Protein Nedir? – Kaliteli Protein İçeren Besinler

protein nedir? Protein içeren besinler
Hayvansal protein içeren yumurta

Protein kelimesi günlük yaşantımızda çok fazla karşımıza çıkmaktadır. Fransız kökenli olan protein kelimesi kaynaklarda canlı organizmanın asıl yapıtaşı olarak geçer. Gözümüzde canlı vücudunu bir inşaat olarak canlandırırsak proteinler bu yapının tuğlalarıdır. Yunaca da asıl olan manasına gelmektedir.

Protein Nedir?

Proteinler, insan vücudunun temelini oluşturan makro besinlerdir. Uzun aminoasit zincirlerinden oluşurlar. Vücudunun yapısına katılırlar. Vücutta depo edilemezler. Fazla protein alımı vücutta yağa çevrilerek enerji üretiminde kullanılır. Proteinler vücut kütlesinin yaklaşık %15-20’sini doldurur. Sürekli bir yapım ve yıkım halindedir.

Proteinlerin temel maddesi ise aminoasitlerdir. Tespih taneleri gibi zincirler halinde birleşerek polimer yapıdaki proteinleri meydana getirirler. Doğada yalnızca 20 adet aminoasit vardır. Canlının DNA yapısına göre bunlar sentezlenip birleştirerek binlerce çeşit protein oluşturulur. Oluşturulan bu proteinler canlının temel yapısına katılır. 1 gram protein yaklaşık olarak 4 kalorilik bir enerji barındırır.

Proteinler Ne İşe Yarar?

Protein ne işe yarar diye inceleyecek olursa bunlar saymakla bitmez. Hala tam olarak proteinin bütün fonksiyonları bulunamamıştır. En temel görevleri şunlardır;

Yerine yenisini koymak, İnşa etmek, güçlendirmek ve onarmak olarak sayabiliriz. Bilinen görevlerine bakacak olursak Proteinler vücut savunmasında önemli rol alır. Enzimlerin yapısına katılır. Vücut savunma elemanları olan antikorlar protein içeren savunma mekanizmalarıdır. Kas inşası içinde temel olarak proteinler kullanılır. Kas liflerine verilen hasarlar sonucu oranın daha sağlam inşası için proteinler kullanılır. Protein eksikliği durumunda beyin fonksiyonlarında ciddi hasarlar oluştuğu görülmüştür.

Günlük alınması gereken protein miktarı vücut ağırlığının 0,8 ile çarpılması sonucu bulunur. Örneğin 70 kilogram bir erkek günlük 70 çarpı 0,8 işlemi yapılarak 56 gram protein alması gerektiği tespit edilir. Vücut geliştirme ile uğraşan kişiler normal insanlara göre daha fazla protein alması gerekir. Vücut geliştiren bir kişi günlük kilogram başına 1,5 – 2 gram protein alması gerektiği söylenebilir.

Protein İçeren Besinler

Protein içeren besinler hayvansal ve bitkisel proteinler altında iki başlıkta toplanabilir. Hayvansal proteinler aminoasit çeşitliliği açısından bitkisel proteinlere oranla daha zengindir. Bitkisel proteinler hayvansal proteinlere oranla daha sağlıklıdır. Bunun en temel nedeni hayvansal proteinler almak için tükettiğimiz besinlerin daha fazla yağ içermesidir. Vücutta kolesterol düzeyini artırabilir. Kalp sağlığı için tehlike arz eder. Hayvansal protein içeren besinler bitkisel protein içeren besinlere göre gramaj başına daha fazla protein içerir. Örneğin 20 gr protein almak istediğinizde 100 gram tavuk eti yemeniz yeterlidir. Ancak Bitkisel proteinle bunu sağlamak isterseniz yaklaşık 2 kilogram marul yemeniz gerekir. Dezavantaj olarak da hayvansal proteinler tüketmek daha maliyetlidir. Şimdi hayvansal proteinler içeren besinlere bir göz atalım.

Hayvansal Protein İçeren Besinler:

  • Beyaz et
  • Kırmızı et
  • Yumurta
  • Süt
  • Peynir
  • Yoğurt
  • Balık

Bu besinler hayvansal proteinlere örnek olarak verilebilir.

Bitkisel protein içeren besinler
Bitkisel protein içeren besinler

Bitkisel Protein İçeren Besinler:

  • Baklagiller: Soya, fasulye, mercimek, nohut vs.
  • Kuruyemiş: kabak çekirdeği, badem, yer fıstığı vs.
  • Yeşillikler: Marul, ıspanak, çiya tohumu, kabak vs.

Bu besinler bitkisel proteinlere örnek olarak verilebilir.

Önceki İçerikTırnova Nerede – Osmanlı’daki Esrarengiz Cadı Olayı
Sonraki İçerikBoğa Heykeli – Kadıköy’ün Ünlü Heykelinin Tarihçesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz