Leonardo Da Vinci Kimdir? Hayatı – En Önemli Eserleri

Leonardo da Vinci eserleri ve hayatı

Günümüzde bilim insanları sadece çalışma yaptıkları alanda keşifte bulunabilmektedir. Peki bir insan hayatı boyunca nelere imza atabilir? Bir tablo çizer, bir kitap yazar, belki de bir hastalığa çare bulur ya da bir icat yapar. Peki size 10 parmağında 10 marifet olan birinden bahsetsem. Onun yaşadığı dönemde kalmayıp çok ötesine uzanabildiğini söylesem. Leonardo da Vinci… Rönesans Dönemi İtalya’sında yaşamış olmasına rağmen fikirleri ile yaşadığı dönemin çok daha ötesine uzanmıştır. Leonardo da Vinci kimdir sorusunu yanıtlamak kolay değildir çünkü o bir ressam, bir mucit, bir müzisyen, bir matematikçi, bir bilim adamı ve aynı zamanda bir yazardır. Gelin Leonardo da Vinci’nin hayatı ve eserlerine hep birlikte göz atalım.

Leonardo da Vinci Kimdir?

Leonardo da Vinci hayatı boyunca gökyüzüne ilgi duymuş hatta uçmak istemiştir. Bu dileğini gerçekleştirmeden ölse de göğe olan merakı onun keşiflerine engel olamamıştır. Öncelikle Da Vinci bizlere gökyüzünün neden mavi olduğu hakkında ilk doğru açıklamayı yapan insandır. Ayrıca kuşların havada uçarken 2 ayrı hareket çizgisi oluşturduklarını gözlemleyen Da Vinci; uçak, paraşüt, helikopter ve kanat tasarımı ile havacılık alanında önemli tasarımlara imza atmıştır. Da Vinci, sadece gökyüzüyle ilgilenmemiş aynı zamanda engin sular hakkında da fikirler yürütmüştür. Tıpkı balıklar gibi insanların da suyun altında yaşayabileceğini düşünen Da Vinci ilk denizaltı projelerini de geliştirmiştir.

Yaşadığı dönemde kadavra incelemesi pek mümkün olmasa da embriyodan insan vücuduna, kemik, kas sistemleri ve organlarına dair çok detaylı çizimler yapmıştır. Anne rahmindeki embriyoların resimlerini çizdiği dönemde Papa’ya şikâyet edilmiş. Bu resimler için üç ceset açtığı anlaşılınca şehirden sürgün edilmiştir. Ancak bu resimleri ile bebeğin bilinmeyen yönlerinin araştırılmasının önünü açmıştır. Kadavraları parçalayarak insan anatomisi üzerinde çalışmalar yapmıştır. Yaşamı boyunca otuzu insan olmak üzere yüzü aşkın kadavrada yaptığı anatomi çalışmaları sonucunda yaptığı 779 anatomik çizim ile bilime yön vermiştir.

Çıktığı bir yolculuk esnasında son derece ayrıntılı birkaç harita da hazırlamıştır. Çizdiği İmola kenti planı, Toscano, Emilia ve Romagna’nın fiziksel haritaları öylesine detaylıydı ki günümüz teknolojisi ile hazırlanmış görüntülerle kıyaslanacak derecedeydi.

Leonardo da Vinci’nin hayatına dair birçok gizem bulunsa da ölümüne dek yanından ayırmadığı, gittiği her yere beraberinde götürdüğü Mona Lisa Tablosu onun sembolü haline gelmiştir. Leonardo da Vinci eserleri arasında belki de en önemli birkaç eserden biridir. Bu tablo ile ilgili zihinlerdeki ilk soru Mona Lisa’nın kim olduğudur. Şahısın kim olduğu günümüzde de çözülmemiş ve esrarını korumaya devam etmektedir. Mona Lisa eserinde figürün arkasında uzanan manzaranın gittikçe soluklaşması ve buğulu bir hal alması Leonardo’nun “sfumato” tekniği olarak bilinmektedir.

Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa tablosu
Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosu

Leonardo da Vinci Galata Köprüsü

Dönemin Osmanlı padişahı 2.Beyazıt (1447-1512) Haliç üzerinde yolcuların ulaşımı için bir köprü yaptırmak istiyordu ve dönemin uzmanlarına danışmıştı. Bu konu Leonardo da Vinci’nin de kulağına gitmiş ve Galata için bir köprü tasarlamıştı. Ayrıca köprü istenirse açılır kapanır yapıya sahip olacaktı. İtalyan mucit dönemin Osmanlı padişahına mektuplar yazmıştır. Ancak yazdığı mektuplara karşılık bulamamıştır. Şayet bu köprü o zaman inşa edilmiş olsaydı döneminin en uzun köprüsü olacaktı. Ancak bu köprü hayata geçmedi ve Haliç’in iki yakası 1800’lü yıllara kadar bir araya gelemedi.

Da Vinci’nin ölümünün ardından bizlere kalan en önemli hatıraları onun meşhur not defterlerinde saklıdır. Enteresan olansa notları sağdan sola tersten yazması, bu da notları sadece ayna ile okunabilir hale getirmiştir. Bazıları solak olduğu için bu şekilde yazmayı tercih ettiğini iddia etmiştir.

En Önemli Leonardo da Vinci Eserleri

Önceki İçerikKayıp Kıta Mu ve Atatürk – Yok Olan Gizemli Kıta
Sonraki İçerikAmalgam Dolgu Nedir? Amalgam Dolgu Fiyatları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz