Kavimler Göçü Nedir? | Kavimler Göçünün Nedenleri | Sonuçları

Kavimler Göçü'nün sebepleri ve sonuçları nelerdir? Türkler neden göç etti?

Kavimler göçü nedir sorusuna pek çok kaynaktan cevap aramış olabilirsiniz. Bu yazımızda diğer kaynaklardan farklı olarak olayları neden-sonuç ilişkisinde ele alacağız. Yazımızı okuduğunuzda Kavimler Göçü ile ilgili merak edilen her şeyi öğrenmiş olacaksınız. Fazla vakit kaybetmeden gelin yazımıza geçelim.

Kavimler göçü, 350-800 yılları arasında yaşanmış ve tarihin akışını değiştirmiş bir olaydır. Günümüz Avrupa’sının etnik kimlik yapısı Kavimler göçü sonucu şekillenmiştir. Kavimler göçünün temel mantığı bir devletin yanındaki devleti başka devletlerin toprağına ötelemesidir.

İlk olarak Asya Hun İmparatorluğu’nun dağılmasıyla başlamıştır. Bu imparatorluğun alt kolları bu göçe neden olmuştur. Hunların İtil Nehri’nin batısına geçerek Karadeniz’in kuzeyine gelmeleri sonucu bölgede bir göç hareketi başlamıştır. Karadeniz’in kuzeyi ile Doğu Avrupa’da 4.yy’da bulunan Vandallar, Ostrogotlar, Vizigotlari, Frank, Sakson ve Germen gibi birçok kavim de bu göçe katılmıştır.

Kavimler Göçü ilk dönem ve ikinci dönem olarak ikiye ayrılmaktadır. İkinci dönem, birinci dönemin devamı niteliğindedir.

İlk dönemki Kavimler Göçü, Hunlar ve Roma İmparatorluğu arasındaki yoğun sınır ve nüfus değişiklikleriyle yaşanmıştır. İlk gelen göçmenler Hunlar, Alanlar ve Slavların Batı’ya doğru sürdükleri Gotlar, Vandallar ve Franklar gibi Cermen kabileleriydi.          

İkinci dönem göçlerinin etkisi daha geniş kapsamlı olmuştur. Türk, Macar, Viking, Moğol istilaları gibi nedenler Avrupa, Anadolu, Kuzey Afrika gibi yerlerde derinlemesine değişikliklere neden olmuştur.

Germen kavmi çok savaşçı bir kavimdi. Onlarla savaşmayı kolay kolay kimse göze alamıyordu. Fakir bir kabile olan bu kavim, kendilerinden çok daha zengin olan Roma İmparatorluğuna girmeye başlamıştı. Kalabalık Slav kavimleri ise Balkanlara yayılmıştı. İspanya’yı baştan başa ele geçiren Vandallar Kuzey Afrika’ya inerek orada yeni bir imparatorluk kurdu. Lombardlar ise bütün İtalya’yı ele geçirdi. Burada bir devlet kurdu. Bu düzensiz yapılaşmalar Avrupa’da barbar devletlerin kurulmasına neden olmuştur.

Kavimler Göçü Nedenleri

  • Büyük Hun Devleti’nin dağılmasıyla Asya’nın batısında Hunlara katılım olmuştur. Artan nüfus ve mücadele sonucu tutunamayanların batıya olan hareketidir.
  • İdil Irmağı’nın batısına gelen Hunlar, önlerine gelen kavimleri yurtlarından çıkartmıştır.
  • Hunların baskısıyla bütün Avrupa’yı etkileyen Kavimler Göçü, değişik zamanlarda devam etmiştir.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı Karadeniz’in kuzeyinde bulunan Vizigotlar, Vandallar, Suevler, Ostrogotlar gibi kavimler Avrupa’ya doğru harekete geçmiştir. Avrupa’da kendilerine yeni yerler aramıştır. Ostrogotlar  İtalya’ya, Vizigotlar İspanya’ya, Franklar Fransa’ya, Germenler ise Kuzey Avrupa’ya ilerlemişlerdir. Bu ilerlemeler sonucu Avrupa’da hızlı bir siyasi, sosyal, ekonomik ve dini değişimler yaşanmıştır. Avrupa’nın bugünkü siyasi ve sosyal yapısı oluşmuştur.

Kavimler Göçü ve Tarihi Sonuçları

Roma İmparatorluğu, batı ve doğu diye iki parçaya ayrılmıştır. Daha sonrasında Batı Roma İmparatorluğu 476 yılında yıkılmıştır. Doğu Roma İmparatorluğu ise 1453 yılında yıkılmıştır. Toprakları üzeri de birçok Germen devleti kurulmuştur.

  1. İlk Çağ sona ermiş, Orta Çağ başlamıştır.
  2. Türkler Avrupa’da bir Hun Devlet’i kurmuşlardır. Kurucusu Balamir’dir. Bugünkü Macaristan toprakları üzerinde kurulmuştur.
  3. Avrupa’da Türk kültürü yayılmaya başlamıştır.
  4. Avrupa’da kilise önem kazanmıştır. Skolastik düşünce yaygınlaşmıştır.
  5. Roma İmparatorluğunun yıkılmasıyla bazı kişiler bulundukları alanları güçlü surlar ile kapatarak kendi devletlerini kurmuşlardır. Bunun sonucunda Avrupa’da feodalite rejimi ortaya çıkmıştır. Merkezi güç bozularak yerel güçler ön plana çıkmıştır.
  6. Germen kavimleri Almanları, Sakson ve Angıl kavimleri İngilizleri, Alanlar ve Vizigotlar İspanyolları, Suevler ise Portekizlileri oluşturmuştur.

Türklerin Göç Etme Nedenleri

Tarihe dönüp baktığımızda Türklerin göç nedenleri genel olarak 5 sebep altında incelenebilir. Kuraklık, ekonomik sıkıntılar, nüfus kalabalıklığı, kendilerine yapılan istilalar ve otlak alanlarının yetersizliği bu sebepler altında incelenebilir. Bu nedenlerden dolayı göç eden Türkler, gittikleri yerlerdeki milletleri de göçe zorlayarak yeni göç dalgaları oluşturmuşlardır.

Göçebe bir millet olan Türkler, tarih boyunca başka bir devletin esareti altında yaşamayı kabul etmeyerek zaman zaman farklı coğrafyalara göç etmiştir.

Önceki İçerikDiş Taşı Nedir? Diş Taşı Temizleme | Tartarı Önlemenin Yolları
Sonraki İçerikEn Ölümcül Hastalıklar! – Dünyanın En Kötü Hastalığı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz