Romatoid Artrit – Kendi Kendine Saldıran Bağışıklık Sistemi

Vücudun otoimmun şekilde kendi kendine saldırması hastalığı olan Romatoid artrid hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir

Romatoid artrit tedavisi kesin olarak bilinmeyen otoimmün bir hastalıktır. 1859 yılında bu hastalığa ismi Archibal Garrod tarafında verilmiştir. Hastalığın nedeni, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi dokularına saldırmasıdır. Sıklıkla el ve ayak eklemleri gibi küçük eklemleri tutmaya meyillidir. Dünyanın en sık görülen iltihaplı romatizmalarından olan bu hastalıkta küçük eklemlerle sınırlı kalmayıp omuz diz kalça gibi büyük eklemlerin tutunumu rastlanılabilir. Bu hastalığın meydana getirdiği ağrılar insanın günlük yaşamı üzerinde olumsuz etkilere ve bunun sonucu olarak hastanın yaşam standardının düşmesine sebep olur. Hastalık günlük rutin hareketlerin yapılmasına bile engel olabilir.

Bu hastalık eklemlerde şişme, eklemde ağrılara ve sertliğe sebep olur. Romatoid Artrit yoğun olarak el, ayak, bilek tutulumu izlense de kalp, göz gibi organ tutulumu da olabilir. Romatoid artrit, eklemlerde sinovial membran olarak adlandırılan koruyucu astarını etkiler bu koruyucu membranın zatıflaması sonucu kemiklerde erozyona rastlanılır. Bu şişlikle beraber eklemlerde iltihaplanma da olur. Hastalığın genetik temellinin olduğu düşünülür. Hastalığın ilk evresinde ağrılar, el ve ayak eklemleri gibi küçük eklemlerde yoğunlaşır. Buna eklemde şişlikler eşlik eder. Zamanla hastanın eklem hareketlerinde kısıtlanmalar ortaya çıkar. Hareket ettirilmesi eklemleri rahatlatsa bile, dinlenmeler sonucu ağrı yinelenir. Hastalığın ilerleyen zamanlarında eklemlerde şekil bozukluklarına rastlanılır. Bu şekil bozukluklarının geri döndürülmesi mümkün değildir.

Sağlıklı bir insanda bağışıklık vücudu mikroorganizmalardan korusa da RA gibi otoimmün olan hastalıklarda vucut kendi hücrelerini bakteri ve virüs gibi algılar ve bunlara saldırır. Bu hastalıkta eklemleri koruyucu etkisi olan sinovial membrana saldırır. RA tedavi edilmezse eklem yavaş yavaş şeklini kaybeder. İlerleyen yaşlardaki kadınlarda daha sık rastlanılır. Genetik kökeni olabileceği gibi, aşırı kilo veya hareketsiz kalma da hastalığa yakalanma riskini arttıran faktörlerden olabilir.

Romatoid Artrid Belirtileri

  • Hastalığın erken aşamalarında şişlik ve kızarıklığın izlenmediği hassasiyet ve ağrı izlenir. Bu hastalığın ilk belirtisi olabilir.
  • 6 haftadan daha uzun süren eklemde ağrı şişlik ve hassasiyet
  • Sabahları izlenen 1 saat süren eklem ağrıları ve sertliği
  • El bilek, ayak gibi küçük eklemlerde izlenen ağrılar
  • Hastalığın ilerleyen dönemlerinde eklemlerin şeklinin bozulması
  • Cildin altında oluşan yumrular
  • Bazı hastalarda iştahsızlık ve kansızlık
  • Hareket etmede güçlük ve çabuk yorulma
  • Bazı durumlar da bu belirtilere eşlik edebilen düşük dereceli ateş
Romatoid artrid otoimmün hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemlerini anlattık

Romatoid Artrid Tedavisi Var mı?

RA tedavisinin esas amaçladığı nokta hastanın ağrılarının hafiflemesini sağlamak ve bununla birlikte oluşabilecek eklem hasarlarını oluşmadan önlemektir. Hastada iltihabın azalmasını sağlamak için antibiyotikler, ağrının önlenmesi için ağrı kesiciler ve fizyoterapist tarafından belirlenen fizik tedavi ile hastalık tedavi edilmeye çalışılır. Ciddi deformitelerde, cerrahi müdahele gerekebilir.

Önceki İçerikGut Hastalığı – Belirtileri | Tedavisi | 4 Evresi
Sonraki İçerikSjögren Sendromu – Vücudu Kurutan Hastalık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz