Hidroponik Topraksız Tarım Nedir? 10 Önemli Avantaj

Hidroponik tarım nedir? Hidroponik tarımın avantajları nelerdir?
Hidroponik tarım nedir? Hidroponik tarımın avantajları nelerdir?

Hidroponik tarım nedir? Hidroponik tarımın temeli ilk kez 1930 yılında İngiltere’de Kaliforniya Üniversitesi Profesörü Doktor William Gericke tarafından atılmıştır. Bu yöntem Hollandalılar tarafından geliştirilmiş olup, Hollanda’da tarımsal üretimin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Türkiye’de ise ilk olarak Antalyada Agroser adlı serada 1995 yılında denenmiştir. Günümüzde Türkiye’de bu tarım tekniği gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Hollanda, Almanya, İspanya, Fransa, Belçika, İtalya, Japonya, Güney Kore, Kolombiya ve Çin gibi büyük ülkelerde oldukça yaygın bir şekilde topraksız tarım yönteminden faydalanılmaktadır. Özellikle topraksız bitki yetiştirmekte kullanılan bir yöntemdir. Bu tarım yönteminde, topraktan mineral aramak yerine bitkinin bu ihtiyacı daha hızlı ve kolay bir şekilde çeşitli minerallari içeren besin solüsyonuyla karşılanır.

Bitkilerin köklerini desteklemek için sıklıkla turba, kum, vermikülit, hindistan cevizi, kaya yünü veya genleştirilmiş kil agregası gibi yetiştirme medyaları kullanılır. Bu tarımda toprağın olmaması demek zararlı otların ve topraktan gelen hastalıklı böceklerin  olmaması anlamına gelmektedir.

Peki hidroponik tarım yetiştirmeciliğinin avantajları nelerdir?

  1. Bitkiler toprakta olduğundan  çok daha hızlı büyürler çünkü bu sistemle beraber besin ve suya olan ihtiyaç çok daha hızlı karşılanmış olur.
  2. Hidroponik metodla yetiştirilip hızlı büyüyen bu bitkiler, zararlı hastalıklara karşı çok daha dayanıklıdır.
  3. Kazmaya ve zararlı otları temizlemeye gerek olmadığından büyük bir iş gücünden tasarruf sağlanmış olur.
  4. Bu yöntemle bahçe yetiştiriciliğin mümkün olmadığı kayalık topraktan yoksun alanlarda da üretim yapmayı mümkün kılar.
  5. Bitkiler hastalıktan arındırılmış bir ortamda yetiştiğinden daha az böcek ilacı kullanılır .  
  6. 30 kata kadar verim artışı sağlıyor.
  7. Bu yöntemle üretilen besinler kullanılan tohumların organik olmasıyla beraber kesinlikle organiktir.
  8. Bu yöntemde bitki köklerini  fazla büyütmeyip , köklerin büyümesi için harcayacağı enerjiyi bitkinin gövdesinin büyümesinde kullanmaktadır.
  9. Bitki köklerinin kısa kalması, aynı zamanda köklerin birbirine karışmasına engel olup, sürekli saksı değiştirme ihtiyacının da ortadan kalkmasını sağlamıştır.
  10. Topraksız tarımda verilen su ölçülebilir ve kontrollü olduğundan su tasarrufu sağlıyor.

Hidroponik tarımla nerdeyse herşeyi yetiştirebilirsiniz ama bazı bitkiler çok hassasdır veya  diğerlerine göre daha fazla alana ihtiyaç duyabilirler.

Hidroponik tarımda kullanılan besin çözeltilerin tamponluk özellikleri çok az olduğundan ortamdaki ph değişimindeki hızlı değişiklikler bitkilerin ölmesiyle sonuçlanabilir. Bu çözeltilerin hazırlanmasında çok dikkatli olunmalı ve gerekli ph aralığı düzenli kontrol edilerek bitkinin ihtiyacına uygun düzeyde tutulmalıdır. Bitkilerin gelişim süresi boyunca ortamın EC’si , suyun içindeki çözünmüş iyon miktari, bitkinin osmozla beslenmesi açısından etkili bir faktör olacağından su kaybının çok olduğu sıcak yaz aylarında kontrolüna daha fazla önem verilmelidir. Besin çözeltilerin hazırlanmasında kullanılan maddelerin klor içermemesine de dikkat edilmelidir.

Sonraki İçerikUykuda Diş Gıcırdatma – Uyurken Diş Sıkma – Bruksizm Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz