İstanbul İllüzyon Müzesi | Hayaldi Gerçek Oldu

İstanbul İllüzyon Müzesi Vortex Tüneli
İstanbul İllüzyon Müzesi Vortex Tüneli

İnsan beyni algılamakta zorlandığı gerçeklikleri görmekten haz alır. İllüzyon ise bu haz duygusunu gerçek dünyada bize yaşatan, sınırlarımızı zorlamamızı sağlayan veya bizi buna inandıran tekniklerden biridir. Hemen hepimiz televizyonlarda izlediğimiz ve süper güçleri olan insanlara özenmiş, bazen de olağanüstü şeyler yapabilmenin hayalini kurmuşuzdur. Bu tabiki mümkün değil fakat insan beyni aldatılabilir öyle değil mi? Peki İstanbul’da bir illüzyon müzesi bulunduğunu biliyor muydunuz? Taksim’deki Narmanlı Han içerisinde bulunan İstanbul İllüzyon Müzesi daha önce hiç yaşamadığınız deneyimleri yaşatmak için sizleri bekliyor.

3 kattan oluşan müze, 60 civarında etkinliğe ev sahipliği yapmakta. Bu illüzyon etkinliklerini siz de deneyebilir, bir illüzyonist gibi fotoğraflar çekinebilirsiniz. Tepetaklak oda içerisinde herşey ters dönmüş durumda ve çektiğiniz fotoğraflar oldukça ilgi çekici görünecektir.

Vorteks Tüneli ise sizi sonsuz bir koridorda hareket ediyormuş gibi gösterecek. Üstelik bu deneyim gerçek anlamda ayaklarınızı yerden kesebilir. Dönen bir silindir eşliğinde beyniniz sanki ayakta duramayacakmış gibi önlemler almaya itecek sizi. Burada tıpkı bir lunaparkta olduğu gibi eğlenebilirsiniz, heyecanı doruklarına kadar yaşayabilirsiniz.

Daha önce her tarafı aynalarla dolu bir odaya girmişmiydiniz? Veya instagramda arkadaşlarınızın çektiği o havalı pozların nerede çekildiğini merak ettiniz mi? İstanbul İllüzyon Müzesi içerisinde böyle bir oda mevcut. İsmi de Sonsuzluk Odası. Gerçekten de etrafınızı çevreleyen bu aynalardaki yansımanız size sonsuza kadar uzanan bir mekandaymış gibi bir deneyim yaşatacak. Odanın diğer bir adı ise Aynalar Odası. Bu oda içerisinde tabandan tavana kadar tam boy aynalar yerleştirilmiş ve odanın sınırlarını kapatmış. Böylece nereye bakarsanız bakın içinde bulunduğunuz mekanın bir sınırı olmadığını düşüneceksiniz.

İstanbul İllüzyon Müzesi Sonsuz Oda
İstanbul İllüzyon Müzesi Sonsuz Oda

Ames Odası ise boyut kavramını sorgulatacak cinsten bir illüzyona ev sahipliği yapıyor. Odanın bir tarafında duran biri odanın diğer tarafındaki başka bir insana kıyasla adeta bir dev gibi duruyor. Tabaktaki kafa illüzyonunda korku filmlerinde(!) görmeye alışık olduğumuz tabaktan çıkan insan kafası oyununu deneyebilir, Klon Masa’da ise sizinle tıpatıp aynı 4 kişi ile yani klonlarınızla aynı masada oturup dertleşebilirsiniz.

İllüzyon Müzesi Klon Masası
İllüzyon Müzesi Klon Masası

Müzede sadece illüzyon odaları bulunmuyor, aynı zamanda çeşitli illüzyon araçlarını ve koleksiyonlarını da görebilirsiniz. Bunlar arasında bulunan hologram sergisinde 3 boyutlu görseller ile karşılaşmak an meselesi! Tabi aniden resimden fırlayan veya çerçeveden kaybolan şeyler görünce şaşırmanız da olası.

İstanbul İllüzyon Müzesi Hologram Sergisi
İstanbul İllüzyon Müzesi Hologram Sergisi

İstanbul İllüzyon Müzesi Giriş Fiyatları

2015’te Zagreb’te kurulan ilk illüzyon müzesi daha sonra Berlin, Atina ve New York gibi dünya şehirlerine kurulduktan sonra 16. şehir olarak İstanbul’u seçti. 2020 fiyat tarifesine göre, yetişkinler 59 TL; çocuklar (5-18 yaş arası), öğrenciler ve yaşlılar( 65 yaş ve üstü) 39 TL ödemeliler. 0-4 yaş arası çocuklar için ücretsiz olan İstanbul İllüzyon Müzesi 159 TL’ bir aile paketi fırsatı da sunmaktadır. Aile paketi içerisinde 2 yetişkin, 2 çocuk veya 1 yetişkin 3 çocuk dahil olabilir. Ayrıca müzeye toplu ziyaret için en az 20 kişilik okul grubuyla müzenin resmi sitesinden buraya tıklayarak rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Önceki İçerikAra Güler | İstanbul’un Gözü Ara Güler Kimdir?
Sonraki İçerikBeyaz Telefon Filmleri – Mussolini’nin Sanatsal Propagandası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz