Kahvenin Tarihi – Türk İçkisi Nedir? Dünyanın En Pahalı Kahvesi

Kahvenin tarihini anlattığımız yazıda dünyanın en pahalı kahvesi ve kahvenin Avrupa'ya yayılma hikayesini yazdık

Kahvenin tarihi ilk olarak Etiyopya’da başlamıştır. Etiyopya’da keşfinden sonra ekmek yapımında ve tıbbi amaçlarla kullanılmıştır. İçerisindeki kafein sayesinde uyarıcı, dikkat sağlayıcı ve ağrı kesici özelliğiyle insanların kahveyi “sihirli meyve” olarak adlandırmasını sağlamıştır. Etiyopya’dan öncelikle Yemen’e giden kahve zamanla tüm dünyaya yayılmış ve insanlar tarafından çok sevilmiştir. Kahve ilk keşfinde Habeşiştan’da ( Etiyopya) yeşil ağaçların bir meyvesi olarak bilinmekte ekmeğe karıştıralarak tüketilmekteydi.

Yemen’e ilk geldiğinde kahvenin yerine ona benzer özelikler gösteren Kat bitkisi kullanılıyordu. Kat bitkisi kahveye benzer özellikler gösterebilse de çok fazla yan etkisi vardı. Ancak kahvenin ise yan etkisi yoktu. Bu özellikleriyle kahve çok kısa bir sürede Yemen halkı tarafından fazlasıyla sevildi. Kahvenin bulunması ve yaygınlaşması ile 16. Asırda Mekke, Şam ve Halep’te kahvehaneler açılmaya başladı. Bu kahvehaneler, başlangıçta halkın sohbet etmesi için açılsa da zamanla siyasi amaçlar için kullanılmaya başlamıştır. Bu durumu önlemek amacıyla Yemen’de kahvehaneler yasaklanmıştı.

Kahvenin Osmanlı’ya gelmesi ise Yemen valisi Özdemir Paşa ile olduğu söylenir. 16. yy’da Kanuni Sultan Süleyman döneminde İstanbul’a gelen kahve, sarayda çok beğenilir. Hatta bu olaydan sonra ilk kahvehanenin de Tahtakale’de açıldığı söylenir. Kahvehane Halep ve Şam’dan gelen Hakem ve Şems tarafından açıldığı söylenir(1548).

Peki Kahve Avrupa’ya Nasıl Yayıldı?

Avrupa’nın kahve ile tanışması Viyana kuşatması ile olmuştur. Kuşatma başarısız olunca Osmanlı Devleti arkasında torbalar dolusu kahve bırakmıştır. Torbaları farkeden Polonyalı insanlar ne olduğunu başta çözememiş. O zamanlar Türk içkisi olarak adlandırmışlardır. İstanbuldan İtalya’ya ticareti yapılan kahveyle Avrupa’da kahvehaneler açılmıştır. Ancak VIII. Papa Clement içilebilir fetvası verene kadar Avrupa’da çok fazla yayılamamıştı. Kahve dükkanları ile bilinen Viyana’da ilk kahve dükkanı 1683 yılında açılmıştır. Avrupa’da kahvehaneler yazarların, bestecilerin aydın kesimin toplanma yeri haline gelmiştir.

Kahvenin tarihi ve kahve Avrupa'ya nasıl yayıldı? Dünyanın en pahalı kahvesi hangisidir?

Çoban Kaldi – Kahvenin Tarihi

Kahvenin keşfi ile ilgili rivayetler arasında en bilineni Çoban Kaldi’dir. Çoban Kaldi milattan sonra 850 yıllarında Endonezya’da yaşayan çobandır. Rivayete göre çoban Kaldi hayvanları otlatırken kahve bitkisiyle beslenen hayvanlarının birden canlandığını farketmiş. Bunun üzerine kendi de bu meyveden tadıp aynı etkiyi kendinde de hissedince bu meyveden başkalarına bahsetmiş ve kahveyi ilk bulan insan olarak rivayetlerdeki yerini almıştır.

Dünyanın En Pahalı Kahvesi

Dünyanın en pahalı kahvesi Luwak kahvesidir(Kopi Luwak). Anavatanı Endonezya olan misk kedileri(Paradoxurus), kahveyi yedikten sonra dışkılaması ile elde edilen kahve çekirdekleri dünyanın en pahalı kahvesidir. Endonezya’da üretilen kahvenin kilosu 300 ile 1000 dolar arasında değişmektedir.

Önceki İçerikSiyah Sarımsak – Beyaz Sarımsaktan Daha Faydalı – Kokusuz
Sonraki İçerikTuareg Kabilesi – Kadın Erkek İlişkilerinin Paralel Evreni

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz