Salvator Mundi Da Vinci’nin Eseri – Dünyanın En Pahalı Tablosu

Dünyanın en pahalı tablosu Salvator Mundi nerede kaç paraya satıldı?

Leonardo Da Vinci Salvator Mundi adlı eserinde İsa Peygamberi resmetmiştir. Leonardo Da Vinci’nin günümüze ulaşan yaklaşık 20 adet eserinin olduğu bilinmektedir. Leonardo Da Vinci‘nin Erkek Mona Lisa olarak da bilinen tablosu 1958 yılında Londra’da düzenlenen müzayede 60 dolara satılmıştı. Çünkü o tarihlerde tablonun Leonardo Da Vinci’nin öğrencisi tarafından yapıldığına inanılıyordu. 2005 yılında ise tekrar ortaya çıkan tablonun Leonardo Da Vinci’ye ait olduğu kesinleşince “Kayıp Leonardo” ismi verilmiştir.

Da Vinci’nin Salvator Mundi yani “Dünyanın Kurtarıcısı” 2017 yılında 450,3 milyon dolara satılarak açık artırmada satılan en pahalı tablo oldu. Müzayedede satılması ise sadece 18 dakika sürdü. Önce tabloyu satın alan kişinin adı açıklanamadı. Bu süreç içerisinde tahminler yürütüldü. “450,3 milyon dolar gibi dudak uçuklatan bir servet vererek Salvator Mundi tablosunu kim aldı?” sorusunu herkes çok merak ediyordu. Dünyanın en pahalısı olan bu tabloyu satın alan kişinin Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman olduğu öğrenildi.

Dünyanın en pahalı tablosu olan Leonardo Da Vinci'nin Salvator Mundi yani Erkek Mona Lisa tablosunun değeri ne kadardır?

Salvator Mundi nerede?

Bugüne kadar bir açık artırma da satılan en pahalı tablo olan Salvator Mundi, 2017’de de satın alınmasından sonra kayıplara karışan tablolar arasında yerini aldı. Bu kaos ortamında Birleşik Arap Emirlikleri Turizm ve Kültür Bakanlığı yaptığı açıklamaya göre tablonun Louvre Müzesi için satın alındığını belirtmişti. Ancak tablonun nerede olduğu bilinmemektedir. İddialara göre tablo Prens Bin Selman’ın ultra lüks yatında bulunuyor. Uzmanlar 500 yaşındaki hassas bir yapıtın açık denizde nemli bir ortamda tutulmasının sağlıklı olmadığı görüşünde.

İlk olarak İngiltere Kralı 1. Charles’ın koleksiyonunda kayıt altında olan Salvator Mundi 1763’de açık artırmayla satılmış ancak o dönem kayıt altında olmamasından dolayı 1900 yılına kadar nerede olduğu bilinmiyordu. O dönem kayıp olan Salvator Mundi bugün de nerede olduğu hakkında iddialar dışında başka bilgi yoktur.

Dünyanın En Pahalı Tablosu Sahte mi?

Dünyanın en pahalı tablosu Salvator Mundi'deki küre sahtemi? Tablo sahte mi?

Da Vinci’nin tablosunda resmedilen küredeki hata, insanların “Acaba bu tablo sahte mi, orijinal mi?” diye sormasına neden oldu. Bu tabloda Hz. İsa, sağ elini yukarı kaldırmış ve sol eliyle de dünyanın temsil edildiği cam bir küre görüyoruz. Ancak Hz. İsa’nın sol elinde tuttuğu kristal kürede gerçek hayatta olması gerektiği gibi ışığın kırılmaması kafalar da ki soru işaretlerinin artmasına neden oldu. Bu konu ile ilgili Guardian gazetesine demeçte bulunan araştırmacı yazar Walter Isaacson’un yorumu ise “Da Vinci bu küreyi dikkat dağıtmamak için bu şekilde resmetmeyi düşünmüş olabilir ya da belki de Hz. İsa ve onun çevresine mucizevi bir nitelik kazandırmak istiyordur.” şeklinde yorum yapmış.

Son olarak sizi Salvator Mundi tablosunun 18 dakikada satıldığı müzayedeye ait video ile başbaşa bırakıyoruz. Da Vinci’nin bazı önemli eserlerine ait listeye de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Leonardo da Vinci’nin Eserleri

Önceki İçerikAtatürk Barajı Nerede? Barajların Efendisi’nin Maliyeti ve Üretim Gücü
Sonraki İçerikMona Lisa Tablosu Nerede? Tablonun Hikayesi – 8 İlginç Detay

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz