Hollanda’nın Tarımdaki Başarısı – Tarımsal İhracatta Dünya 2.si

Hollanda'nın tarımdaki başarısı ve uyguladığı teknikler nelerdir? En büyük 2. tarımsal ihracatçı ülke olan Hollanda tarımı nasıl yapıyor?
Hollanda'nın Tarımdaki Başarısı

Dünyanın en büyük tarım ihracatı yapan ülkesi 110 milyar Euro ile ABD olsa da; bu 328 milyon nüfuslu ülkeyi 95 milyar Euro ile 2.sıradan takip eden Hollanda devletidir. En büyük 2.tarımsal ihracatçı olan bu devletin nüfusu ise sadece 17 milyon ve topraksal olarak büyüklüğü ABD’nin tam 270’te 1’i. Peki, Hollanda’nın tarımdaki başarısı sizce tesadüf mü? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Dünyada her geçen gün kentlerde yaşayan insanların sayısı hızla yükseliyor. Buna karşın kırsal kesimde yaşayan insan sayısında hızla düşüş yaşanmakta, üretilen tarımsal ürünlerin tonajının dünya nüfusu artışından dolayı artırmak ise kırsal kesimdeki nüfus düşüşünden dolayı giderek zorlaşmaktadır.  

İşte Hollanda bunu dünyada uygulayan en iyi devlet. Hollanda’nın tarımdaki başarısının ise temel noktası burada yatıyor. Dünyanın tarım alanındaki en başarılı üniversitesi olan Wageningen Üniversitesi Hollanda’da kurulmuş bir üniversitedir. Buradan sağlanan bilgi ve tecrübe Hollanda’ya her yıl milyarlarca Euro olarak geri dönmektedir. Yine dünyada yeme-içme sektörünün en önemli 40 şirketinin 12’sinin AR-GE merkezi burada bulunuyor.

Hollanda’nın tarımdaki başarısı sadece bunlarla da anlatılmaz. Hollanda dünyanın en büyük 3 meyve ihracatçısından biri, aynı zamanda en büyük 4 sebze ihracatçısı arasında bulunuyor. En büyük tarımsal ihracat genelinde ise 2. sırada olan bu ülkenin çiçekleri, dünyanın en meşhur çiçekleridir. Peki, Hollanda’nın bütün dünyaya pazarladığı lalenin anavatanının Türkiye olduğunu söylesek? Hatta Osmanlı döneminde özellikle bir devir adını bu çiçeklerden almıştır(lale devri).

Hollanda tarımdaki bu başarısını güneş görmeyen ülke adıyla gerçekleştirip, topraklarının yüzde 20’si su seviyesinin altındayken üretiyor. En büyük 2 traktör markası yine Hollanda’ya aittir. Devasa traktörleri ve son teknoloji iş makineleri ile Hollanda, tarımdaki bu başarıyı sağlıyor. Hollanda’da tarımda çalışan işçiler, ücretlerini günlük yevmiye usulü ile değil saat başı ücret alıyor. Bu da daha verimli iş olanağı sağlıyor.

Bunların yanı sıra Hollanda, 16.yy’a dayanan bir gemicilik tecrübesiyle yeni pazarlara çok açık bir devlettir. 3 büyük nehrin ülkeyi 3 parçaya ayırması sebebiyle de oldukça sulak arazilere sahip.

Hollanda’nın tarımdaki başarısının yanı sıra ayrıca dünyanın en kaliteli süt, çikolata ve peynir üreticisi konumundadır. Milka inekleri de Hollanda’ya aittir.

Türkiye ve Hollanda’nın Tarımdaki Başarısı – Karşılaştırması

Son olarak Hollanda’nın tarımdaki bu başarısını Türkiye ile kıyaslayıp yazımızı sonlandıralım.

Hollanda’nın Tarım İhracatı

Nüfus: 17 milyon

Toprak büyüklüğü: 41.000 km²

Tarım İhracatı: 95 milyar €

Türkiye’nin Tarım İhracatı

Nüfus: 83 milyon

Toprak büyüklüğü: 780.000 km²

Tarım ihracatı: 18 milyar €

Önceki İçerikToplum 5.0 – Endüstri 5.0 Nedir? Modern Toplumun Altın Çağı
Sonraki İçerikHollanda hastalığı nedir? Ekonomiyi Çökerten Bolluk Paradoksu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz