Ringelmann Etkisi nedir? Sosyal Kaytarma Etkisinden Kurtulmak

Ringelmann etkisi sosyal tembellik veya sosyal kaytarma nedir?

Sosyal Tembellik (Ringelmann etkisi) bireylerin yaptıkları işte kişi sayısı artıkça gösterdikleri performansın azalmasıdır. Sosyal tembellikte grup büyüklüğü ile harcanan enerji arasındaki ters yönlü bir ilişki vardır.

Ringelmann etkisi 1883’te Fransız ziraat mühendisi olan Max Ringelmann tarafından beygirlerin performanslarını araştırması esnasında faytonu çeken 2 beygirin, tek beygirin performansı arasında 2 kat ilişki olmamasını fark etmesi ile ortaya çıkmıştır. Bu sonuç karşısında araştırmalarını daha da derinleştiren Ringelmann deneyine insanları eklemeye başladı. İnsanlar üzerinde deney olarak halat çekme testine karar verdi. Ringelmann bu testi dinamometre ile gerçekleştirmiştir. Deneklerden öncelikle tek başına çekmesini istemiştir. Sonra sırasıyla 2 kişi, 4 kişi ve 8 kişi çekmelerini istemiştir. Ortaya çıkan sonuçta bir insanın gücünün tek başınayken %100 olduğunu kabul ederek, 2 kişi olunca % 93, 3 kişi olunca %85, 8 kişi olunca ise yalnızca gücün yarısını harcağını tespit etmiştir.

Bunla ilgili başka bir örnek ise: Latane, Williams ve Harkins’in yılında yaptıkları deneyde, erkek öğrencilerden alkış tutarak en yüksek sesi çıkarmalarını istemiştir. Deneyin sonucunda deneklerin tek başına alkış tutarak çıkardıkları ses ,grup halinde çıkardığı sesten çok fazladır. Bu 2 deneyde de grup sayısındaki kişi artıkça ve fark edilebilirliği azaldıkça bireysel olarak sarf ettiği performansta azalma görülmüştür. Bu olay Ringelmann etkisi (sosyal tembellik) olarak adlandırılmıştır.

Sosyal tembelliğin altında insanların “Başkaları nasıl olsa yapıyor , benim yapmama ne gerek var?” diye düşünmesi yatıyor. Buradan şu sonucuda çıkarabiliriz, insanlar takım olarak çalışırken harcadıkları çabanın gözden kaçacağı düşünürler. Bu sebeplede tam performans yerine sadece kendine düşen görevi yapmaya çalışırlar.

Ringelmann etkisi sosyal tembellik nedir?

Sosyal tembellik ile ilgili bir diğer durum ise bu olayın her toplumda aynı derece gözlenmediğidir. Sosyal tembelliği bireyselci toplumlarda sık görürken, toplumcu bir yapıda olan diğer toplumlarda bu durumun tam tersi gözlenmektedir. Bu olgu ile ilgili başka bir çalışmada 1984 yılında Shirakashi’den gelmiştir. Latane’nin 1979 yılında yaptığı deneyi Japon öğrenciler ile tekrar eden Shirakashi aynı sonuçları elde edememiştir. 1985 yılında Gabrenya ve arkadaşları tarafından aynı deney Amerikalı öğrenciler ile Tayvanlı öğrenciler arasında denenmiştir. Bunun sonucunda grup halinde çalışırken Amerikalı öğrencilerin sosyal kaytarmada oldukları gözlemlenirken, Tayvanlı öğrencilerin grup halinde daha yüksek performans gösterdikleri gözlemlenmiştir.

Grup Çalışmalarında Ringelmann Etkisinden Kurtulmak

  • Grup üyelerine grup içeriğindeki sorumluluğu hissettirilmeli.Bütünde yapacağı etkinin önemi fark ettirilmeli.
  • Grup içerinde herkese bireysel hedefler konulmalıdır. Bu bireysel hedefler, bireyde performansının görüldüğü ve karşılığını alacağını düşüncesiyle daha çok çalışmasını sağlayacaktır.
  • Grup içi iletişim iyi olması, bireyin yaptığı çalışmaların grup üyeleri tarafından bilinmesi hem bireyin performansını artırırken hem rekabet ortamı oluşturarak diğer üyelerinde daha çok çalışmasını sağlar.

Önceki İçerikEn Büyük Depremler – Tarihteki En Şiddetli 5 Deprem
Sonraki İçerikEn İyi Ağrı Kesici İlaçlar Nelerdir? – En Güçlü 5 Ağrı Kesici

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz