Lupus Hastalığı Nedir? Kelebek Hastalığı ile Dökülen Vücut

Cildi kelebek gibi döken lupus hastalığı belirtileri ve tedavisi nedir?

Tıpda Sistemik Lupus Eritematozus olarak adlandırılan bu hastalık Kelebek hastalığı olarak da bilinir.

En tipik bulgusu ise yüzde kelebek tarzı döküntüyle karakterize olmasıdır. Sistemik lupus eritematozus vücutta pek çok organda tutulum yapabilen bir romatizmal hastalıktır. Lupus hastalığı otoimmün yani vücudun kendi kendine bağışıklık oluşturmasıyla seyreden bir hastalıktır. Bu hastalıkta bağışıklık sisteminin hatalı çalışması sonucunda kişinin kendi hücrelerine bir yabancı olarak değerlendirmesi söz konusudur.

Lupus hastalığında vücudun yapı taşlarının en önemli maddelerinden olan kollagene saldırı olmaktadır. Sistemik lupus eritramatosus sıklıklı kadınlarda görülen bir hastalıktır. Klasik deri bulgusu olan yüzde kelebek şeklinde olan döküntüler unutulmamalıdır. Hastalık oldukça sessiz başladığı için tanı koyulması zordur. Ateş kilo kaybı ve artrit sıklıkla görülür.

Bu hastalığın nedenleri günümüzde hala aydınlatılamamıştır. Hastalığın oluşumunda genetik, çevresel faktörler ve hormonların kombine etkisi olduğu düşünülmektedir. Stres, uktraviyole, ışınlar ve bazı ilaçlarında bu etkileşimle ilgili olduğu düşünülmektedir. Öströjen bu hastalığın oluşum insidansını artırırken, testesteronların ise azalttığı görülmüştür.

Sistemik lupus hastalığı tüm vücudu etkileyebilme kapasitesine sahip olduğundan şuana kadar çok farklı belirti ve bulgular gözlemlenmiştir.

Lupus Hastalığı ve En Sık Bulguları

 • Yorgunluk
 • Özellikle burun ve yanaklarda görülen kelebek şeklinde döküntüler tipiktir.
 • Damarlarda iltihaplanma sonucu vasküler bulgular. Vaskülit adı verilen bulgular buna örnek olarak tırnakların etrafında gözlenen leke şeklinde cilt altı kanamaları
 • Saçlarda dökülme seyredilebilir sıklıkla bu dökülen saçlar geri gelmemektedir.
 • Eklem ağrıları Özellikle sabahları daha belirgindir.
 • Kasda ağrı ve iltihaplanmayla gelişen kas tutulmaları
 • Hastaların %70 inde böbrek tutulumu izlenmiştir. Bu kişilerin idrarlarında kan ve protein varlığı görülür. Dokularda sıvı tutumuna bağlı ödem izlenir. Bu durum şiddetli vakalarda böbrek yetmezliğine kadar gidebilir.
 • Sinir sistemiyle ilgili bulguları ise migren, epilepsi denge problemleri gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
 • Akciğer dokusunda iltihaplanma olursa zatüre gelişme ihtimali vardır.
 • Lenf nodları dalak ve karaciğerlerde doku büyümesi izlenebilir.
 • Periton zarı adı verilen karı zarının iltihaplanması durumunda karın ağrısı görülebilir.
 • Oral mukozada da lezyonlar izlenir. Bunlar sıklıkla deri lezyonlarıdan sonra gözlenir.

Sistemik Lupus Eritramatosus’un tanısı klinik belirtilerle izlenen kan testleri yardımıyla konulur. Kelebek hastalığının kesin bir tedavisi şuan için yoktur. Tedavi ile hastalığın ilerleme hızını düşürmeye çalışılır. Hayati komplikasyonlar olmadan gerekli tedbirlerin alınması çok önemlidir. Bu sebeple erken tanı bu hastalıkta çok önem taşır. Hastalığın tedavisinde her hasta için hastalığın şiddetine göre özel tedavi prosedürleri uygulanır. Sıklıkla bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlardan faydalanılır. Deri lezyonları topikal steroidler, güneş koruyucular, antimalaria ilaçları ile tedavi edilmeye çalışılır.

Önceki İçerikAli ve Nino Kinetik Heykeli – Savaşın Bitirdiği Efsane Aşk
Sonraki İçerikKemik Erimesi Nedir? Osteoporoz Belirtileri – Tedavisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz