Monte Carlo Yanılgısı – Kumarı Sadece Oynatan Kazanır!

Monte Carlo Yanılgısı nedir?R Rulet masasında gelen şans oyunu hilesi hakkında bilgi.

Olasılık bilimi her zaman merak uyandırmıştır ve doğru kullanıldığında çok güçlü bir silaha dönüşmüştür. Bu silahlardan biri de kumarhanelerde ortaya çıkan Monte Carlo Yanılgısı adlı bir yanılsamadır. Monte Carlo Yanılgısı ya da halk arasındaki yaygın ismiyle Kumarbaz Yanılgısı, meydana gelen olayın sonradan gerçekleşecek olayın neticesini etkileyeceğine olan inanıştır.

İngilizcesi Monte Carlo Phallacy olan bu terim 18 Ağustos 1913’de Monte Carlo’da bir kumarhanede rulette 26 kez üst üste siyah gelmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu öylesine zor bir ihtimaldir ki 136,8 milyonda bir olasılıkta gerçekleşiyor. Böylesi zor bir ihtimalin gerçekleştiğini ve üst üste 26 defa siyah geldiğini gören müşteriler, kırmızıya bahis basmak için birbirleriyle yarışmışlar ama yinede siyah gelmiştir. Sonuçta kazanan yine kumarhane olmuştur. Kaç sefer üst üste siyah gelirse gelsin, bir sonraki el kırmızı gelme olasılığı yüzde 50’dir ki yanılgı da budur. Olasılık hakkında pek fazla bilgisi olmayan insanlar çok kolay bir şekilde yanılabiliyorlar.

Aslında bu yanılgıya hepimiz hayatımızda en az bir defa kapılmış olabiliriz. Birçoğumuzun havaya attığımız madeni paranın art arda tura (veya yazı) geldiğini görünce sıradaki atışın yazı geleceğine adımız gibi emin olduğumuz zamanlar olmuştur. Fakat lisedeki olasılık konusunu hatırlayın. Bir madeni para kaç defa havaya atılırsa atılsın sonuç her zaman %50 ihtimalle yazı veya turadır. Tabi paranın her iki yüzü arasındaki ağırlık farkı gibi ihmal edilebilecek durumları saymazsak.

Monte Carlo Yanılgısını Fırsata Çevirmeye Çalıştılar

1980’lerde ABD’de bu teknik, dolandırıcılık adına kullanılmıştır. 1000’lerce mektup gönderen bir dolandırıcı her hafta beyzbol, basketbol gibi 2 ihtimalli maçlarda A ve B takımlarının maçında A takımı kazanacak diyor. Dolandırıcı bu tahmin mesajını 5000 kişiye gönderdi diyelim, bunların 2500 üne “A” diğer yarısına ise “B” kazanacak diyor. Ondan sonraki hafta ise kalan yarısıyla devam ediyor. Üst üste haftalarca gönderip en sonunda birdahaki hafta da sana maçların sonuçlarını önceden göndermemi istiyorsan hesabıma para göndermelisin diyor ve dolandırıcılık burada başlıyor. Her hafta skoru bildiğini görenler inanıp parayı gönderiyorlar ki bu oran yapılan araştırmalarda yüzde 47 olarak tespit edilmiş.

Monte Carlo Yanılgısı ile insanları kandıran kurnaz dolandırıcımız, spor müsabakalarında kurbanlarından elde ettiği paralar ile keyfine keyif katarken belki de insanlar dolandırıldığını farketmiycektir bile. Unutmayın ki kumarda kazanan yoktur, kumarı daima oynatan kazanır!

Sizin de başınıza böyle bir dolandırıcılık hadisesinin gelmesini istemiyorsanız tanımadığınız insanlara para gönderirken bir kez daha düşünün deriz. Peki böyle bir durumda siz ne yapardınız?

Önceki İçerikBerlin Duvarı Nedir? Almanya’nın Utanç Duvarı
Sonraki İçerikEn Büyük Depremler – Tarihteki En Şiddetli 5 Deprem

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz