Pamukkale Travertenleri ve Yapısı: Beyaz Pamuk Cenneti

Pamukkale Travertenleri nerede ve nasıl oluştu, insan sağlığına faydaları nelerdir?

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza dünyanın en meşhur traverteni olan Pamukkale travertenlerinden bahsedeceğiz. Yazımızı okuduğunuzda traverten hakkında her şeyi öğrenmiş olacaksınız. Aklınızda soru işareti kalmayacak. Sizleri daha fazla bekletmeden yazımıza geçelim. Pamukkale travertenleri Denizli’de bulunmaktadır.

Pamukkale Travertenleri, dünyada eşine az rastlanacak turistik bir doğa harikası yerdir. UNESCO tarafından dünya miras listesine alınmış olan doğal bir güzelliktir. Sivil girişin şuan itibari ile 70 TL bilet fiyatı vardır. Yerli turistler dilerlerse o fiyata müze kart alıp 1 sene boyunca ülkemizdeki bütün devlet müzelerine istedikleri zaman girebilirler. Tedavi için Pamukkale Travertenleri’ne gelen hastalar gerekli evrakları gösterdiklerinde 10 gün boyunca yarı fiyattan yararlanabilirler.

Ülkemiz, tektonik faaliyetler bakımından aktif bir bölgede bulunur. Bu sebeple mermer, kalker ve kireç gibi litolojik birikimler ülkemizde fazladır. Ayrıca iklim şartlarının uygunluğu da ülkemizde traverten sayısının fazla olmasında baş rol oynamaktadır. Bunlardan en meşhuru Denizli’nin Pamukkale şehrindeki Pamukkale Travertenleri’dir. Ülkemizde doğal koruma alanı ilan edilen tek yerdir. Pamukkale Travertenleri beyaz görüntüsüyle uzaktan adeta pamuk tarlasını andırmaktadır.

Pamukkale Travertenleri sıcaklık bakımından 35 derecedir. İçerisindeki termal suda litrede 2,2 gr çözünmüş kireç barındırır. Yüksek miktarda kalsiyumbikarbonat bulunması travertenlerin oluşmasını sağlamıştır. Yüksek sıcaklıklarda su buharlaşır. Suyun buharlaşmasıyla geriye çökelmiş kireç kalır. Zamanla bu kireçler doğal bir güzellik halini almıştır.

Travertenler, meşhur antik kent Hierapolis şehrinin hemen yanında bulunmasıyla dünyadan çok fazla turistin ilgisini çekmektedir. Ülkemizde hem yerli hem yabancı turist bakımından en çok turist çeken ören yeri konumundadır.

Menderes Nehri kıyısında bulunan Pamukkale Travertenleri, 100 metre yüksekliğe sahiptir. Bu travertenler 3 km genişlikte olup 7,5 km2 alan kaplamaktadır. Denizli’nin birçok noktasından görülebilmektedir. Ayrıca şehir merkezine uzaklığı 20 km’dir.

Pamukkale Travertenleri ve Yapısı

Pamukkale travertenleri basamaklı bir görünümdedir. Her basamak teraslardan oluşmaktadır. Bu teraslarda havuzlar bulunmaktadır. Havuzlardaki sular, şelale şeklinde birbirine dökülmektedir. Buradaki beyaz birikimler aslında kalsiyumbikarbonat minerallerinin çökelmesiyle oluşmaktadır. Pamukkale travertenleri içerisinde bir antik havuz vardır. Bu havuz 2 bin yılda oluşmuştur. Bu havuzlardaki suyun sıcaklığı yaz kış 35- 100 derece arasındadır. Oksijen temasıyla bile kalsiyumbikarbonat kireçleri çökebilmektedir. Travertenlerde 17 adet termal su kaynağı vardır. Bunların hepsi ana havuza dökülmektedir.

Pamukkale Travertenleri içinde oluşan doğal gölcükler

Travertenlerdeki su romatizmal hastalıklar, kalp damar hastalıkları, kireçlenme, yüksek tansiyon, selülit ve cilt sertliği gibi hastalıklara şifa olabilmektedir. Antik havuzun hemen yanında kükürtlü su havuzu bulunmaktadır. İçerisindeki kükürtün cilt sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Bayan turistlerin 1 numaralı uğrak yeridir.

Pamukkale Travertenleri’nin, 400 bin yıl öncesinde bir dizi depremler sırasında oluştuğu düşünülmektedir. Ege bölgesi dünyanın en aktif fay hatları üzerinde bulunmaktadır. Bu nedenle çok sayıda dağ, traverten ve doğal kanyonlar bulunmaktadır. Travertenlerin bu depremlerle oluştuğu düşünülür.

Travertenlerin ören kısmı haftanın her günü ziyarete açıktır. Müze kısmı ise sadece pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Traverten bölgesi ve antik kent Hierapolis normal zamanlarda yıl boyunca 08.00 saatinde ziyarete açılmaktadır. Kapanış saati ise Nisan-Ekim arasında 21.00, Kasım-Mart arasında ise 17.00 saatlerinde kapanmaktadır. Tüm bölgeyi durmadan gezmek yaklaşık 5-6 saatinizi alacaktır. Geziniz sırasında bir çok kafe ve dinlenme alanında dinlenebileceksiniz.

Önceki İçerikBhutan Nerede – Bhutan İle İlgili 12 İlginç Bilgi
Sonraki İçerikGalata Kulesi Tarihi – Hikayesi: İki Kulenin Efsanevi Aşkı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz