Rosenhan Deneyi Nedir? Akıl Sağlığımız Yerinde mi?

rosenhan deneyi ruh sağlığı
rosenhan deneyi ruh sağlığı

Eğer akıl sağlığı yerinde olmak ya da olmamak diye bir şey varsa bunu nasıl anlayabiliriz? İşte bu sorunun cevabını psikoloji tarihini belki de yeniden şekillendirmiş olan Rosenhan deneyi cevap veriyor. Stanford Üniversitesi öğretim üyesi psikolog David Rosenhan, Science adlı dergide 1973 yılında 16 sayfalık bir makale yayınlıyor. Bu makalede kendisine ait Rosenhan deneyinden bahsediyor. Peki Rosenhan deneyi nedir?

Rosenhan Deneyi nedir?

Eğer akıl sağlığı yerinde olmak ve olmamak diye bir şey varsa bunu nasıl anlayabiliriz sözünden yola çıkan David Rosenhan, Amerika’nın 5 farklı eyaletinden 8 farklı sahte hasta ayarlıyor. Rosenhan’ın da dahil olduğu 3 psikolog, 1 psikiyatr, 1 öğrenci, 1 ev kadını, 1 ressam ve 1 pedagogdan oluşan sahte hastalar Rosenhan’ın isteği üzerine gaipten sesler duyuyoruz demişlerdir. Sahte hastaların ifadeleri sebebi ile hepsi şizofren ya da psikoz manik depresif tanıları ile hastaneye yatırılıyorlar.

Rosenhan, sahte hastaları hastaneye göndermeden önce şunu demeyi de ihmal etmiyor. Hastaneye yattıktan sonra normal davranmaya başlayın. Sahte hastalar hastaneye yatırıldıktan hemen sonra normal davranmaya başlasa da bu sahte hastalar en erken yedi ortalama yirmi en geç ise elli iki günde hastaneden anca taburcu olabiliyorlar. Rosenhan bu ilk deneyinin sonuçlarını yayınlıyor ve Amerika’da büyük yankı uyandırıyor.

Doktorlar ve akademisyenler kendi aralarında tartışmaya başlıyorlar. Sadece hastaların ifadeleri ile tanı koymak ne kadar doğru olduğu irdelenmeye başlanıyor. Tabi Rosenhan deneyi sadece bununla kalmıyor. Bu sefer hastane yönetimi Rosenhan’a meydan okuyarak sen sahte hastalarını tekrar yolla biz doktorlarımıza çok güveniriz biz de yanlış olmaz diyorlar. Rosenhan da düelloyu kabul edip hastaneye 3 ay boyunca sahte hasta göndereceğini söylüyor. 3 ay boyunca hastaneye müracaat eden 193 hastanın 42 yalancı hasta olarak tespit ediliyor ve doktorlar bu hastalar için akıl sağlıkları kesinlikle yerindedir diyorlar. Ama Rosenhan hastaneye 3 ay boyunca hastaneye tek bir hasta dahi yollamıyor. Ve kaybeden yine hastane yönetimi oluyor.

Peki bu deney neleri değiştiriyor? Amerikan Psikiyatri Birliği, Akıl hastalıklarının tanı ve istatistik kitabı yeniden düzenleniyor. Mahkemelerde jüri seçimlerinde psikolojiden yararlanılmasına öncü oluyor. Ayrıca Rosenhan deneyi, akıl hastanelerinde reformun ve hastanelerde tutulan kişilerin taburcu edilebileceği düşüncesinin yaygınlaşmasına katkı sağlıyor ve psikiyatrinin bugünkü standartlarına ulaşmasında başlıca dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

Önceki İçerikAmalgam Dolgu Nedir? Amalgam Dolgu Fiyatları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz