Özgürlük Anıtı Heykeli – Ne zaman, kim tarafından yaptırıldı?

Özgürlük Anıtı Heykeli ne zaman kim tarafından hangi yılda yaptırılmıştır?

Özgürlük Anıtı, Fransız-Amerikan ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla Amerika Birleşik Devletlerinin 100. yılı anısına hediye edilmiştir. Özgürlüğü ve bağımsızlığı simgeleyen Özgürlük Heykeli’nin hikayesi, ta Osmanlı Devletine kadar uzanmaktadır. Gelin hep birlikte Süveyş Kanalı için yapılan heykelin Fransa’ya uzanan ilginç hikayesine bakalım.

Özgürlük Anıtı Hikayesi

19. yüzyılda Mısır, Osmanlı Devletine bağlı bir eyaleti. Hidiv unvanına sahip valiler ile yönetiliyordu. Mısır kendi iç işlerinde bağımsız, dış işlerinde ise Osmanlı Devletine bağlıydı. Dönemin Mısır Valisi Said Paşa , Süveyş Kanalı projesinde çalışıyordu. Kızıldeniz’i Akdeniz’e bağlayacak bu proje Fransızlar için çok önemliydi. Bu proje ile Fransızlar, İngiltere’nin denizlerdeki üstünlüğüne son verebilecekti. Durum böyle olunca İngiltere Sultan Abdülmecit’in projeyi onaylamaması için baskı yapmaya Başladı. Gereken onay bir türlü gelmiyor, proje sürekli aksıyordu.  Fakat Mısır Hidivi Said Paşa daha fazla bekleyemedi ve gereken izinleri verdi. Proje ağır aksak ilerliyordu.

1861 yılında Sultan Abdülmecit, 1863 yılında Mısır Hidivi Said Paşa öldü. Abdülmecit’in yerine Abdülaziz,  Said Paşa’nın yerine ise İsmail Paşa geldi. İsmail Paşa, her ne kadar İngiltere hayranı olsa da Süveyş Kanalı’nın gerekliliğini anlamıştı.  Abdülaziz döneminde baskı yapan taraf ise Fransız Hükumeti idi. Sultan Abdülaziz 19 Mart 1866 yılında yayınladığı ferman ile resmi onayı verdi. Hatta üzerine iyi de bir maddi yardımda bulunduğu.

Süveyş Kanalı projesi sadece kanaldan ibaret değildi. Aynı zamanda Kızıldeniz’in Akdeniz’e açıldığı noktaya heykel dikilecekti. Yapılması planlanan kadın heykeli, hem Osmanlıyı hem de Mısırı temsil edecekti. Mısır’ı temsilen üzerinde Antik Mısır dönemi kıyafetleri olacaktı. Başında da Osmanlı sultanını temsilen  yedi deniz ve yedi kıtayı simgeleyen yedi uçlu bir taç olacaktı. Elinde de meş’ale olacaktı. Sultan Abdülaziz,  heykelin yüzünün batıya dönük olmasını istedi. Böylece heykelin elindeki ışık,  doğudan yükselerek batıyı aydınlatacaktı.

Heykelin parası ödenmiş, Fransız meşhur heykeltıraşcılarından Frederic Auguste Bartholdi sipariş verilmişti. Heykelin bakır ve çelikten oluşan iskeleti ile ilgili mühendislik kısmını Eyfel Kulesi‘nden tanıdığımız Gustave Eiffel üstlenmişti. Heykelin tamamlanması 3 yıl sürmüştü. Parçalar halinde Mısıra gönderilmeye hazır haldeydi. Ancak Mısır Hidivi İsmail Paşa,  Müslüman toplumun böyle bir heykeli yanlış anlayabileceği düşüncesiyle heykeli veto etti. Heykel depoda tozlanmaya bırakıldı.

Fransız Amerikan ilişkilerini geliştirmek için dostluklarını simgeleyen bir hediye verme kararı verdiler.  Fransa’nın isteği üzerine heykel, sol elinde hukuk ve adaleti temsilen kitap, öbür elinde ise özgürlüğü temsilen meş’ale tutacaktı. İstenen bu heykel, Sultan Abdülaziz’in Süveyş Kanalı için istediği heykel ile neredeyse aynıydı. Bu görevi yine Bartholdi üstlendi. Mısıra yapılan heykelin üzerinde  yapılan birkaç değişiklikle Amerika’ya gönderdiler. Heykeltıraş heykeli 350 parçaya bölerek New York limanına gönderdi.  Liberty adası üzerine tekrar bir araya getirilmesi 4 ay sürdü. Özgürlük Heykelinin elindeki kitap üzerinde Amerika Birleşik Devletlerinin kuruluş  tarihi 4  Temmuz 1776 yazar.

Özgürlük Heykeli’nin Hikayesi ile ilgili ortaya atılan bu hikayenin doğruluğu kesin değildir. heykeltıraş Frédéric Auguste Bartholdi’nin Said Paşa’ya böyle bir heykel projesi sunduğu ancak projenin hiçbir zaman gerçekleştirilmediğini söyleyenler bir hayli fazladır.

Önceki İçerikGerçek Bal Nasıl Anlaşılır? Sahte Balı Ayırt Etmek Mümkün mü?
Sonraki İçerikSiyah Sarımsak – Beyaz Sarımsaktan Daha Faydalı – Kokusuz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz