Lösemi Hastalığı – Nedenleri ve Tedavisi İle Kan Kanseri

Lösemi olarak bilinen kan kanseri veya ilik kanserinin belirtileri ve tedavisi nasıl olur?

Lösemi hastalığı, bir kanser türüdür. Çocukluk çağı kanseri olarak da bilinir. Bunun nedeni 16 yaş altı çocuklarda diğer kanserlere göre görülme sıklığı yaklaşık %35’tir. Kan kanseri veya kemik iliği kanseri olarak da adlandırılır. Türkiye’deki hastanelerde her yıl yaklaşık 1500 yeni, 16 yaş altı lösemi hastalığı teşhisi konmaktadır.

Lösemi Hastalığı Nasıl Oluşur?

Kemiklerimizin içerisinde kemik iliği denilen bir ilik bulunur. Kemik iliği süngerimsi bir yapıdadır. Burada beyaz ve kırmızı kan hücreleri dediğimiz alyuvarlar ve akyuvarlar üretilir. Ayrıca pıhtılaşmada rol oynayan Platelet hücreleri de burada üretilmektedir. Eğer bu kan hücrelerinin üretiminde bir sorun çıkarsa lösemi hastalığı oluşur. Ancak çoğu vakada genellikle lösemilerde akyuvar sayısında değişiklik sonucu oluşur. Kemik iliklerinde akyuvar üretimi anormal derecede hızla artmaya başlar. Zamanla akyuvar hücreleri kemik iliğinin kendi hücrelerinin yerini alır ve kemik iliğinde hasar meydana gelir. Bunun sonucunda da zamanla pıhtılaşma faktöründe rol alan Platelet hücrelerinin üretimi düşer. Ayrıca vücut savunma hücreleri olan akyuvarlarda eskisi kadar üretilemez.

Lösemi hastalığı 2 başlık altında incelenebilir:

 1. Akut Lösemi: Akut lösemi hücrelerinde her an kan üretimi vardır. Vücutta kan miktarı normalin çok üstüne çıkar. Dokulara ve organlara normalin çok üstünde kan gider. Ve organlar işlev yapamaz hale gelir. Akut lösemiler 2 başlık altında değerlendirilir.
  • Akut Lenfoid Lösemi: Olgunlaşması gereken lenfoblastların olgunlaşmadığı hastalık ile karakterizedir. Olgunlaşmayan bu lenfoblastlar dalak ve timüs gibi bezlerde birikir. Çocuklarda görülen lösemilerin %75’i Akut Lenfoid Lösemi türüdür.
  • Akut Myeloid Lösemi: Myeloblastların normal kan hücresine dönememesi ile karakterizedir. Genellikle 20’li yaşlarda ortaya çıkar.
 2. Kronik Lösemi: Morfolojik olarak olgun kan hücresi görünümünde olan ancak olgun kan hücresi gibi fizyolojik görevlerinin yapılamadığı lösemi türüdür. Akut lösemiye göre yavaş ilerler. Genellikle ileri yaşlarda meydana gelir. 2 başlık altında incelenebilir.
  • Kronik Lenfoid Lösemi: Olgun lenfosit gibi görünen ancak olgunlaşmamış olan lenfositlerin kemik iliğinde çok fazla üretilmesidir. Vücut savunmasında görev alamazlar. Genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkarlar.
  • Kronik Myeloid Lösemi: Olgun gibi görünen ancak olgun olmayan myeloid hücrelerin kemik iliğindeki aşırı üretimi sonrası ortaya çıkar. Olgunlaşmamış olduğundan dolayı fonksiyon kaybı vardır. Bu hastalıkta ileri yaşlarda ortaya çıkar.

Lösemi hastalığı belirtileri

 • Sık sık ateşlenme
 • Nefes darlığı
 • Çabuk yorulma
 • Cilt altı kanamalar
 • Diş eti kanamaları
 • Burun kanamaları
 • Kansızlık
 • İştahsızlık
 • Kilo kabı
 • Cilt solgunluğu
 • Eklem ağrıları
 • Ciltte lekelenmeler

Lösemi Hastalığı Tedavisi

Lösemi hastalığının tedavisine ilk olarak kemoterapi yöntemiyle başlanır. Belirli dozlarda ilaçlar belirli günlerde verilir. Hasta sıkı takip altına alınır. Bu süreçte aileye düşen görev hasta yakınına bol bol moral aşılamaktır. Çünkü Lösemi hastalığında moral yüksekliği, tedavi başarısını %85’e yakın etkiler. Eğer kemoterapi yöntemiyle hastalık yenilemezse bu sefer ilik nakli düşünülür. Hastaya önce 1.sınıf daha sonra 2.sınıf denlerek yakınlarından ilik denenir. Uygun ilik bulunduğunda nakil gerçekleştirilir. İlk başta, daha önce yüksek dozda kemoterapi sırasında alınan ilaçlar nedeniyle nakilde sıkıntılar çıkabilir. Ancak günümüz teknolojisiyle artık nakiller başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Eğer hastalık yenilebilirse iyileşen lösemi hastası birey 10 yıllık takibe alınır. İlk başlarda her ay sonra 3 ay daha sonrasında yıllık periyotlar halinde kontrolleri yapılır. Bunun nedeni tedavi eğer tekrar nüksederse bunu erken önlemektir. İyileştikten sonra ileriki yıllarda azda olsa lösemi hastalığının tekrar nüksetme ihtimali vardır.

Önceki İçerikAğız Kokusu Halitozis Nedenleri – Ağız Kokusu Nasıl Geçer?
Sonraki İçerikNATO Ne Zaman – Nasıl Kuruldu? – NATO’ya Üye Ülkeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz