Pisa Kulesi Nerede? Kulenin Asırlık İlginç Hikayesi

İtalya'daki ünlü eğik Pisa Kulesi nerede? Pisa kulesinin eğim hikayesi
Pisa Kulesi

Ha düştü düşecek dediğimiz, fotoğraflarda düşmemesi için tuttuğumuz Pisa Kulesi… İstanbul için Kız Kulesi ne ise ya da Fransa için Eyfel Kulesi ne ise Pisa Kulesi de İtalya için o kadar değerlidir. Pisa Kulesi’nin bu kadar ünlü olması 56 metrelik devasa yapının eğik kalabilmesidir. Pisa Kulesi neden eğik sorusu eminim ki birçoğumuzun aklına gelmiştir. Aslında kule eğik yapılmak istenmemiş, Pisa Kulesi’nin yapımında göz ardı edilen ufak bir mühendislik hatası kulenin eğilmesine yol açmıştır. Ancak göz ardı edilen bu detay sayesinde Pisa Kulesi bu ününe kavuşmuş, İtalya’nın gururu haline gelmiştir.

Pisa Kulesi’nin neden eğik olduğunu size Pisa Kulesi’nin hikayesiyle birlikte anlatmak istiyorum. Ancak hikayesine geçmeden önce sizlere Pisa kelimesinin anlamından bahsetmek istiyorum. Çünkü her şeyin temelinde o yatıyor. Pisa kelimesi yumuşak toprak anlamına gelen Yunanca bir kelimedir. Kulenin altında duran bu yumuşak toprak onun eğilmesine yol açıyordu. Şayet zamanında, mühendisler Pisa kelimesini göz ardı etmeseydi bugün Pisa Kulesi eğik olmayacaktı. Yumuşak toprağın getirdiği avantaj ise Pisa Kulesi’nin depremlere karşı dayanıklı olmasıdır. Yumuşak zemin kuvvet kırıcı etki sağlayarak Pisa Kulesi’nin depremlerden yıkılmadan çıkmasını sağlıyor.

Pisa Kulesi’nin Hikayesi ve Kurtarma Planı

Varlıklı bir şehir olan Pisa şehrinde, 12.yy da şehir katedraline çan kulesi olarak hizmet vermesi için 1173 yılında Pisa Kulesi’nin inşaatına başlamış. Kulenin ilk iki katında hiçbir sorun yokken üçüncü kata geldiklerinde kulenin güney kısmının yerin altında olduğunu fark etmişler. Burada kulenin yapımına devam etselerdi Pisa Kulesi’nin yıkılması belki de kaçınılmaz olurdu. Ancak o dönem Pisa şehri süregelen bir savaşın içinde olduğu için Pisa Kulesi’nin yapımına nerdeyse 1 asır ara verildi. Bu süreç kulenin iyice toprağa oturmasını sağladı.

İtalya'daki Eğik Kule olan Pisa Kulesi eğimi ne kadardır? Pisa kulesi nerededir?

Pisa Kulesi’nin inşaatına 1272 de tekrar başlandığında kule nispeten daha sabit bir temel üzerindeydi. Mimar Giovanni Di Simone yönetiminde kuleye 4 kat daha eklendi ve Pisa Kulesi tamamlandı. Giovanni Di Simone 1370 yılında kuleyi bitirdiğinde Pisa Kulesi’nin eğimi 1,6 dereceymiş. 1838 yılında çökük temeli incelemek için Alessandro Della Gherardesca kulenin tabanına yakın bir yol kazdı. Ancak etrafından kaldırılan toprak kulenin eğimini daha da artırdı.

1934 de Benito Mussolini eğilen bir kulenin ülkenin itibarına yakışmayacağı düşüncesiyle bütçeden kaynak ayırdı. İtalyan Mühendisler Birliği kulenin temeline yüzlerce delik açtı ve tonlarca çimento ile Pisa Kulesi’ni güçlendirmeye çalıştı. Bu seferde ağır çimento kulenin tabanın toprağa daha da batmasına neden oldu ve kule eğildi. Tarih boyunca kulenin eğimi yüzünden Pisa Kulesi’nin yıkılacağı düşünülmüş yıkılmaması için birçok girişim yapılsa da bunlar kulenin eğimini artmasına sebep olmuştur.  1970 yıllara geldiğinde gelişen teknoloji ile Pisa Kulesi’nin yıkılmaması için 5,44 dereceyi aşmaması gerektiğini buldular. Ancak 1992 yılına gelindiğinde kulenin eğimini 5,52 derece olmuştu. Kimse Pisa Kulesi’nin neden yıkılmadığını bilmiyordu. Mühendislerin yüzyıllardır çözülemeyen bilmeceyi hızlı bir şekilde çözmeleri gerekiyordu. Pisa Kulesi’nin kuzey cephesine konulan 599 ton ağırlığındaki 94 tane karşı ağırlık sayesinde kulenin eğimi 2001 yılında 4,1 dereceye düşürülmüştür. 10 yıllık bu süreçte kule yıkılma tehlikesinden dolayı kapalıydı. Bilim insanlarına göre kulenin eğilmesi durmuştur ve 3,99 derecede sabitlenmiştir.

Pisa Kulesi Nerede?

1987 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne giren 60 metrelik devasa kuleyi ziyaret etmek isterseniz İtalya’nın güneyinde Toscano bölgesinde yer alan Pisa şehrine gitmeniz gerekir. Pisa Kulesi Piazza del Duomo meydanında (mucizeler meydanı) yer almaktadır. Buraya en kolay şekilde Floransa şehrinden 50 dakikalık tren yolculuğuyla ulaşmanız mümkündür. Pisa tren istasyonundan indikten sonra Pisa Kulesi arasındaki 2 kilometrelik yolu yürüyerek ulaşabilirsiniz. Pisa Kulesi’nin giriş ücreti 30 euro kadardır. 

Pisa Kulesi nerede? diye merak eden okurlarımızın Eğik Minare’nin nerede olduğunu merak edeceklerini düşünüyorum. Aslında toplumumuz tarafından pek fazla bilinmeyen Eğik Minare’nin bilinmesi gerektiğine inanıyorum. Eğik Minare eğimiyle adeta Pisa Kulesi’ne meydan okumaktadır. Hatta Pisa Kulesi’nden daha da eğiktir. Eğiminin 3 ile 7 derece arasında değiştiği söylenir. Eğri Minare Elazığ’ın tarihi mahallesi Harput’ ta bulunmaktadır.

Önceki İçerikDünyanın En Kısa İnsanı Kimdir – En Küçük İnsanların Boyları
Sonraki İçerikYellowstone Yanardağı – Dünyamız Tehlike Altında mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz