John Lennon Hayatı – Beatles Grubunun Efsane Üyesi

John Lennon Hayatı
John Lennon

Hayat siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir diyen John Lennon tıpkı bu sözü gibi hayata veda etti. Ara verdiği müziğe tekrar dönme planları yaparken Beatles hayranı olduğunu söyleyen Mark David Chapmen tarafından kaldığı otelin önünde silahla öldürüldü. Önce kısa saçlı sakalsız hali ardından uzun saçlı, yuvarlak gözlüklü ve sakallı hali ile aklımıza kazınan John Lennon şarkılarından dünya görüşüne kadar sıra dışı bir insandı. John Lennon hayatı ve şarkıları ile bir çok insana ilham kaynağı olmuştur. Hadi gelin hep birlikte Beatles grubunun efsane üyesi John Lennon kimdir? öğrenelim.

John Lennon Hayatı

Beatles ekibinin efsane üyesi 9 Ekim 1940’da İngiltere’nin Liverpool şehrinde doğdu. Birer işçi olan Lennon’un anne ve babası henüz o 2 yaşındayken boşandılar. 20 yaşına kadar babasını sadece iki kez görebildi. 17 yaşında annesini kaybetti ve Mimi teyzesinin yanına taşındı. 1956 yılında lisedeyken, Paul McCartney ile tanıştı. Paul onu George Harrison ile tanıştırdı. “The Silver Beatles”  adında ilk gruplarını kurdular. Bir yıl sonra Ringo Starr’ın gruba katılması ile grubun ismi The Beatles olarak güncellendi. 1962 yılında grubun ilk single’ı “Love me do” yayınlandı. 1960’lı yıllarda herkesin sevgisini kazanan grup, bazı eleştirmenlerce gelmiş geçmiş en iyi müzik grubu olarak nitelendiriliyordu

30 Ocak 1969 tarihinde son konserlerini izinsiz çıktıkları Apple binasının çatısında verdiler. Toplamda 50 tane single ve albüm çıkaran grup, 1970 yılında çıkardıkları “Let it be” albümü sonrasında dağıldı. Grubun dağılmasının sebebi olarak ikinci eşi Yoko Ono gösteriliyordu. Bu evliliğinde John, kadın erkek eşitliğini vurgulamak için eşinin soy adını aldı. Çift balayındayken Vietnam Savaşı’nı protesto etmek için “Bed-Ins For Peace” eylemini düzenledi. Dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Richard Nixon tarafından söyledikleri yüzünden sınır dışı edilmesi istenmesine rağmen Lennon bildiği yoldan şaşmadı ve aklına gelenleri söylemeye devam etti. 1970 yılında kadar Beatles ile 12 albüm yapan Lennon, solo müzik kariyerinde altısı Yoko ile birlikte olacak şekilde 11 albüm yaptı. En çok yankı uyandıran eserlerinden biri olan “Imagine’ albümünü 1971 yılında yayımladı.

John Lennon neden öldü?

8 Aralık 1980 tarihinde, York Ono ile birlikte yaptığı “Double Fantasy” albümünün 1 ay sonrasında Beatles hayranı olduğunu iddia eden ve akli dengesi yerinde olmayan Mark David Chapmen tarafından New York’da kaldığı otelin önünde vurularak öldürüldü. Chapmen cinayet sonrası kaldırım taşına oturarak çantasından çıkardığı kitabı okumaya başladı. Bu kitap daha sonraları gençleri kötü etkilediği gerekçesi ile yasaklanacak olan J. D. Salanger’in en çok satan romanı Çavdar Tarlası Çocukları’dır.

Lennon vurulduğu anda yanına gelen polis memuru tarafından, Lennon’ın bilincinin yerinde olup olmadığını kontrol etmek için ona adı sorulduğunda “Ben John Lennon, The Beatles’in John Lennon’u” yanıtını vermiştir.

John Lennon Hayatı Konu Alınan Filmler

  • Chapter 27
  • Nowhere Boy
  • The Hours And Times
  • Backbeat
  • Across the Universe
  • Lennon Naked
  • Two of Us
  • Yesterday
Önceki İçerikEl Cezeri Kimdir? – Otomasyon ve İlk Robotun Mucidi
Sonraki İçerikKalp Ağrısı Neden Olur? Kalpte Batma Hissi Olanlar Dikkat!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz