeğinin yerini tutmasa da pandemi koşullarında iyi bir alternatif olabilir.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür ve Turizm Varlıkları Genel Müdürlüğü’nün açtığı sanalmuze.gov.tr internet adresi sayesinde ülkemizin çok özel müzelerini evinizden ziyaret edebilirsiniz. Bu internet adresinde; Ankara’da bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi, İzmir Efes Müzesi, Çanakkale’de bulunan ödüllü bir proje olan Troya Müzesi ve Göbeklitepe Örenyeri gibi modern ve tarihsel mekanları gezmek mümkün.

Sitenin ana sayfasına girdiğinizde karşınıza 15’ten fazla müzenin 3 boyutlu sanal bağlantısı çıkmaktadır. Ziyaret etmek istediğiniz sanal müze resmine tıkladıktan sonra sanal müzeniz açılacaktır. Bu ekranda sanal müze gezintisi yapmak için fareniz ile etrafı gözlemleyebilir, isterseniz gitmek istediğiniz yöne doğru tıklayıp hareket edebilirsiniz.

Sanal Müze Listesi

Kurtuluş Savaşı Sanal Müzesi

Cumhuriyetimizin 1. TBMM binası olarak hizmet vermiş olan bu bina, 1981 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından müzeye çevrilmiştir. Bu müzede 1920-1924 yılları arasındaki hükümetin ve devlet kademelerinin yönetimi için kullanılmış olan mekanlar bulunmaktadır. Müzede döneme ait mobilyalar, bakanlıklara ait eşyalar bulunurken aynı zamanda tarihi belge niteliğindeki birçok eseri de barındırmaktadır. Bunlar arasında Lozan ve Sevr Antlaşmalarına ait belgeler, bakanlıklara ve Atatürk’e ait yazışmalar gibi çok önemli nitelikte belgeler de sergilenmektedir.

Troya Müzesi – Modern Sanal Müze

2011 yılında düzenlenen ulusal bir mimari yarışma sonucunda ülkemizin önemli ve başarılı mimarlarından biri olan Ömer Selçuk Baz ve ekibi tarafından tasarlanan Troya Müzesi projesi, 2013’te inşa edilmeye başlanmıştır. 90.00 m2 alana sahip olup 3 kattan oluşmaktadır. Müze içerisinde yaklaşık 480 m uzunluğunda bir de rampa bulunmaktadır. Troya Müzesi, Troya bölgesinin ve kültürlerinin arkeolojik tarihine dair buluntuların sergilendiği ve bölge tarihinin gün yüzüne çıkarıldığı bir müzedir.

Göbeklitepe Ören Yeri Sanal Müzesi

Göbeklitepe sanal müze gezintisi nasıl yapılır?
Göbeklitepe Fotoğrafı, Fotoğrafçı: Teomancimit – Wikimedia

Dünyanın bugüne kadar keşfedilmiş en eski kült yapılar topluluğu olarak bilinen Göbeklitepe Şanlıurfa’nın Örencik Köyü’nde bulunur. Kent merkezine 15 km uzaklıktadır. İnsanların henüz yerleşik hayata geçmeden böylesine büyük tapınma merkezleri inşa etmesi ve ağırlığı 60 tonu bulan taşlardan bir tapınma merkezi tasarlamaları son derece ilgi çekicidir. Göbeklitepe’nin tarihi Neolitik çağa yani neredeyse günümüzden 12 bin yıl öncesine dayandırılmaktadır. 12 bin yıl önceki insanların böylesine büyük bir merkezi hiyerarşik bir işbirliği içinde yapmış olmaları, yani düzene dayalı bir işbirliği içinde olmaları şaşırtıcıdır. Diğer bir şaşırtıcı nokta ise buraya yerleştirilen T biçimli taşların üzerinde yer alan hayvan motifleri ve çeşitli figürlerdir. Göbeklitepe üzerindeki sır perdeleri henüz tamamiyle kalkmış sayılmaz. Bu ören yerini sanal da olsa mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Göbeklitepe ve mimarisi hakkında daha fazla bilgi için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Türkiye’de sanal müze gezintisi yapabileceğiniz diğer müzeler: Cumhuriyet Müzesi, Efes Müzesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Gazi Müzesi, Etnografya Müzesi, Antalya Müzesi, Boğazköy Müzesi, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Zeugma Müzesi, Çorum Müzesi, Şanlıurfa Müzesi, Adana Müzesi, Hatay Arkeoloji Müzesi.

Önceki İçerikKeops Piramidi’nin İçi | Piramitler Hakkında Bilgi
Sonraki İçerikAşıklar Tablosu – Aşıkların Kafasındaki Bezin Sırrı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz