Krubera Mağarası – Dünyanın En Derin Mağarasına İnildi

Krubera Mağarası
Krubera Mağarası - ©Our Breathing Planet, Flickr

Dünyanın en derin mağarası diye internet’de araştırma yapınca karşımıza öncelikle Krubera Mağarası çıkmakta. 2018’e kadar doğru olan bu cevap, artık bilinenin aksine doğru değil. 2018 yılının Mart ayında “Perovo” ekibi Veryovkina Mağarası’nda 2212 metre derinliğe inerek, unvanın yeni sahibi olmuştur. İleride daha derin bir mağara keşfedilir mi bilinemez ama 2020 yılı itibari ile en derin mağara Veryovkina Mağarası’dır. 2 mağaranın ayrı ayrı derinliği yaklaşık olarak Eyfel Kulesi’nden 7 kat, Dubai’deki dünyanın en uzun binası olan Burj  Khalifa’dan 2 buçuk kat daha derindir.

Dünyanın en derin mağarası nasıl oluştu?

Dünyada 2 kilometre derinliği aşabilen sadece 2 mağara vardır. Bunlardan birisi Krubera Mağarası diğeri ise Veryovkina Mağarası’dır. Bu iki mağaranın keşfedildiği yer birbirine çok yakındır. İkisi de Gürcistan sınırları içerisinde yer alan Abhazya Özerk Cumhuriyeti’nde keşfedilmiştir. Bunların burada keşfi tesadüfi değildir. İkisi de kıtaların kayması sonucu Kafkaslarla birlikte Anadolu yarımadasını da oluşturan tektonik hareketlerin merkezinde bulunmaktadır. Bu bölgede çarpışan kıtaların üst katmanları Arabika Masif gibi dağ zincirlerinin oluşmasına neden olmuştur. Kaya tabakların eğilip bükülmesi ile de dünyanın merkezine ulaşan çatlaklar meydana getirmiştir. Üstelik Arabika Masif yamaçları büyük oranda kireç taşı içeren karstik araziden(aşınmaya karşı dirençsiz) oluşuyor. Bu arazideki kireç taşı kayaçları yağmur suyunun toprağın içine girmesi ile eriyor ve içlerinde daha derin yarıkların oluşmasına neden oluyor. Aynı zamanda Jeologlar depremlerin, kireç taşı çatlaklarının büyüyüp bugünkü halini almasında  etkili olduğunu düşünüyor.

Krubera Mağarası

Krubera mağarası, ismini Rus jeolog Alexander Krubera’dan alır. 2197 metrelik derinliği ile dünyanın en derin 2. mağarasıdır.  Mağaranın uzunluğu ise yaklaşık 13,5 kilometredir. Rusya’da daha çoğunlukla Voronya Cave olarak bilinir. Abhazya’nın Gagra ilçesi yakınlarında , Arabika Masif’i üzerindeki Gagrinsky Aralığı’nda deniz seviyesinden 2250 metre yüksekte yer almaktadır. Mağaranın derinliği o kadar fazlaydı ki, yılardır kaşifler mağaranın dibine inmeyi başaramadı. Bu özelliği ile mağaracılar arasında mağaraların Everest’i olarak nam saldı.

Mağaranın en dibine inmek 27 gün sürmektedir. Krubera Mağarası’na yapılan en önemli iniş,  2005 yılında Rus Jeolog Alexander Krubera öncülüğünde 7 farklı ülkeden 56 kişinin bir araya gelmesi ile gerçekleştirdiği iniştir. Bu ekip 2 hafta boyunca, aralıksız  20 saat çalışarak kademe kademe mağaraya inmişlerdir.Nerdeyse her aşamada küçük bir köy kuran ekipler 4 aşamada 2080 metre derinliğe inmeyi başarmıştır.

Ekipler ilk aşamada 700 metre, ikinci aşamada 1.215 metre, üçüncü aşamada 1.410 metre ve dördüncü aşamada ise 1.610 metre derinliğe kadar inmeyi başarmış ve çalışmalarının karşılığını 2.080 metre sonra kumdan zemin olan bir odacığa inmeyi başararak almışlardır. Bu inişten sonra 2007 yılında yapılan bir başka inişte ise 2.197 metreye ulaşılmıştır.

Krubera Mağarası’na 2013 yılında yapılan inişten görüntüler

Önceki İçerikSedef Hastalığı Belirtileri – Çeşitleri ve Tedavisi
Sonraki İçerikIhlamur Kasrı Mimarisi – Padişahın En Sevdiği Köşk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz