İnci Küpeli Kız Tablosu – Bilinmezliğin Cazibesi

İnci küpeli kız tablosu nerede?
İnci Küpeli Kız tablosu

Hollanda’da yer alan en ünlü tablo İnci Küpeli Kız tablosudur. Sadece Hollanda’nın değil belki de tüm dünyanın en bilinen tablolarından biri. Ama bu ününe yeni yeni kavuştu. Tablonun bilinirliği 20. yüzyılın sonlarına doğru artmıştır. Tablonun filme ve romana konu olması ve tablo hakkında çok az şey bilinmesi bu ününün sebebi olabilir. İnci Küpeli Kadın tablosu Hollandalı Mona Lisa olarak da bilinir. Bu tablo bize portre gibi gelebilir ama aslında bu bir portre değil. İnci Küpeli Kadın bir tronie örneğidir. Peki nedir bu tronie denen şey? Tronie,  bir karakterin belli bir insan tipinin temsili simgesi anlamına gelmektedir. Bu tablonun yabancı birinin  temsili olduğu düşünülmektedir. Çünkü Sarı rengi, kıyafetleri ve fazla büyüklükteki İnci küpeleri o kültüre ait değil.

İnci Küpeli Kız’ın ressamı kimdir?

İnci Küpeli Kız’ın ressamı Hollandalı Johannes Vermeer’dir. Resimlerinde genellikle evlerin içindeki gündelik hayatı tasvir etmiştir. 16. yüzyılın  sonlarından 18. yüzyıla  kadar Avrupa sanatına hakim olan Barok resim sanatının üyelerindendir. 1632-1675 yılları arasında yaşayan Vermeer diğer ressamlara oranla çok az resim yapmıştır. Bütün eserlerini titizlik ile yapan ressamın yılda sadece 3 tablo yaptığı bilinir. Ressamın mükemmeliyetçiliğe önem verdiği bilinir. Ancak mükemmeliyetçilik ressamın yoksul bir yaşam sürmesine neden olmuştur. Hatta ailesine çok yüklü bir borç bıraktığı da söylenir. Tablolarında parlak renkler, canlı tonlar ve pahalı boyalar kullanarak oldukça yavaş çalışan ressam, eserlerinde ışık oyunlarını ve yansımalarını ustalıkla kullanarak herkesi kendine hayran bırakmayı başarmıştır. Ressamın eserlerinde kullandığı tekniği , nasıl öğrendiği hala bilinmemektedir. Mükemmeliyetçilik tutkusu ile 43 yıllık hayatında sadece 35 eser yapabilmiştir.

Bilinmezliğin Cezbediciliği

İnci Küpeli Kadına doğrudan bakmamamızın çok cezbedici bir yanı var. Aynı Mona Lisa tablosundaki gibi . İki tabloda da esrarengiz bakışlar ile karşılaşıyoruz.  Peki kim onlar, ne demek istiyorlar? Öyleki birileri hakkında çok az şey bildiğimiz İnci Küpeli Kadın’dan roman bile yazmış. Tracy Chelavier sanatsal bakış açısı ve duygusal uyanış üzerine yazdığı romanda tarih ve kurmacayı bir araya getirmeye çalışmış. Muhtemelen o da bilinmezliğin cezbediciliğine yakalanmış olsa ki bir roman yazma isteği duymuş, o dönemi kurgulamıştır. Romanında Jan Vermeer’in en ünlü resmine ilham veren İnci Küpeli Kız’ın hikayesi ve 16 yaşında olan Griet’in gözünden 17.yy Hollanda’sını kurmaca bir tarih kitabında bir araya getirmeye çalışmış.

Aynı zaman da tablonun bir filmi de çekilmiş. 2003 yılında Peter Webber’in yönetmeliğinde romandan esinlenerek sinema perdesine yansıtılmış. Olivia Hetreed tarafından romandan uyarlanan filmde ; Scarlett Johasson, Tom Wilkinson , Cillian Murphy rol almıştır. İnci Küpeli Kız filmi 1665 yılı Hollanda’sında geçmektedir. Filmde babasının iş kazası sonucu kör kalmasıyla ailesini geçindirmek için ressamın yanında hizmetçilik yapan 16 yaşındaki Griet’in öyküsü konu alınmış.

İnci Küpeli Kız tablosu nerede?

Johannes Vermeer’in ölümünden 200 yıl kadar unutulan eser, 1866 yılına gelene kadar kimsenin önemsemediği bir tabloydu. Yeniden keşfeden kişi ise sanat eleştirmeni Thore Bürger’dir. Yeniden keşfinden sonra zamanla ününe kavuşmuş,  eserlerin sahteleri bile çok büyük paralara satılmış. Tablonun orijinali şu an Hollanda’da dır. İnci Küpeli Kadın tablosunu ziyaret etmek isteyenler Hollanda’nın Lahey  şehrindeki Maurirtshuis Müzesi’ne uğramaları gerekmektedir.

Önceki İçerikBitter Çikolatanın Faydaları – Ne Kadar Yenmeli?
Sonraki İçerikProgeria Nedir? – Progeria Sendromu Hakkında Bilinmeyenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz