Niagara Şelalesi Nerede – Niagara’nın Muhteşem Özellikleri

Dünyanın en büyük şelalelerinden biri olan Niagara Şelalesi Nerede? Niagara Şelalesi özellikleri nelerdir?

Niagara şelaleri 3 ayrı parçadan oluşmaktadır. Yani Niagara Şelalesi tek bütün bir parça değil farklı akarsuların birleşiminden oluşur. Bu 3 parça şelalenin ismi şunlardır: American Falls, Bridal Veils ve Horseshoe şelaleleridir. Bu şelalelerden en büyüğü Horseshoe şelalesidir. Bu şelale ismini at nalına benzediği için şeklinden almaktadır.

Niagara Şelalesi Nerede

Niagara şelaleleri, Kuzey Amerika’da bulunmaktadır. ABD ile Kanada sınırındaki Niagara Nehri üzerinde yer alır. Niagara şelalelerinin 3 parçası olan American Falls, Bridal Veils ve Horseshoe şelaleleri Ontario gölüne dökülmektedir. Şelale ABD ile Kanada arasında yer alsa da en popüler kısmı Kanada’da bulunmaktadır. Niagara şelalelerinden en çok gelir sağlayan şehir ise New York eyaletine bağlı Buffalo şehridir. Bu şehri New York’un ardından en kalabalık şehirdir. Buraya yaklaşık her yıl 20 milyon turist şelaleyi ziyarete gelir. Bölge halkının en büyük gelir kaynağını görüldüğü gibi Niagara Şelalesi sağlamaktadır.

Nigara şelaleleri, yaklaşık 10.000- 11.000 yıl önce kuzey kutbundan gelen devasa buz kütlelerinin yol açtığı çöküntüler sonucunda oluşmuştur.

Niagara Şelalesi Yüksekliği

Niagara şelaleri yüksekliği yaklaşık 51 metredir. Dünyanın en yüksek 4. şelalesi ünvanına sahiptir. Kanada’daki şelale diye arattığınızda Niagara şelalesi çıkacaktır. Yazımızın başında şelalenin Kanada da olduğu sanılır desek de aslında ABD-Kanada arasında yer almaktadır. Kanada’daki şelale terimi doğru değildir.

Niagara şelaleleri ilk olarak 1932 yılında donmuştur. Bundan tam 82 yıl sonra 2014 yılında Kuzey Amerika’yı etkisi altına alan don sebebiyle tekrar donmuştur. Gazetelere Niagara şelalesi dondu başlıkları ile düşmüştür. Şelaledeki suyun sıcaklığı -20 derecelere kadar düşmüştür. Şelalenin donmasının ardından muhteşem görüntüler ortaya çıkmıştır. Niagara Şelalesi’nin donma olayı ortalama 70 yılda bir gerçekleşeceği düşünülmektedir.

Şelalenin genişliği yaklaşık 792 metredir. Genişlik olarak da dünyanın en geniş şelalelerinden biridir. Geçmiş yıllarda Niagara Şelalesi’nin genişliği 900 metre değerinde ölçüm yapılmıştır. Daha sonraları şelalenin yanlarındaki kayalıklar genişlik ölçümlerinden çıkarılmıştır. Günümüzde Niagara Şelalesi genişliği 792 metre olarak kayıtlara geçmiştir.

Niagara Şelalesi Özellikleri

  • Niagara şelalesi özellikleri arasında en ilginci şelalenin genişlemesidir. Niagara şelaleleri yılda yaklaşık olarak 1 metre kadar genişlemektedir. Suyun akışının çok şiddetli olması çevresini oyarak şelaleyi genişletmektedir.
  • Niagara’nın diğer bir önemli özelliği ise elektrik üretimidir. Hem ABD hem de Kanada şelale etrafına kurdukları tesislerle elektrik üretimi yapmaktadır.
  • Niagara şelaleleri dünyada ters yöne akan tek şelaledir. Akan sular önündeki taşlara şiddetli çarpmalar sonucunda geri döner.
  • Niagara şelaleri yılda 20-25 milyon turist çeker dünyada en fazla turist çeken 5 yerden biridir.

Ülkemizden de çok sayıda tur şirketi Niagara Şelalesi turu düzenlemektedir. Sizlerde Niagara turu ekiplerine katılarak bu muhteşem doğa harikası yapıyı canlı olarak görebilirsiniz. Şelalenin kanada tarafındaki turistlere kırmızı elbiseler, ABD tarafındaki turistlere ise mavi elbiseler giydirilmektedir.

Niagara hakkındaki efsaneslerden ilk akla geleni Keçi Adası efsanedir. Keçi Adası efsanesi şöyledir: Zamanın birinde bu adada yaşlı bir adam yaşamaktadır. Bu adaya kışın don vurmuştur. Adadaki bütün insanlar hayatını kaybetmiştir. Tüm hayvanlar donarak telef olmuştur. Bu adada sadece o yaşlı adam ve inatçı keçisi hayatta kalmıştır. Ve bu adaya keçi adası denmiştir. Bu olay Niagara Şelalesi efsanesi olarak kayıtlara geçmiştir.

Niagara’da Elektrik Üretimi

Bu ünlü şelale Tesla açısından önemli bir yere sahipti. Amerikalı bilim insanı ve mucit Nicola Tesla Niagara şelalerine hidroelektrik santraller kurarak burada elektrik üretmiştir. Günümüzde hala Tesla’nın kurmuş olduğu tesislerle elektrik üretilmektedir. Niagara, dünyada alternatif elektrikle üretim yapılan ilk şelale özelliği taşımaktadır.

Şimşeklerin efendisi Nikola Tesla'nın Niagara Şelaleleri önünde duran heykeli
Şimşeklerin efendisi Nikola Tesla’nın Niagara Şelalesi önünde duran heykeli
Önceki İçerikVan Gogh – Dramatik Hayatı | Eserleri | Yıldızlı Gece Tablosu
Sonraki İçerikBaykal Gölü – Dünyanın En Derin Gölü | Gerçek Bir Kış Masalı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz