Keops Piramidi’nin İçi | Piramitler Hakkında Bilgi

Keops Piramidi'nin içi hakkında bilgi

Mısır’da 120 civarı piramit vardır. Anıt mezar olarak inşa edilen Giza Piramitleri 3 tanedir. Giza Piramitleri’nin adları Keops Piramidi, Kefren Piramidi ve Mikerinos Piramidi’dir. Büyük Giza Piramidi olarak adlandırılan Keops Piramiti 4500 yıl önce yapılmıştır. Keops Piramidi, Khufu piramidi olarak da bilinir. Firavun Khufu için yapılmıştır. Giza platosunda inşa edilen en büyük anıt Keops Piramiti’dir. Mısır’ın Kahire şehrinde bulunan piramidler dünyanın 7 harikası içinde bozulmadan günümüze kadar gelebilen tek eserdir. Keops Piramidi’nin içi ise ölüler için ayrı bir önem arzediyor. Bu muhteşem piramit, ölüleri için hiçbir masraftan kaçınmayan Antik Mısırlılar tarafından yapılmıştır. İnşasında 2 milyondan daha fazla ve her biri 2.5 ton ile 16 ton ağırlığı arasında değişen kaya bloklar kullanılmıştır.

Khufu Piramidi 146 metre boyu ile sanayi devrimine kadar dünyadaki en büyük yapıydı. Eski Mısırlılar, eğer piramit firavunun ölümünden önce tamamlanamadığı takdirde firavun gökyüzüne yükselemeyeceğine ve halkını koruyamayacağına inanırlardı. Araştırmalara göre en büyük piramidin 20 yıl içerisinde yapıldığı ve firavunun ölümünden 3 yıl önce bittiğini söylemektedirler. Ayrıca Firavunun isteği üzerine Keops Piramidi’nin içi özel tasarlanmıştır. Bu özel tasarım yanında yeni zorlukları getirse de dönemin mühendislerinin ne yaptığını bildiği kesin.

Keops Piramidi’nin İçi Neden Farklı Yapılmış?

Giza Platosu şehrin yanına kurulmuş anıt şehirdir. Bu platoda yer alan mezarlar piramitlerin altına yapılırdı. Ancak Keops Piramidi’nin içi diğer anıtlardan farklıdır. Khufu yer altı için hazırlanan mezar odası tamamlanmadan hemen önce piramidin kalbinde yeni bir mezar odası hazırlanmasını emretti. Bu belirgin olan değişikliği Mısır bilimcilerinin kafasını yüzyıllarca kurcaladı. Bir arkeoloğun sürpriz bir keşfi dramatik bir teoriye ilham kaynağı oldu. Giza’daki bir fotoğrafçı kireç taşı gibi görülen zemine 3 ayağını kurarken zemin çöktü. Zeminde mühürlü bir defin odası buldular. Bulunan defin Khufu’nun annesi Kraliçe Heteferes’e aitti. Kraliçe Heteferes Büyük Giza Piramidi’nin yanındaki uydu piramitlerin altında yatıyordu. Ancak Heteferes’in lahiti boştu. Mezar bozulmamış haldeydi ve zorla girildiğini gösteren bir iz yoktu.

Buradan yola çıkarak, Heteferes’in Khufu’nun saltanatı sırasında öldüğünü ve aslında başka bir yere gömüldüğünü, Heteferes’in mezarının yağmalandığını ve mumyasının çalındığını öne sürdü. Khufu’nun rahiplerinin elinden sadece boş lahiti gömmek gelmişti. Bu durumun Khufu’nun mezar soyguncuları korkusunun bir saplantı haline getirmesine neden olduğunu düşünülmektedir. Bu olay piramidini ve defin odasının yeniden tasarlamasına neden oldu. Ancak bu teorinin kesin bir dayanağı yoktur. Kesin olan tek şey, Keops Piramidi’nin defin odasının yerinin piramidin kalbinde olmasıdır.

Keops Piramidi'nin içi nasıl korundu?

Keops Piramidi’nin İçi Nasıl Korundu?

Firavunun sonsuzluk hayallerinin boşa gitmemesi için Keops Piramidi’nin içi iyi bir şekilde korunmalıydı. Khufu’nun mühendisleri defin odasını korumak için 3 aşamalı bir güvenlik sistemi yaptılar. Mühendisler geçitleri tıkayacak ilkel ama dahiyane bir sistem tasarladılar. Kralın defnedildikten sonra bir işçi grubu bu sistemi oluşturabilmek için içeride kaldılar.

  1. Kralın odasının girişinin hemen yanına 3 tane devasa granit blok yerleştirdiler.
  2. Kralın mumyası yerleştirildikten sonra işçiler tarafından 3 adet blok aşağı bırakıldı ve tünelin girişini kapattılar. Bu sayede Büyük Galeriye açılan tüneli kapattılar ve odaya erişimi engellediler.
  3. Tünelin hırsızlar tarafından fark edilmesini önlemek amacıyla tünelin girişini kireç taşı tabakasıyla kapladılar.

Mühendisler bu güvenlik sistemleri ile kralın odasının güvenli olacağını düşündüler. Şu an kralın odasını kapatmak için konulan granit bloklar yok. Maalesef kral için bu aşılması güç engeller yeterli olmamıştır. Khufu’nun mumyası lahidin içinde değildir. Hırsızlar lahidin içine girmeyi başarabilmiş ve içerideki hazineyi çalabilmişlerdir.

Khufu’nun Teknesi

Keops Piramidi’nin temelinde kireç taşı plakalarının altında Antik Lübnan sandal ağacının parçalarından oluşan bir çukur buldular. Parçalar birbirlerine bağlanacak şekilde tasarlanmış bir yapbozun parçaları gibiydi. Bu ahşap parçalar, çıktıkça depolanmış ve 20 yıl gibi bir çalışma sonunda Antik Mısır teknesi ortaya çıkmıştır.

Keops Piramidi’nin İçinde Sanal Tur

Keops Piramidi’nin içi Firavun Khufu’nun isteği üzerine özel tasarlanmıştır. Piramidi merak eden okurlarımız aşağıya video bıraktık. Eğer VR gözlüğünüz varsa 360° sanal tur atmanız mümkün.

Önceki İçerikKağıt Katlama Sanatı Origami Nedir? Origami Çeşitleri
Sonraki İçerikSanal Müze Gezintisi | Türkiye’deki Sanal Müzeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz