Koronavirüs – Tüm Dünyayı Eve Hapseden Salgın

Koronavirüs pandemisi nasıl yayıldı? Salgından nasıl korunur ve risk grupları hangileridir?

Koronavirüs ailesi içinde yer alan virüsler 80-160nm büyüklükte tek sarman rna virüsleridir. İnsanlar ve yarasalar gibi memelilerin koronavirüsleri Orthocoronavirinae alt ailesi içerinde yer alır. Bu aile alt aile içersin de alfa, beta ve gamma koronavirüs aileleri bulunur. Son yıllarda ciddi salgınlar hatta pandemiye yol açan virüsler beta koronavirüs cinsi altında yer almaktadır. Aslında bu aile soğuk algınlığı virüsü ailesi olarak da bilinir.

Şuan dünyada pandemiye yol açan virüsümüz aslında hayvanlara özgü bir virüsken bunların bir kombinasyonu sonucu daha önce var olmayan yeni bir virüse dönüştü. Yaklaşık 4 ay gibi kısa bir sürede kıtalar arası bir viral enfeksiyon(COVID19) salgınına, bir pandemiye dönüştü. Bu yeni virüs 2013’deki SARS ile 2012 de MERS ile çok fazla benzerlik göstermesiyle bize verdiği çok açık bir mesaj var aslında: Bu pandemi hiç bir zaman son olmayacak. Arada bir bu mutant virüsler şapkadan çıkacak, gelip dünyayı yoklayacaktır.

Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Koronavirüs solunum sekresyonlarının teması ile bulaşıyor. Bunun için hasta öksüren bir bireye 1.5-2 m yaklaşmak yeterli oluyor. Kapalı durağan bir ortamda hapşırma ve öksürük ile dışarıya saçılan virüs içeren solunum damlacıkları 20 ile 30 dakika havada asılı kalabilme özelliğine sahip. Bu yüzden kapalı mekanların havalandırılması önem teşkil ediyor. Hele hele öpüşerek ve tokalaşarak temasta bulunulduğunda bulaşma kaçınılmaz oluyor. Bulaşma, büyük çoğunlukla hastalık bulguları veren bireylerden olsa da henüz belirti vermeyen hastalığı semptomsuz geçirenlerin de hastalığın çoğalmasında etkili oldukları biliniyor.

Kimler Daha Çok Etkileniyor? Risk Grupları Hangileridir?

Ölüm riski ile yaş arasında çok yakın bir ilişki vardır. Örneğin; ölüm sıklığı (fatalite hızı, hastalananlardan kaç kişinin öldüğü): >80 yaşta %15, 70-79 yaşta %8, 60-69 yaşta %3,6, 50-59 yaşta %1,3, 40-49 yaşta %0,4, 30-19 yaşta %0,2 ve <10 yaşta %0 olarak bulunmuştur. 

Erkekleri daha çok etkilenir. Şu ana kadar hastalananların 2/3’ü erkek, 1/3 ise kadınlardan oluşmaktadır. Hastalanan erkeklerin %4,7’sine karşılık, kadınların %2,8’i salgından dolayı ölmüş durumda.

Hastalananlar arasında; Kalp hastalarının %13’ü, diyabetiklerin %9’u, kronik akciğer hastalığı olanlar ve hipertansif hastaların %8’i, kanser hastalarının ise %7,5’i ölmüştür. Altta yatan hastalığı olmayanlardaki ise bu olasılık %0,9’dur.

Bulaşmadan önceki ortalama hastalanmaya kadar geçen süre 5-6 gündür. Bununla birlikte virüsün sayısı ve hastanın direncine bağlı olarak bu süre 2 ile 14 gün arasında değişebiliyor.

Hastalığın en sık belirtileri yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Daha nadir olarak; boğaz ağrısı, ade ve eklem ağrıları, ishal, tat ve koku kaybı gibi semptomlarda karşımıza çıkabilir. Risk grubundaki bireylerde organ yetmezliğini takiben ölüm gerçekleşir.

Şimdilik kesin etkili bir ilacı yada aşısı yok. Özellikle sıtma ilaçlarından tedavide faydalanılıyor olsa bile tedavisinde kesin başarı sağladığı henüz söylenemez.

Önceki İçerikBhopal Felaketi – Amerikalı Bir Şirketin Ölüm Oyunu
Sonraki İçerikKansızlık Nedir? Kansızlığın Belirtileri – Nedenleri – Tedavisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz