Kağıt Katlama Sanatı Origami Nedir? Origami Çeşitleri

Origami Kağıt katlama sanatı örneği

Kağıt katlama sanatı olarak bilinen origami Japon sanatının en basit ve eğlenceli alanlarından biridir. Origami kelimesi Japonca’da Oru (kağıt) ve Kami (kağıt) kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Daha çok çocukların okullarda eğlenmesi için yaptırılan aktivitelerden biri gibi görülen origami aslında her yaştaki insanı geliştiren bir sanattır. Çünkü kağıt katlama sanatı yapıştırıcı olmaksızın sadece makas yardımıyla kağıtlara şekil vermeyi gerektiriyor. Bu ise yaratıcı düşünceyi tetiklemektedir. İnsan beyni için ise tıpkı sudoku gibi antrenman yaptırmaktadır. 

Origamide ne makas ne de yapıştırıcı kullanılmamaktadır. Makas gibi kesici aletlerin de kullanılmasıyla yani kağıdın kesilmesiyle yapılan kağıt sanatına ise kirigami denmektedir. Yani kirigami kağıt katlama değil daha çok kağıt kesme sanatı olarak görülebilir.

Origaminin zekayı, yaratıcı düşünmeyi geliştirmesinin yanında gündelik hayatta da oldukça önemli faydaları vardır. Karton kutuların altlarının yapıştırıcı kullanılmadan kapatılması ya da mektup zarflarının kapatılma prensibi örnek verilebilir. Buna verilebilecek en iyi örneklerden bir diğeri ise dünyadayken küçük olması gereken ve uzaya gönderildiğinde açılıp genişlemesi istenen antenlerdir. Ya da hepimizin çocukken mutlaka en az bir defa yapmış olduğu kağıdı katlayarak uçak veya gemi yapmak da origaminin en güzel ve anlaşılır örneklerindendir.

Kağıt katlama sanatı origami ile yapılmış gemiler

Kağıt Katlama Sanatı Origaminin Çeşitleri

Kağıt katlama sanatı genelde kare kağıtlarla yapılmakla beraber kağıt boyutunun çok önemi yoktur. Origami, klasik ve parçalı origami (modüler origami) olarak ikiye ayrılmaktadır. Klasik origamide genelde tek parça, bazen de 2-3 parça kağıdın birleştirilmesi ile hayvan motifleri yapılmaktadır. Modüler origamide ise benzer parçalar birleştirilir ve üç boyutlu geometrik şekiller elde edilir. Modüler origamideki bu parçalar aslında kendi içinde oldukça basittir. Fakat bir arada kullanıldıklarında oldukça ilgi çekici, karmaşık formlar oluşturabilirler.

Çok kullanılmasa da bir diğer origami çeşidi kağıdın ıslatılması ile yapılan ıslak kağıt katlama sanatıdır. Kağıdın ıslatılması sonucunda istenen şekil çok daha rahat elde edilebilir. Hayvan figürlerinin birebir benzerleri de çok kolay bir şekilde ortaya çıkartılabilir.

Origami ile yapılan hayvan figürü

Origaminin Tarihi

Kağıdı Çinliler, MÖ 250 yılında bulmuştur. İlk bulunduğunda arzın yetersiz olması sebebiyle pahalı bir malzeme olan kağıt, üretimi arttıkça farklı işlevlerde kullanılmaya başlamıştır. Kağıt katlamanın da ilk olarak Çin’de yapılmaya başlandığı daha sonra budist rahipler aracılığıyla Japonya’ya getirildiği  ve burada geliştirildiği düşünülmektedir. Japonya’da geliştirilen kağıt katlama sanatı ise daha sonra Origami olarak adlandırılmıştır. Origami sanatı 17. yüzyıl başlarında yaygınlaşmaya başlamış, geniş kitlelerce icra edilmiştir. 17. yüzyılda, popülerliği giderek artmaya başlayan bu sanatın kitabı da yazılmıştır.

Önceki İçerikİskender Lahdi – Türkiye’de Bulunan Dünyanın En Büyük Lahdi
Sonraki İçerikKeops Piramidi’nin İçi | Piramitler Hakkında Bilgi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz