NATO Ne Zaman – Nasıl Kuruldu? – NATO’ya Üye Ülkeler

NATO Kuzey Atlantik Paktı nedir? NATO kuruluş amacı ve üye ülkeler. Türkiye NATO'ya ne zaman katıldı?

NATO ne zaman kuruldu? Ya da NATO neden kuruldu gibi sorularını son dönemde yaşanan gerilimlerden dolayı çok daha fazla sorar olduk. Bu yazımızda sizler için NATO’nun ne işe yaradığı, NATO’nun kuruluş amacı gibi merak edilen birçok sorunun cevabına yer verdik. Gelin birlikte Türkiye’nin de yer aldığı bu askeri örgütün tarihini ele alalım.

NATO, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü olarak 4 Nisan 1949’da kurulmuştur. Washington’da 12 ülkenin ıslak imzasıyla kurulan bir örgüttür. Daha sonraları farklı dönemlerde 18 ülke daha üye olmuştur. Günümüzde NATO’ya 28 Avrupa ülkesi ve 2 Kuzey Amerika ülkesi olmak üzere 30 üye ülke bulunmaktadır. NATO üyelik konusunda açık kapı politikası uyguladığını belirtmektedir. İsteyen her ülke Washington antlaşmasına uymak ve diğer ülkelerin güvenliklerine katkı sağlamak koşuluyla üye olabilmektedir.

Günümüzde genel merkezi Belçika’nın Brüksel şehrinde bulunmaktadır. Şuan ki dönüşüm komutanı Denis Mercier’dir. NATO’nun resmi dili İngilizce ve Fransızcadır.

NATO’nun Ekonomik Gücü

NATO’nun toplam ekonomik gideri yaklaşık olarak 1 trilyon dolardır. Tüm NATO üyesi ülkelerin askeri savunma harcamaları toplamı, dünya geneli harcama toplamının yaklaşık %70’ini oluşturmaktadır. Üye ülkelerin savunma harcamaları belirlenen kurala göre GSMH miktarının %2’si kadar olacağı belirlenmiştir.

Aslında bizler NATO’yu daha çok askeri ittifak olarak biliriz. Ancak kuruluş nedeni itibariyle siyasi bir örgüt olarak kurulmuştur. Bir süre siyasi vaatler ve askeri antlaşmaların ötesine gidememiştir. Kore Savaşı yaşanırken zorda kalan ABD’nin iki askeri yetkilisi bu ittifakı harekete geçirerek yardım talebinde bulunmuştur. Bu, NATO’nun askeri ittifaka dönüşmesinde atılan ilk adımdır. Daha sonraları Soğuk Savaş, Vietnam savaşı, Kore savaşı gibi yaşanan büyük savaşlardan dolayı askeri bir ittifaka dönüşmüştür.

NATO’nun antlaşmaya göre 5.maddesi bir devlete saldırı olursa tüm üyeler kendisine saldırı olmuş gibi yardım edeceklerdir. Bu madde günümüze kadar ilk ve tek olarak 11 Eylül saldırısı sonrası faaliyete geçmiştir. ABD önderliğindeki üye ülkeler Afganistan devletine askeri birlik göndererek bölgede faal olarak etkinlik göstermişlerdir. NATO, bununla yetinmeyerek askeri birlik eğitmiş ve Irak’a asker göndermiştir.

NATO ilk askeri müdahalelerinin 1992-1995 yıllarında Bosna Hersek’te gerçekleştirdi. 2.müdahalesi 1999 yılında Yugoslavya’da olmuştur. Daha sonraları Irak, Afganistan, Afrika Burnu gibi yerlere müdahalede bulunmuştur.

NATO neden kurulmuştur?

Asıl amaç üye devletlerin topraklarını korumaktır. İttifak, kuruluş prensibini kolektif savunma prensibi üzerine kurmuştur. Eğer üye devletlerden birine saldırı olursa tüm NATO müttefikleri saldırıya uğramış sayılacaktır. Örneğin 11 Eylül saldırısında tüm NATO devletleri saldırı kendilerine yapılmışçasına ABD’nin yanında yer aldıklarını açıklamışlardır.

NATO’ya Üye Ülkeler Hangileridir?

ALMANYA, ARNAVUTLUK, BELÇİKA, ABD, İNGİLTERE, BULGARİSTAN, ÇEK CUMHURİYETİ, DANİMARKA, ESTONYA, FRANSA, HIRVATİSTAN, HOLLANDA, İZLANDA, İTALYA, İSPANYA, KANADA, KARADAĞ, LETONYA, LİTVANYA, LÜKSEMBURG, NORVEÇ, MACARİSTAN, POLONYA, PORTEKİZ, ROMANYA, SLOVAKYA, SLOVENYA, YUNANİSTAN, TÜRKİYE.

Türkiye NATO’ya ne zaman üye olmuştur? 1950 yılında Adnan Menderes hükümeti döneminde Türkiye NATO’ya başvurmuş ancak reddedilmiştir. Türkiye’nin NATO’ya başvurmasındaki en önemli neden kendisine tehdit olarak gördüğü Sovyetlerdir. NATO’nun Türkiye’yi reddetme nedeni ise kendisine gereksiz yük oluşturacağını düşünmesidir. Ancak o dönem ABD, Kore Savaşı’nda Güney Kore cephesinde yer alıyordu. Savaşın üstün olan tarafı Çin hükümetinin desteklediği Kuzey Kore’ydi. Bunun üzerine 25 Temmuz 1950’de Türkiye, Kore’ye asker gönderdi.

Türkiye, Kore savaşında ABD’nin ve Güney Kore’nin yanında yer almak üzere Kore’ye 5803 adet askeri personel göndermiştir. Türkiye’nin Kore savaşındaki üstün askeri hamleleri savaşın seyrini değiştirerek bu savaşın kazanılmasını sağlamıştır. 1953 yılında Kore Savaşı bitmiştir. Türkiye ise 18 Şubat 1952 yılında resmen NATO üyesi olmuştur. Günümüzde Türk ordusu ABD’den sonra NATO’nun en güçlü 2. Ordusudur.

Önceki İçerikLösemi Hastalığı – Nedenleri ve Tedavisi İle Kan Kanseri
Sonraki İçerikSarımsağın Saça Faydaları – Saça Sarımsak Sürmek Mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz