Maske Seçimi – Koronavirüs maskemizi tekrar kullanabilir miyiz?

Koronavrüs ve pandemilerde maske seçimi nasıl olmalıdır?
Koronavrüs ve pandemilerde maske seçimi nasıl olmalıdır?

Koranavirüs salgını sebebiyle kamu ve sağlık sektörlerinde çalışanlar için yüz maskeleri artık altın değerinde. Maske yetersizliği nedeniyle maskeler artık birden çok kez kullanılıyor. Bu aslında pek de iyi bir fikir değil.

Piyasada ikisi de tek kullanımlık olmak üzere yaygın olarak iki yüz maskesi vardır. Cerrahi maskeler bir kişinin kendi mikroplarını yaymasını önler ve cerrahlar tarafından hastaları mikroplardan korumak için kullanılır. Ayrıca öksürükle etrafa yayılan parçalar aracılığıyla hastalığın yayılmasını da en aza indirmesini sağlamak için de hastalar tarafından da kullanılabilir.

Diğer yandan N95 tipi maskeler, havada bulunan parçacıkların %95’ini süzer ve giyen kişinin bulaşıcı hastalık riskini en aza indirmek için sağlık çalışanları tarafından kullanılır. Hasta insanlarla ilgilenen ve enfekte olmayan sağlık çalışanları bu maskeleri kullanırlar.

Maskeler kullanılırken yüze uyumu ve kenarlarının tamamen kapatılması gereklidir. Maske kullanılırken ağız ve burunu tam örtmelidir. Burun bölgesine tam olarak oturtulmalıdır. Cerrahi maskeler güvenliniz için nemlendiğinde bu maskelerin yenisiyle değiştirilmesi gerekebilir.

Yüz Maskeleri Tekrar Kullanım İçin Uygun Şekilde Tasarlanmıyor

N95 tipi maske coronavirüs günlerinde tekrar kullanılabilir mi?
N95 tipi maske

Burnett Tıp Merkezi’nde genel cerrah olarak çalışan Hans Rechsteiner hem cerrahi hem de N95 maskelerin tekrar kullanım için uygun olmadığını, bu maskelerin tek sefer kullanılması gerektiğini söylüyor. Tekrar kullanılabilen maskeler olduğunu ancak bunlar tıp uzmanları tarafından kullanılmadığını da belirtiyor. Bu tarz maskeler itfaiyeciler gibi kimyasallara maruz kalan çalışanlar için tasarlandığını da sözlerine ekliyor.

Dünya Sağlık Örgütü de, nefesinizden nemlendiği zaman maskenizi çıkarmanızı ve tek kullanımlık bir maskeyi de birden çok kullanmamamız gerektiğini söylüyor.

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) günümüzde de olduğu gibi eksiklik ortamında maske kullanımı için yönergeler yayınladı. Kuruluş maskeleri temizleyip tekrar kullanmayı tavsiye etmiyor ancak maskeleri güvenli bir şekilde yeniden faydalanmak için şunları öneriyor:

  • Cerrahi ve N95 tipi maske sadece aynı insan tarafından tekrar kullanılabilir, kesinlikle bireyler arası paylaşılmamalıdır.
  • Maskeyi uzun süre kullanmak tekrar kullanmaktan daha iyidir, dolayısıyla tüm vardiya boyunca maskeyi takıp çıkarmaktansa devamlı olarak takmak daha doğru.Böylece insanların yüzüne dokunma miktarı azalacağından virüsün vücuda girme ihtimali de azalmış oluyor. CDC yönergeleri maskeyi kaç kez kullanılabileciğini hesaplamanın güvenli bir yolu olmadığını söylüyor.

Maske eksikliğinde bazı insanlar kumaştan atkılara kadar evdeki her şeyden ev yapımı maskeler yapıyor.

Araştırmalara göre tişörtlerden üretilen ev yapımı maskeler, enfesiyonu önlemede cerrahi maskelerin kadar etkili değil. Ancak yine de kullanıcı tarafından yayılan mikrop miktarını  azaltıyor.

Dünya Sağlık Örgütüne verilerine göre koranavirüs 56°C sıcaklıkta öldürülebilir. Bu nedenle kumaş maskelerin yüksek sıcaklıkta yıkanması gerekmektedir.

TRT Haber’in hazırladığı “Maskeler doğru şekilde nasıl kullanılır?” adlı videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

Önceki İçerikFil Hastalığı Nedir? Vücudunuz Şişiyorsa Dikkat!
Sonraki İçerikAvrupa Birliği Ne Zaman Kuruldu? AB Üyesi Ülkeler – Kurumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz