Kara Veba Hastalığı Nedir? “Kara Ölüm” Salgını

Kara veba hastalığı olarak da bilinen kara ölüm salgını nedir kısa tarihi ve etkileri nelerdit mavihap.

Korona virüsün dünyaya yayılmasıyla birlikte bir gerçek daha gün yüzüne çıkmış oldu: salgın hastalıklar… Bu yazımızda dünya tarihinin tanıklık ettiği en ölümcül hastalık olan vebanın tarihine ineceğiz. Kara Veba

Avrupa’yı kasıp kavuran kara veba Avrupa’da o dönem 75 milyon olan nüfusun 50 milyonunun ölümüne neden olmuştur. Dünyada ise toplamda 200 milyon insanın ölümünün baş sorumlusu olan bu veba hastalığı nedir?

Veba, Yersinia Pestis adı verilen bakteriler tarafından meydana getirilen enfeksiyon hastalıklarının genel adıdır. Günümüzde etkinliğini kaybetse de hala Afrika’nın bazı bölgelerinde kendini göstermektedir. Veba hastalığının fareler tarafından insana bulaştığı kanısı yaygın olsa da aslında fareler de birer veba kurbanıdır. Çünkü bu hastalık pireler tarafından yayılır. Pirelerin farelere bulaştırması sonucu farelere temas etmek suretiyle de insanlara bulaşır.

Veba hastalığı nedir sorusuna İbn-i Sina’da cevap aramıştır. Ona göre veba; Durgun sulardan, sıcak ve şiddetli rüzgârlardan bulaşan, bulaştığı insanı ölüme sürükleyen amansız bir hastalıktır.

Bu hastalık tarihin farklı dönemlerinde görülmüştür. En çok can aldığı zaman 14.yydır. Veba hastalığı nedir sorusunu en çok Avrupalı insanların sorduğunu düşünüyorum. Çünkü bu hastalık en çok onları vurmuştur. Hatta Arogan kralı 4.Petrosa’nın karısı dahi Kara Veba sonucu ölmüştür.

Veba hastalığını Avrupa’ya bulaştıran devlet Moğollar’dır. Avrupa o dönem gördüğü en büyük işgal saldırısı altındaydı. Moğollar Orta Asya’dan gelmiş ve Avrupa kapılarına kadar dayanmışlardı. Önüne gelen yerleri yakıp yıkıyor, kaleleri bir bir işgal ediyorlardı. Bazı bölgelerde sert direnişlerle karşı karşıya kalmışlardı. Bu yerlerden biri Cenevizliler’in bulunduğu Kırım’dır. Moğollar, bu direnişi biyolojik silahla yıkmaya karar verdi.

Avrupa’yı Dize Getiren Hastalık: Kara Veba

Cengizhan’ın korkunç ordusu, işgal ettikleri bölgelerden kara veba hastalığı nedeniyle ölmüş olan insanların cesetlerini toplamaya başladı. Kırımdaki kalelere bu cansız bedenleri mancınıkla kale içlerine fırlattılar. Kısa sürede veba, Kırım’ı ele geçirdi. Moğollar ise düşmanlarının kilit taşını kırmış oldu. Çok zaman geçmeden Avrupa’ya virüs yayılmaya başladı. Bu kadar hızlı yayılmasının sebebi ise Cenevizlilerin tacir bir devlet olmasıydı. Artık Avrupa’ya hastalığı Cenevizliler ticaret gemileriyle taşıyorlardı.

Kara Veba’nın Avrupa’daki yayılışını gösteren harita. © O.J. Benedictow

Tarih 1347’yi gösterdiğinde Avrupa için karanlık bir dönem başlamış oldu. Moğollar Viyana kapısına kadar dayanmıştı. Virüs ise Avrupa’ya hızla yayılmıştı. Zengin, fakir, soylu demeden insanları öldürüyordu. 14. yy da veba hastalığına Avrupalı devletler “Büyük Ölüm” dese de adı sonradan “Kara Ölüm” olarak değiştirilmiştir. Bunun nedeni bir inanışa göre hastalık sonucunda deri altı kanamalara bağlı olarak deri altının siyah renge dönmesidir.

Avrupa devletlerinin vebadan tam olarak kurtulması ancak 200 yıl sonra olmuştur. Avrupa, faturayı virüsü pis sulardan yaydıklarını düşündükleri Yahudiler’e kesti. Yahudiler’i diri diri yakarak vebayı ortadan kaldırabileceklerine inandılar. Günümüzde gelişmiş ülkelerde bu virüs etkinliğini kaybetse de hala gelişmemiş yerlerde can almaya devam etmektedir.

Önceki İçerikUykuda Diş Gıcırdatma – Uyurken Diş Sıkma – Bruksizm Nedir?
Sonraki İçerikToplum 5.0 – Endüstri 5.0 Nedir? Modern Toplumun Altın Çağı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz