İspanyol Gribi Salgını – Dünyanın 3’te 1’ine Bulaşan Virüs

İspanyol Gribi Pandemi sırasında hastanelerde çekilmiş bir fotoğraf

İspanyol Gribi, diğer adı ise İspanyol nezlesidir. Bu hastalık 1918 ve 1920’li yıllar arasında H1N1 virüsünün ölümcül bir alt türevinin yol açtığı grip salgınıdır. 1918 ve 1920 yılları arasında 2 milyardan daha az olan dünya nüfusunun 3’te 1’ni hasta etmiş olduğu tahmin edilmektedir. 20 milyon ile 50 milyon arası kişinin de ölümüne yol açtığı düşünülmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün de Samsun’a gitmek için hazırlandığı sırada bu hastalığa yakalandığı ve Beşiktaş’taki evinde atlattığı söylenmektedir.

En iyi ihtimal bile gerçekleşmiş olsa bu hastalığın o dönemde devam eden 1. Dünya Savaşından daha fazla ölüme neden olduğu bilinmektedir. O zamanlar tedavi imkanları o kadar sınırlıydı ki bilim adamları bu hastalığın bir bakteri tarafından bulaştığını düşünüyordu. Daha da vahim olan ise herkesin başvurabileceği sağlık kuruluşlarının olmamasıydı.

Bu hastalık ilk olarak İspanya’da başlamasa bile İspanyol Gribi olarak adlandırılmasının sebebi, İspanya’nın savaşta yer almamış olmasıdır. 1.Dünya Savaşında yer alan devletler askeri sansür nedeniyle salgından söz etmezken, İspanyol basınında genişçe yer bulabiliyordu.

Bu virüsün 20 ile 40 yaş arası erkeklerde mortalitesi yani ölüm hızı çok daha fazladır. Bunun sebebi ise savaşlarda kalabalık cephelerde görev alan askerlerin evlerine döndüklerinde hastalığı yaymasıydı. Her zaman olduğu gibi bu salgında da yoksul aileler daha çok etkilendi. O zaman olan salgından günümüzde korona salgınının olduğu bu günlerde bazı sonuçlar çıkarmamız gerekir.

İspanyol Gribi ve Sosyal Mesafenin Önemi

Amerika’da iki eyalet bu salgında çok farklı iki yol izledi. O yıllarda Amerika şehirlerinde savaşı finanse etmek için basılan devlet tahvillerinin promosyonu için törenler düzenleniyordu. Philadelphia geçit törenini planladığı gibi uygularken, St Louis ise iptal etmişti. Bundan 1 ay sonra ise bu geçit töreninin etkileri ortaya çıkmaya başladı. Philadelphia’da 10 binden fazla insan hayatını kaybederken, St Louis ‘de ise ölümler 700 ile kısıtlı kalmıştı. Bu karşılaştırma, salgınlarda sosyal mesafenin ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor. O zamanlardaki sokağa çıkma yasağını inceleyen iktisatçılar, sokağa çıkma yasağı olan devletlerin ekonomik olarak daha hızlı bir şekilde toparlandığını söylemişlerdir.

Edvard Munch İspanyol Gribine yakalandığı sırada çizdiği İspanyol Gribi ile Otoportre adlı eseri.
Edvard Munch, İspanyol Gribi ile Otoportre, 1919

İspanyol Gribi Salgını Olduğu dönemde gerektiği gibi konuşulamadığı içindir ki verdiği tüm bu derslere rağmen unutulup gitti. Hakkında yazılar makaleler yazılamadı. Bunun birkaç istisnasından biri olan ünlü ressam Edvard Munch, hastalığa yakalandığı sırada 1919 yılında, “İspanyol gribi ile Otoportre” adlı bir eser çizmiştir.

#EVDEKALTÜRKİYE

Önceki İçerikÇocuk Felci Belirtileri – Tedavisi – Güneşi patentleyebilir misiniz?
Sonraki İçerikUçak Kazaları – Tarihin En Korkunç 5 Uçak Kazası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz