Mona Lisa Tablosu Nerede? Tablonun Hikayesi – 8 İlginç Detay

Mona Lisa tablosunun sırrı nedir? Mona Lisa tablosu nerede sorusu akıllara gelmektedir.

Mona Lisa tablosu deyince Leonardo Da Vinci ve Rönesans İtalya’sı aklımıza gelir. Tablo o kadar çok el değiştirmiştir ki insanlar, günümüzde Mona Lisa talosu nerede? ve kimin elinde sorularının cevabını merak ediyor. Tablonun İtalya’da olduğunu düşünenler azımsanmayacak derecede fazladır ancak Mona Lisa bugün Fransa’da bulunmaktadır. Peki tablo Fransa’ya nasıl geldi? Gelin Mona Lisa tablosunun hikayesine hep beraber bakalım.

Mona Lisa Tablosunun Hikayesi

Mona Lisa tablosu, 1503 yılında yapılmaya başlamıştır. Tablonun büyük bir kısmının bitmesi 4 yıl sürdü. Ancak bu tablo Da Vinci’nin hayatı boyunca eklediği detaylar sonucu bugünkü halini almıştır. Bu yüzden aslında tablonun yarım kaldığını düşünen insanlar vardır. 1517 yılında Fransız Kralı’nın daveti üzerine Fransa’ya giden Da Vinci, Mona Lisa’yı da yanında götürmüştür. Da Vinci ölümüne kadar Fransa’nın Amboise kentinde kalmış, ölüm tarihi olan 2 Mayıs 1519’a kadar tabloya detay eklemeye davam etmiştir. Burada yanında asistanı ve mirasçılarından olan Salai ölümünden sonra tabloyu Fransa Kralı 1. Francis’e 4000 altın karşılığında satmıştır. Tablo uzunca bir süre sarayda tutulurken Fransız Devrimi ile birlikte Louvre Müzesi’ne taşınmıştır.

Louvre Müzesi’nde hademe olarak çalışan İtalyan asıllı Vincenzo Perugia, 1911 yılında İtalya’ya ait olduğu düşüncesi ile tablo çalmıştır. Tablonun bulunması 2 yıl sürmüştür. Vincenzo Perugia 1913 yılında 100 bin dolar karşılığı İtalya’nın Floransa kentinde bulunan galeriye satmaya çalışırken yakalanmıştır. Vincenzo Perugia’nın tabloyu çalmasının sebebini ise İtalyan bir ressamın tablosunun İtalya’ya ait olduğu şeklinde açıklamıştır. Oysaki tablo Mon Salai tarafından Fransız Kralı 1. Charles’a 4000 altın karşılığı satılmıştı. O dönem bu tablonun çalınması ile ilgili ünlü ressam Pablo Picasso da suçlandı ancak suçsuz olduğu anlaşılınca serbest bırakıldı. Mona Lisa tablosu bulunduktan sonra tekrar Louvre Müzesi’ne getirilmiştir. Yıllarca İtalyan hükümeti Mona Lisa tablosunun geri getirmek için çabalamasına rağmen hala Fransa’da Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.

Mona Lisa Tablosu Nerede?

Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa Tablosu dünyanın en büyük ve en çok ziyaret edilen müzesi olan Louvre Müzesi’nde sergileniyor. Louvre müzesi Fransa’nın başkenti Paris’tedir. Louvre Müzesinde dünyaca ünlü birçok eser bulunmaktadır.

Mona Lisa (La Gioconda veya La Joconde), 16. yüzyılda İtalyan Ressam Leonardo Da Vinci tarafından yapılmıştı. Mona Lisa tablosu Louvre Müzesi’nde kendine ait bir odada 3 kat camın arkasında 20 derecede muhafaza edilmektedir. Yılda 6 milyondan fazla insan bu tabloyu görmek için Louvre Müzesi’ni ziyaret etmektedir.

Mona Lisa tablosunun sırrını araştırdığımız yazıda Mona Lisa tablosu nerede sorusuna bir cevap aradık. Louvre Müzesi Mona Lisa orjinal tablosuna ev sahipliği yapmaktadır.
Louvre Müzesi, Paris

Mona Lisa tablosunun öğrencisi tarafından yapılan birebir kopyası İspanya’nın Prodo Müzesi’nde sergilenmektedir.

Mona Lisa Kim?

Mona Lisa’nın kim olduğu kesin olarak bilinmese de bazı rivayetler vardır. Bu rivayetler arasında en çok kabul gören, Mona Lisa tablosunda Da Vinci’ye modellik eden kadın Fransız ipek tüccarı Francesso del Giocondo’nun eşi Lisa del Giocondo (Lisa Gherardini) olduğudur. Mona Lisa tablosunda Leonardo Da Vinci’nin kendini tasvir ettiğini iddaa edenler de vardır. Ancak bunca rivayet arasında en dikkat çekeni ise Mon Salai’dir. Leonardo Da Vinci 1490 yılında yanında yetiştirmek için gerçek adı “Gian Giacomo Caprotti Da Oreno” olan erkek çocuğunu yanına alır. Erkek çocuğu çok fazla yaramazlık yaptığı için ona “Benim Şeytanım” anlamına gelen Mon Salai ismini vermiş. Mon Salai ve Mona Lisa isimlerinin harflerinin birebir aynı olması ve Mon Salai’nin resminin de Mona Lisa’ya benzemesi acaba Da Vinci ve Mon Salai arasında ilişki mi vardı sorusunu düşündürmüştür.

Mona Lisa orjinal tablosu nerede? Mona Lisa'nın sırrı nedir? Da Vinci Mona Lisa'yı kim olarak çizmiştir?
Mona Lisa Orjinal Tablosu, Louvre

Mona Lisa’nın hem kadın hem de erkeğe benzetilmesini de, o dönemde eşcinselliğin yasak olmasına bağlarlar. Leonardo Da Vinci eşcinselliğin yasak olduğu dönemde ilişkisinin gizli kalması için Mona Lisa tablosunu olabildiğince kadın figürüne benzetmeye çalıştığı söylenilir.

Mona Lisa Tablosu İle İlgili İlginç Bilgiler 

  • Mona Lisa tablosu 76 × 53 cm boyundadır. Sfumato tekniği ile resmedilmiştir. Sfumato kelimesi duman gibi havaya karışmak anlamına gelmektedir. Bu teknik Da Vinci’nin bulduğu özel bir tekniktir. En iyi örneği Mona Lisa tablosudur. Renk tonları arasında aynen dumanın havaya karışması gibi yumuşak bir geçiş halini ifade eder.
  • Mona Lisa’nın kaşları yoktur. Pascal Cotte’ye göre Mona Lisa’nın kaşları vardı. Ancak zaman içerisinde kimyasal reaksiyon sonucu tablodan silindiğini söylemiştir.
  • İtalyanca Mona Lisa kelimesi Benim Kadınım Lisa anlamına gelmektedir.
  • Mona Lisa tablosu yılda bir kez  temizlenmek için korunduğu odadan çıkarılmaktadır.
  • Mona Lisa paha biçilemez olarak değerlendirilmekte bu sebeple sigortalanamamaktadır.
  • Mona Lisa tablosu 21 Ağustos 1911 tarihinde çalınmıştır. Çalınmasıyla ile ilgili sorgulananlar arasında ünlü ressam Pablo Picasso da vardır.
  • 1956 yılında Mona Lisa tablosuna asit ve taş fırlatılmış.
  • Palermo üniversitesi Dr. Vito Franco’ya göre Mona Lisa yüksek kolestrol hastasıdır.
Önceki İçerikSalvator Mundi Da Vinci’nin Eseri – Dünyanın En Pahalı Tablosu
Sonraki İçerikVan Gogh – Dramatik Hayatı | Eserleri | Yıldızlı Gece Tablosu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz