Piramitler Nasıl Yapıldı? Piramitleri Kim İnşa Etti?

Mısır piramitleri nasıl ve kim tarafından inşa edildi?
Piramitler

Dünyanın hala ayakta kalan tek kadim ve en eski harikası Keops Piramidi 4500 yıldır ayakta. Günümüz dünyasında bile yapılması yıllarca sürecek olan piramitler nasıl yapıldı sorusu hala gizemini koruyor. Mısır bilimciler bu konu ile ilgili teoriler geliştirerek piramitlerinin altında yatan sırrı gün yüzüne çıkarmaya çalışıyorlar. Peki insanlar 4.500 yıl önce, dünya üzerindeki en büyük ve en simgesel yapılarından olan Mısır piramitlerini nasıl yaptılar?

Mısır’daki piramitler neden yapıldı?

Mısır Firavunu Antik Mısırlılara göre sıradan bir kral değildir. Yaratıcının yer yüzündeki sureti olduğuna inanırlar. İnsanlar dünyaya kargaşa hâkim olmaması ve kendi geleceklerini de güven altına alabilmek için piramidin Khufu’nun ölümüne yetişmesi gerektiğine inandılar. Hiyeroglifler Büyük Giza Piramidinin inşasının 20 yıl sürdüğünü söylüyorlar.

Firavun Khufu için piramit otoritesinin simgesiydi. Ancak ilk piramit de ona ait değildi. Khufu’nun babası ölmeden önce 3 adet piramit inşa ettirdi. Babasının da amacı oteriteydi. Şayet Khufu ebedi yaşamı istiyorsa selefini geçmeliydi.

Antik Mısırlılar bedenlerine herhangi bir çürüme olmaması için mumyalama yöntemini geliştirdiler. Ruhun ölümden sonra da yaşayabilmesi için ölü bedenini tanıyabilmesi gerektiğine inandılar. Böylece ruh, ölü bedenine geri gelirse onu tanıyabilecekti. Geleneksel olarak Mısırlılar ölülerini piramitlerin altına oydukları derinlerdeki odaların içine yerleştirdiler. Keops Piramidinin içinde bu durum tamamen farklıydı. Kralın odası piramidin kalbindeydi. Keops piramidinin içi hakkındaki yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

İlk piramit fikri nasıl ortaya çıktı?

Antik Mısırlılar masbata adı verilen dörtgen şekilli anıt mezarlar yapıyordu. Masbataların altında firavunun mumyası yatıyordu.  Bilinen en eski piramit Sakkara’da bulunan MÖ 2670 yılında Firavun Djoser (Zoser) tarafından yaptırılan Basamaklı Piramittir. Zoser’den önce tek masbatadan oluşan anıtlar yapılıyordu. Daha sonra Zoser kendi gücünü göstermek amacıyla daha heybetli masbata yaptırmak istemiştir. Masbatanın üstüne eklemeler yapılmasını istemiştir. Üzerine 5 adet masbata daha eklenerek toplamda 62 metre yüksekliğine yükseltilmiştir. İşte yapılan bu eklemeler ile ardından gelen piramitler için ilham kaynağı olmuştur. Piramit mimarisinin altında yatan isim ise İmhotep olarak kaynaklarda geçmektedir.

Piramitler nasıl yapıldı?

MÖ 2589 yılında henüz 20 yaşında tahta geçen Khufu’nun emri bugüne kadar yapılmış en büyük piramidin inşası olmuştu. Temel töreninde kutup yıldızlarını eksen alan kazıklar Khufu tarafından atılmıştır.

Devası bir piramit için çok fazla taşa ihtiyaçları vardı. Ancak Keops Piramidinin yapıldığı yer tesadüfü seçilmemişti. Taş ocağının hemen yanına inşa edilmişti. Eldeki ilkel aletler sebebiyle taşların çıkarılması bir hayli zordu. Buna rağmen piramidin inşası için işçiler 2,76 milyon küp taş çıkarmayı başarabildiler. Bu kadar taş ile Empires State binasını 6 kat daha fazla büyük yapmaya yetecek bir miktardır. Peki zamanın ilkel şartlarında piramitler nasıl yapıldı? Aslında mühendisler firavunun ölüm tarihine yetiştirebilmek için hile yaptılar. Dış kısımdaki blokları arasına saç teli bile giremeyecek şekilde yaptılar. Ancak iç katmandaki bloklar daha gelişi güzel olacak şekilde yapıldı. Bu sayede milyonlarca saat iş gücü tasarrufu kazandılar.

Sorun sadece taşların madenden çıkarılması değildi.  2,5 ton ile 20 ton arasında değişen ağırlıktaki blokları piramidin üstüne çıkması gerekiyordu. İşçiler bu sevkiyatı sağlayabilmek için taş ocağından piramide eğik bir rampa inşa ettiler. Ancak tek bir rampa yeterli değildi. Piramidin tepesine kadar tek bir rampa inşa etseler rampa çok dik olurdu. Uygun eğimde piramidin tepesine rampa inşa etmek içinse rampanın kilometrelerce uzaması gerekirdi. Piramit için kullandıkları taş kadar rampa için de kullanmaları gerekirdi. Mısırlı mühendisler sorunun çözümünü piramidin etrafında spiral rampa inşa etmekte buldular. Taşların 2/3 yerleşene kadar alçak bir rampa kullandıktan sonra piramidin kenarlarını dolanan ve dik bir rampa yapmadan en tepeye kadar ulaşabilecekleri spiral bir rampa inşa ettiler.

Mısır'daki piramitler uzaylılar tarafından mı inşa edildi?
Mısır’daki piramitler uzaylılar tarafından mı inşa edildi?

Piramitlerde çalışan işçiler köle miydi?

Devası yapının inşaatı için büyük bir iş gücüne ihtiyaç vardı. Bu insan sayısını toplayabilmek için Mısır’ın her yerinden insan geldi. Kimilerine göre bunlar köle, kimilerine göre halkın kurtuluşuna hizmet edenler. Gerçek şu ki köle değillerdi. Piramitlerde çalışan insanlar çevre köylerden vergilerini ödeyemeyen ve vergi borcunu ödemek için çalışan insanlardan olduğudur. Sadece taşları kesmek için çalışan 1200 insan olduğu düşünülmektedir. 6000 civarı insan devasa blokları eğik rampada çekmek için çalışıyordu. Kızaklarda sürtünmeyi azaltmak için rampaya su döküyorlardı. Mısır bilimciler toplamda 20000 kişiye ihtiyaç duyduklarını düşünmektedir. İnşaat sırasında birçok işçinin devasa blokların altında ezilerek öldüğü düşünülür. Peki bu kadar insana Firavun Khufu çölde nerede bakıyordu? Bu sorunun cevabı yıllardır gizemini korudu. 1988 yılında yapılan arkeolojik çalışmalar ile kendine cevap bulabildi. Sadece piramidin birkaç yüz metre ilerisinde köy buldular. Khufu’nun işçileri burada konaklıyordu. İşçilerin çalışmalarının karşılığı olarak günlük 4-5 litre bira ve 1 somon ekmek alıyorlardı. Bu yiyecekler, Khufu’nun memurları tarafından verimli Nil kıyılarında yaşayan insanlardan toplanan vergiler ile sağlanmaktaydı.

Khufu’nun özel isteği üzerine odasının piramidin kalbinde olmasını istemiştir. Ama bu da yanında yeni sorunları meydana getirdi. Mısırlı mimarlar açıkça gözüküyor ki yapısal bir hatadan çok korkuyorlarmış. Ama Antik Mısırlı mühendislerin ne yaptığını bildiği kesin. Keops Piramidin içindeki odaları basitçe piramidin içindeki boşluklar olarak yapılsaydı. Ağırlık muhtemelen onları ezip geçerdi. Khufu’nun mühendisleri işini iyi biliyordu. Bu yüzden kralın odasının tavanına güçlü ve eğimli çatı olacak şekilde devasa plakalar yerleştirdiler. Bu sayede baskıyı yanlara iletmiş oldular. Ayrıca kralın odası korumak için 5 devasa granit oda hazırladılar. İç içe geçen baskı azaltıcı yapı sisteminin yanı sıra odanın göçmemesi için granit blokları kullandılar. Çünkü granit, kireç taşına göre daha sağlam bir taştır. Ancak en yakın granit madeni 900 kilometre uzaktaydı. Mısırlılar, granit blokları Nil nehri üzerinden gemiler vasıtası ile taşıdılar. 

Piramitleri uzaylılar mı inşa etti?

Hollywood filmlerinde piramitleri uzaylılar inşa etti gibi lanse ediliyor. Ancak Mark Lehner gibi Mısır bilimciler yaptıkları arkeolojik çalışmalar ile piramitler nasıl yapıldı sorusunu bizlere açıklamaktadır. Bizde yazımızda Mark Lehner’in yaptığı araştırmalardan faydalanarak sizlere piramitlerin altında yatan sırları açıklamaya çalıştık. Piramitler eski Mısırlılar tarafından iyi bir ücret ödenerek özgür halk tarafından yapıldığını gösteren birçok kanıt mevcuttur.

Önceki İçerikŞeker Hastalığı Nedir? Çocuklarda Diyabet Belirtileri
Sonraki İçerikHaydar Aliyev Kültür Merkezi | Bakü’nün İkonu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz