Kalp Ağrısı Neden Olur? Kalpte Batma Hissi Olanlar Dikkat!

Kalp ağrısı neden olur

Kalp ağrısı nedenleri arasından birçok örnek verilebilir. Çeşitli sebepler kalpte yanma, batma veya göğüs sıkışmasına neden olur. Bu ağrıların nedenlerini anlamak için önce biraz insan kalbini tanımak gerekir. Kalbin %66’sı vücut orta hattının sol kısmında %34’ü ise vücut orta hattının sağ kısmında bulunmaktadır. Kalp atımının duyulduğu en iyi yer sol meme ucunun altıdır. Kalp vücudun dolaşım sisteminin en önemli elemanıdır. Sağlıklı bir insanda dakikada 60 ila 100 arası atım normal kabul edilir. Kalbi biraz olsun tanıdığımıza göre bizleri korkutan kalp ağrılarından biraz bahsedelim.

Kalp Ağrısı Neden Olur

Kalp ağrısı şikâyeti ile sağlık kurumlarına gelen hastalar incelendiğinde büyük kısmının kalbindeki damarlarda tıkanıklık veya daralmalar olduğu görülmüştür. Bu tıkanıklıklar sonucu kalbi besleyen damarlar yeterince oksijen ve besin alamaz. Bunun sonucunda ağrılar meydana gelir. Hastanelere kalbimde ağrı var şikâyeti ile gelen hastaların aslında çoğu yanlış anlama yüzünden gelmektedir. Çoğu zaman göğüs bölgesindeki ağrılar kalp ağrısı ile karıştırılır. Bu durum hastada endişe yaratarak hastaneye başvurmasına neden olur. Kalp ağrısı ile göğüs ağrısı iyi ayırt edilmelidir. Kalpte oluşan ağrı durumunda sıklıkla keskin ve bıçak gibi bir saplanma hissi oluşur. Bu ağrının hissedildiği süre ve şiddet hastanın yaşına ve sağlık durumuna göre farklılıklar gösterebilir. Hastalar kalp ve göğüs ağrısını endişe halinde karıştırabileceği için ağrı durumunda doktoruna başvurmalıdır.

Kalp Ağrısı Nedenleri

Bu rahatsızlığın nedenleri arasında birçok etmen vardır. Sadece kalp krizlerinin kalp ağrılarına neden olduğunu söylemek doğru değildir. Kalbin damarlarının tıkanması sonucu kalp yeterince beslenemez. Bu durum kalpte kısa zamanlı tekrar eden ve çabuk geçen kalp ağrılarına neden olur. Bir düğer durum kalp kası hastalığı olan kardiyomiyopati hastalığıdır. Bu hastalıkta da kalp kasında düzensiz atımlar kalpte ağrı oluşturabilir. Rahatsızlığın nedenleri olarak gösterilen diğer durum ise kalbi saran perikardit kesesinin iltihaplanmasıdır. Nefes alırken kalpte ağrı oluşturur. Ayrıca stres de kalp ağrısının nedenlerinden biridir. Stres, kalp krizlerinin vurmaya başlamasında primer faktördür.

Kalp Ağrısı Belirtileri

Kalp ağrısı belirtileri çok fazladır. Bunlardan bazılarını fark etmek kolay iken bazılarını anlamak mümkün değildir. Anlaşılabilen bazı belirtilerine bir göz atalım.

 • Çarpıntı
 • Öksürük
 • Sol kol uyuşması
 • Kalpte batma hissi
 • Nefes alıp vermede güçlük
 • Bıçaklanma hissi
 • Ölüm korkusu
 • Bayılma
 • Morarma
 • Baş dönmesi
 • Nefes alırken kalp ağrısı
 • Kalbe giren anlık sancı

Bu nedenler kalp ağrısının başlıca belirtileri arasında gösterilebilir.

Kalp Ağrısına Ne İyi Gelir

Kişi kalbinde ağrı duyuyor ise ilk olarak herhangi bir aktivite ile meşgul ise bırakılıp oturulmalıdır. Uzanır vaziyette pozisyon almak vücutta kan basıncını düzenleyeceği için vücudu rahatlatacaktır. Dinlenme kalp atışını düşüreceği için kalp üzerindeki zorlamayı azaltacaktır.

Aspirin ilacı çok iyi bir kan sulandırıcıdır. 1 adet aspirin yutulması eğer kalp damarlarında tıkanıklık varsa geçici olarak açabilir. Bu saydığımız müdahaleler kısa süreli çözümler üretebilmektedir. Kalıcı çözümler sağlayamaz. Hasta ağrı duyduğu anda bunları uygulamalıdır. 20 dakika ve üzerinde süren ağrılar için hastaneye başvurulmalıdır.

Önceki İçerikJohn Lennon Hayatı – Beatles Grubunun Efsane Üyesi
Sonraki İçerikKayıp Kıta Mu ve Atatürk – Yok Olan Gizemli Kıta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz