Kemik Erimesi Nedir? Osteoporoz Belirtileri – Tedavisi

Osteoporoz kemik erimesi hastalığı belirtileri ve tedavisi nedir? Kemik erimesine iyi gelen besinler

Latincesi osteoporoz olan halk literatüründe kemik erimesi olarak geçen osteoporoz nedir? Osteon kemik, poroz delik demektir. Bebeklik ve çocukluk çağında çok hızlı bir şekilde kemik yapımı olmaktadır. 20’li yaşlarda ise kemik yapımı ve kemik yıkımı dengelenir. Bu dönemde vitamin D ve kalsiyum destekli besinler tüketilmelidir. Eğer beslenme eksikliği olursa yetişkinlik döneminin sonuna doğru kemik yıkımı kemik yapımının önüne geçer.

Kemik erimesi aslında kadın hastalıkları olarak geçer. Bunun en büyük nedeni olarak kadınlarda kan miktarının ve kas kütlesinin düşük olması olarak gösterilir.

Kemikler protein, kollejen lif ve kalsiyumda oluşur. Eğer kemik yapımı azalırsa veya kemik yıkımı artarsa kemik miktarında azalma görülür. İlk başlarda kemik dokusunda delikli, yumuşamış süngere benzeyen katmanlar oluşur. Daha sonrasında ani hareketlerde yada travmalarda kemik kolaylıkla kırılır. Dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon kemik kırılma vakası görülmektedir. Yaşlılarda oran fazla olmakla birlikte daha çok kalça kırığı şeklinde ortaya çıkar. Orta yaş grubunda ise daha çok omurga, bilek ve göğüs kemiklerinin kırılması görülmektedir.

Kemik erimesinin aşama aşama kemikleri yıpratması ve ani kırılmalara sebep olması
Kemiğin Yıpranma Aşamaları

Yapılan araştırmalara göre dünyada her 5 kemik erimesi hastasının 4ünü kadınlar oluşturmaktadır. Kadınlarda kemik erimesinin en hızlı görüldüğü evre menopoz döneminden 5-7 ay sonra başlamaktadır.

Kemik erimesi daha çok kimlerde görülür?

 • Yaşlılık
 • Hareketlerde azalma, hareketsizlik hali yaşayan bireylerde
 • Kortizon hormonu kullanan kişilerde
 • Tiroit hormonunun aşırı artması
 • Sigara kullanan kişilerde
 • Yüksek miktarda alkol kullanan kişilerde
 • Kadınlarda

Kemik Erimesi Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Kemik erimesi erken evrede anlaşılabilen bir hastalık değildir. Kemik erimeye başladıktan yıllar sonra kendini çatlak, kırık şeklinde kendini gösterir. Hareketlerde zorluk, boyda kısalma, omurgada eğrilik gibi durumlarla kendini gösterebilir. Unutulmamalıdır ki bu süreç çok yavaş ilerleyen bir süreçtir.

Osteoporoz ileri boyutlara ulaştığı zaman bunu önlemek çok mümkün değildir. Alınan besinlerle ilerleme hızı yavaşlatılabilir. Tedavide en mantıklı seçenek hastanelerde erken dönemde test yaptırmak olacaktır. Erken teşhis sonrası mineral ve kalsiyum destekleriyle kemikler bozulmadan eski gücüne dönüştürmek mümkündür.

Kemik Erimesini Önleyen Besinler

 • Süt
 • Yumurta
 • Et
 • Demir içeriği yüksek yeşillikler (Özellikle ıspanak demir içeriği yüksek bir yeşilliktir.)
 • Bal
 • Peynir

Kemik Erimesi Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kemik erimesi bir takım komplikasyonlarla kendini belli eder. Bunun en sık görülen örneği kemik kırıklarıdır. Kırıklar ortaya çıkmadan hastaneye gidip test yaptırılmalıdır. Günümüzde en sık başvurulan yöntem DEXA yöntemidir. Bu teknikte kemik erimesi olan kişilerde hızlı ve güvenli tespitler yapılmaktadır. DEXA prensibinde kemik yoğunluğu ölçülür. Ölçüm osteoporozdan en çok etkilenen bölgelerden yapılır. Bilek, omurga ve kalça kemikleri üzerinden yapılır. Bu testi her bireyin sağlıklı görünse bile yaptırması gerekir. Özellikle 50 yaş üstü her birey bu testi yaptırmış olmalıdır. Bu yöntemle osteoporoz tespit edilen bireyler monoklonal antikor ilaçlar kullanmaya başlar. Bu ilaçlar deri altından 6 ayda bir verilen ilaçlardır. Uzun dönem boyunca bu ilaç güvenle verilir.

Önceki İçerikLupus Hastalığı Nedir? Kelebek Hastalığı ile Dökülen Vücut
Sonraki İçerikŞarbon Hastalığı Nedir? Şarbon Nasıl Bulaşır – Tedavisi Var mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz