Odunpazarı Müzesi | OMM ve Mimari Özellikleri

Odunpazarı Müzesi
OMM Odunpazarı Müzesi – © NAARO

Eskişehir’in Odunpazarı semti, Unesco tarafından dünya miras listesine alınarak koruma altına alınmıştır. 2019 yılında kendisi de mimar ve koleksiyoner olan Erol Tabanca’nın kurmak istediği modern sanat müzesinin tasarımı için ahşap yapı alanında dünyanın en iyileri arasında gösterilen ünlü mimar Kengo Kuma görevlendirilmiştir. Müzenin mimari tasarımı Kengo Kuma Associates (KKAA) ekibine yaptırılmıştır. Böylece son zamanlarda mimarlık çevrelerinde oldukça gündemde olan Odunpazarı Müzesi OMM ortaya çıkmıştır.

Kengo Kuma, tasarımlarında beton kullanmaktan çekinen, ahşap ve kağıt gibi doğal malzemeler ile Japon mimarisinden de esintiler içeren tasarımlarıyla tanınan dünyaca ünlü Japon mimardır. Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları için tasarladığı stadyum ile dikkat çeken tasarım ekibinin portfolyosunda çok sayıda müze, konut ve eğitim yapısı bulunmaktadır.

Odunpazarı Müzesi ve Özellikleri

Odunpazarı semti Osmanlı ve Selçuklu zamanında yapılan evleri ve yapma çevresi ile somut olmayan dünya mirasları listesinde bulunmaktadır. Ahşap mimarisi, cumbalı evleri, doğal taşlarla kaplı yol dokusu ile Odun pazarı, ziyaretçilerin ve sanatseverlerin halihazırda gidip gördüğü yerlerden biriydi. OMM tasarımı ise çevre ile bütünleşen modern ahşap yapısı sayesinde çevre ile bütünleşmiş ve oraya ait gibi görünmektedir. Bölgedeki yapılara kıyasla daha büyük bir kütleye sahip olan yapı, farklı yönlere yönelim gösteren cumbaları ile kütlesini görsel anlamda hafifletmiştir. Ayrıca yapım tekniğinin oldukça basit görünmesi ve dışardan da okunabilmesi de ayrı bir zarafet katmıştır.

4.500 m2 alana sahip müzede çeşitli sergi alanları, müze dükkanı, atölye mekanları ve kafe bulunmaktadır. Bu modern sanatlar müzesinde sadece eserlerin sergilendiği bir ortam yok. Sürekli dönüşen dinamik yapısı ile eğitim seminerleri ve atölyeler aracılığıyla müze yaşayan bir mekana dönüşmekte.

Müzenin açılışı Haldun Dostoğlu’nun küratörlüğünü yaptığı “Vuslat” sergisi ile yapılırken, ülkemizden ve dünyadan çok sayıda sanatçının eserleri halen sergilenmektedir. Ayrıca teknoloji, bilim ve sanatı birarada kullanarak lazerler ile oldukça merak uyandırıcı bir dijital enstalasyon da sergide gerçekleştirildi. Marshmallow Laser Feast isimli İngiliz sanat grubu, sanal gerçekçilik yardımıyla birden çok duyu organının ilgisini çeken mekansal-dijital yerleştirmeler yaptı. Oldukça ilgi çekici olan bu enstalasyonları izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

OMM Odunpazarı Müzesi, İngiltere’den ödül kazandı. 18. Müze ve Kültürel Miras Ödülleri kapsamında “Yılın Uluslararası Projesi” ödülüne layık görülen proje, sadece ülkemizden değil tüm dünyadan sanatseverlerin beğenisini toplamaktadır. Müzenin 6 farklı üyelik sistemi bulunmaktadır. Bunlar arasında 1 yıllık OMM giriş üyeliğinden de yararlanılabilmekte. Daha fazla bilgi için müzenin resmi adresi omm.art‘ı ziyaret edebilirsiniz.

Önceki İçerikAşıklar Tablosu – Aşıkların Kafasındaki Bezin Sırrı
Sonraki İçerikAra Güler | İstanbul’un Gözü Ara Güler Kimdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz